REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynek wtórny dominuje w 2011 roku

W 2011 roku oraz w poprzednich latach rynek wtórny w dalszym ciągu dominuje. Zakup mieszkania używanego cieszy się dużą popularnością z różnych przyczyn. Oferty nowych mieszkań od deweloperów są zazwyczaj skromne z uwagi na bark wykończenia. Urządzenie mieszania będącego w stanie deweloperskim wymaga dużych nakładów finansowych. Natomiast do mieszkania używanego można wprowadzić się od razu.

Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie będą rosły w takim tempie jak do tej pory. Zmiany w prawie ułatwiają też możliwość uzyskania pełnego prawa własności.

Inwestycja w nieruchomości na Cyprze

Inwestycja w nieruchomości na Cyprze jest coraz bardziej popularną formą lokaty kapitału. Dlaczego Polacy tak chętnie wybierają nieruchomości na Cyprze?

Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Hipoteka umowna powstaje na mocy zawarcia umowy między wierzycielem a dłużnikiem, który ma prawo do danej nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki. Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS.

REKLAMA

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS. Hipoteka przymusowa jest jedną z form realizowania potwierdzonych tytułów wykonawczych wierzytelności poprzez dokonanie obciążenia nieruchomości dłużnika hipoteką.

Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Do księgi wieczystej można dokonać wpisu zarówno praw osobistych, jak i roszczenia, do których należą m.in. prawo najmu, a także prawo dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia oraz inne roszczenia wskazane w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wniosek o wpis prawa najmu w księdze wieczystej składa się na właściwym formularzu.

Obrót nieruchomościami rolnymi

Na rynku nieruchomości istnieje coraz większe zainteresowanie nieruchomościami rolnymi poprzez ich nabywanie oraz zbywanie. Obrót nieruchomościami rolnymi odbywa się poprzez zawieranie umowy sprzedaży, umowy dzierżawy oraz prawo pierwokupu.

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Nieruchomościami rolnymi są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się przede wszystkim grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami i inne.

REKLAMA

Ustanowienie odrębnej własności lokalu z mocy prawa

Do ustanowienia odrębnej własności lokalu z mocy samego prawa nie potrzebne jest zawieranie jakiejkolwiek umowy. Odrębna własność lokalu może zostać ustanowiona w ramach dokonania przekształcania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności.

Właściciel ustanawia odrębną własność lokalu na rzecz samego siebie

Istnieje możliwość ustanowienia przez właściciela nieruchomości odrębnej własności lokalu na rzecz samego siebie, w mocy jednostronnej czynności prawnej.

Rozporządzanie lokalem przed wpisem do księgi wieczystej

Mając na uwadze fakt, że do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej, czy istnieje możliwość rozporządzania prawem do lokalu przed dokonaniem takiego wpisu?

Umowa o wybudowanie lokalu

Do stwierdzenia ważności umowy o wybudowane lokalu niezbędne jest otrzymanie pozwolenia na budowę przez właściciela gruntu oraz ujawnienie roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu w księdze wieczystej i o przeniesienie tego prawa.

Miejsce postojowe – jako odrębna nieruchomość

Miejsce postojowe znajdujące się w garażu, które jest własnością właściciela lokalu mieszkalnego stanowi odrębną nieruchomość. Ponadto miejsce postojowe nie jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu.

Hipoteka umowna

Na rynku nieruchomości najczęściej spotykana jest hipoteka umowna, która zostaje ustanowiona w drodze umowy zawartej między właścicielem nieruchomości, jako dłużnikiem a wierzycielem.

Służebność przesyłu na nieruchomości

Zasadniczym celem służebności przesyłu jest umożliwienie przedsiębiorcom, którzy dostarczają lub odprowadzają płyny, energię elektryczną, pary, gaz do dokonania budowy i eksploatacji urządzeń przesyłowych na danej nieruchomości niebędącą własnością przedsiębiorców.

Zmiany w umowie timesharingu w 2012 roku

Dnia 27 kwietnia 2012 roku wejdą w życie zmiany dotyczące umowy timesharingu, których zasadniczym celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawa obowiązującego w niektórych państwach Unii Europejskiej, tj. Francja, Hiszpania, Grecja, Portugalia. W ramach tych zmian przewidziano, że polskim konsumentom w państwach należących do Unii Europejskiej będą przysługiwały takie same prawa i obowiązki, jak obywatelom wspólnoty.

