Jak określić zadatek w umowie wyceny?
REKLAMA
REKLAMA
Zapisz się na nasz newsletter
Jakie funkcje spełnia zadatek?
Zadatek może być także traktowane jako odszkodowanie z tytuły niewykonanej prawidłowo umowy o dokonanie wyceny nieruchomości. Jeśli wykonawca i zlecający określili w umowie możliwość skorzystania z prawa odstąpienia W momencie zawierania umowy zadatek może pełnić funkcję tzn. „odstępnego”. Jak powyżej wskazano – zadatek może spełniać także funkcję zabezpieczenia – stanowi wtedy dodatkowe zastrzeżenie umowne.
REKLAMA
Zobacz: Co może być przedmiotem wyceny?
Wzór postanowień umownych określających wysokość zadatku
1. Rzeczoznawca Majątkowy oświadcza, iż na poczet należności z tytułu wykonania umowy o dokonanie wyceny nieruchomości w dniu 18. 11. 2010 otrzymał od Zlecającego zamówienie kwotę 1000 złotych tytułem zadatku,
2. Jeżeli Rzeczoznawca Majątkowy niewykonana prawidłowo umowy zobowiązuje się zwrócić Zlecającemu zadatek w wysokości 2000 złotych, czyli w podwójnej kwocie,
3. W przypadku niewykonania umowy przez Zlecającego zadatek w wysokości określonej w pkt 1 przepada na rzecz Rzeczoznawcy Majątkowego.
Czy można zastąpić zadatek?
Strony w umowie mogą zastąpić zastrzeżenia związane z zadatkiem – określając w umowie tzn. „prawo odstępnego”. W związku ze wskazanie w umowie prawa odstępnego, strony powinny dodatkowo w umowie zamieścić termin wykonania prawa odstępnego, a także określić zwrot wszelkich wzajemnych świadczeń.
Zobacz również: Spółdzielnia mieszkaniowa
Warto pamiętać o tym, iż w przypadku kiedy strony w umowie wyraźnie określą wykonanie prawa odstąpienia od przedmiotowej umowy za uciszeniem wynagrodzenia oznaczonego w niej – to oświadczenie od odstąpienia będzie skuteczne dopiero z chwilą zapłaty odstępnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.