Jakie środki trwałe można amortyzować w najmie?
REKLAMA
REKLAMA
Środki trwałe z tytułu najmu
REKLAMA
Na mocy art. 22a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Art. 22a ust.1. Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
REKLAMA
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Środkami trwałymi w najmie, które podlegają amortyzacji są tylko te środki, które są wynajmowane. Natomiast wszelkie świadczenia z tytułu usług najmu nie mogą podlegać amortyzacji np. komputer, samochód.
Jakich kosztów nie można zaliczyć do amortyzacji środków trwałych?
Do kosztów amortyzacji środków trwałych nie można zaliczyć środków wykorzystywanych do najmu. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie stanowią o tym, iż wszelkie środki trwałe wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej lub umowy najmu są środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji.
Zobacz także serwis: Dom i działka
Podstawa Prawna:
- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),
- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.)
- ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przedmiotów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.