Prospekt – jako istotny elementem umowy timesharingu

Zasadniczym obowiązkiem przedsiębiorcy oferującego zawarcie umowy timesharingu jest doręczenie osobie zainteresowanej nabyciem prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku prospektu, który stanowi istotny element tej umowy.

Użytkowanie nieruchomości w ramach umowy timesharingu

Istnieje możliwość użytkowania nieruchomości w ramach umowy timesharingu. Przez umowę timesharingu osoba fizyczna może nabyć od przedsiębiorcy prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku w określonym czasie w każdym roku za uiszczeniem ryczałtowego wynagrodzenia.

Najdroższe mieszkania w Europie

Najdroższe mieszkania w Europie kupimy w Monako, Londynie i w Paryżu. W rankingu najdroższych mieszkań Warszawa zajmuje 19 miejsce.

Zarząd nieruchomością wspólną

Właściciele nieruchomości mogą wybrać zarząd lub zarządcę, któremu powierzą zarząd nieruchomością wspólną. Pełnomocnictwo udzielone przez właścicieli dla zarządu lub zarządcy powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.

Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej

Właściciele lokali posiadają uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. Zmiany udziałów można dokonać w każdym momencie poprzez zawarcie umowy przez wszystkich właścicieli lokali danej nieruchomości wspólnej.

Podział wspólnoty mieszkaniowej

Właściciele lokali mieszkalnych w uchwale mogą wydać stosowną zgodę na dokonanie podziału nieruchomości gruntownej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym, a także powiązane z tym wszelkie zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W tym przypadku właściciele dokonują także określenia wysokości udziałów na nowo powstałych nieruchomościach. Dokonywanie podziałów przez wspólnotę mieszkaniową może okazać się skomplikowane z uwagi na konieczność otrzymania zgody właścicieli we wszystkich budynkach.

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową może zostać dokonane w związku przyznaniem wspólnocie prawa do posiadania własnego majątku. Poniżej zostaną przedstawione przypadki, w których wspólnota mieszkaniowa może nabyć lokal.

Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Na rynku nieruchomości dochodzi do obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Umowa zbycia spółdzielczego prawa do lokalu wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

Balkon – jako część składowa nieruchomości

Balkon może stanowić zarówno część składową nieruchomości, jak i nieruchomości wspólnej. Ustalenie statusu prawnego balkonu ma znaczenie, gdyż ma to istotny związek z kosztami jego utrzymania. Najważniejszą zaletą posiadania balkonu jest zapewnienie mieszkańcom większej przestrzeni i wygody.

Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Przy zakupie nieruchomości należy pamiętać o tym, że istnieje istotna różnica między zadatkiem a zaliczką. Zaliczka wpłacona przez potencjalnego kupującego przy zawieraniu umowy sprzedaży stanowi zabezpieczenie dla sprzedawcy przed niewykonaniem umowy i jest bezzwrotna. Natomiast, co do zasady w przypadku niedojścia do zawarcia umowy przedwstępnej, zaliczka podlega zwrotowi.

Kupno zadłużonego mieszkania

Obecnie kupno zadłużonego mieszkania może okazać się korzystne finansowo. Jednakże procedura związana z zakupem zadłużonego mieszkania jest bardziej skomplikowana niż mieszkania z nieobciążoną hipoteką.

Coraz większe trudności ze sprzedażą mieszkań

Obecnie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym pojawiają się coraz większe trudności ze sprzedażą mieszkań. W dalszym ciągu deweloperzy na tysiące przygotowanych na sprzedaż mieszkań nie mają chętnych klientów.

Timesharing coraz bardziej popularny w Polsce

Timesharing staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Na czym polega i o czym warto pamiętać, decydując się na taką formę zakupu nieruchomości?

Umowa sprzedaży gruntu niezabudowanego

Przeniesienie własności nieruchomości (gruntu niezabudowanego) możliwe jest w drodze zawarcia pomiędzy nabywcą a zbywcą umowy sprzedaży, umowy darowizny lub umowy zmiany. Przeniesienie własności nieruchomości odbywa się poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Poniżej zostaną przestawione postanowienia zawarte w umowie sprzedaży gruntu niezabudowanego.

Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości

Służebność powstaje na mocy umowy pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej. Służebność jako ograniczone prawo rzeczowe może być ustanowiona tylko na nieruchomości.

Wynajem pokoi a opodatkowanie w formie karty podatkowej

Pan Jan Kowalski otrzymał w spadku po rodzicach, Kazimierzu i Katarzynie Kowalskich dom w nadmorskiej miejscowości. Pan Jan Kowalski zamierza wynajmować pokoje w okresie letnim gościom. Zastanawia się on jednak nad tym, czy jego działalność w ramach wynajmu letniskowych pokoi będzie podlegała opodatkowaniu w formie karty podatkowej?

Umowa najmu a podatek od nieruchomości

Ustalenie podatnika podatku od nieruchomości związane jest z faktem bycia właścicielem lub też posiadaczem gruntu, dlatego podatnikami podatku od nieruchomości nie są bowiem osoby władające nieruchomości jako najemcy.

Wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wydawane jest na jego wniosek przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej. Zezwolenie jest ważne dwa lata od dnia jego wydania, a przedłużenie jego ważności jest nie dopuszczalne.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze dziedziczenia

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca może odbywać się w drodze dziedziczenia ustawowego, dziedziczenia testamentowego oraz w drodze czynności prawnej.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze zasiedzenia

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w drodze zasiedzenia powinien uzyskać stosowne zezwolenie. Ponadto obcokrajowiec zobowiązany jest spełnić przesłanki określone przepisami prawa cywilnego.

Rozliczenia z tytułu nakładów w czasie trwania najmu

W czasie trwania najmu zarówno najemca, jak i wynajmujący zobowiązani są dokonywać rozliczeń z tytułu nakładów koniecznych i ulepszających. Najemca może dokonać napraw w sposób samodzielny na koszty wynajmującego, jeżeli wynajmujący po upływie wskazanego przez najemcę terminu nie wykona koniecznych napraw.

Bezprawne korzystanie z lokalu przez najemcę

Najemca pozostający w lokalu mieszkalnym bezprawnie wbrew obowiązkowi jego zwrotu musi liczyć się z eksmisją oraz z uiszczeniem odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.

Prawo wglądu do elektronicznych ksiąg wieczystych

Każdy podmiot posiada wgląd do elektronicznej księgi wieczystej. W celu wyglądu do księgi elektronicznej, należy skorzystać z przeglądarki Centralnej Informacji. Niezbędna jest także znajomość numeru danej księgi wieczystej, ewentualnie numeru wniosku, pod którym zostało zarejestrowane żądanie założenia nowej księgi – poszukiwanie według innych kryteriów nie przyniesie skutku.

Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Cała procedura związana z przeniesieniem treści widniejącej w dotychczasowej księdze wieczystej do ośrodka migracyjnego celem jej przemigrowania powinna być dokonana w sposób precyzyjny. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w zakresie niezgodności między księgą w formie elektronicznej a dotychczasową księgą wieczystą należy rozpocząć czynności wyjaśniające.

Odwrócony kredyt hipoteczny a dożywotnia renta za mieszkanie

Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci. W obecnym reżimie finansowo-prawnym wielu emerytów będzie mogło skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego w postaci dożywotniej renty, którego nie będą musieli spłacać za życia.

Elektroniczna księga wieczysta

Już w 1995 roku rozpoczęły się prace nad informalizacją rejestrów sądowych, co doprowadziło do powstania elektronicznych ksiąg wieczystych. Istotnym osiągnięciem projektu było przede wszystkim stworzenie systemu Nowej Księgi Wieczystej. Najważniejszym założeniem nowego systemu ksiąg miało być zastąpienie papierowych ksiąg wieczystych formą elektroniczną w celu ułatwienia korzystania z nich.

Zakup działki na terenach podmiejskich w 2011 roku

Kryzys finansowy w Polsce nie przyczynił się do radykalnych obniżek cen nieruchomości. Spadek cen widoczny jest w przypadku zakupu działki na terenach podmiejskich, ponieważ właściciele nieruchomości mają coraz większe trudności z ich sprzedażą.

Pozwolenie na budowę domu mieszkalnego

Cała procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu mieszkalnego trwa nawet do 6 miesięcy. W zależności od trudności związanych z wybudowaniem domu, okres pozwolenia na budowę może zostać skrócony lub wydłużony.

Najem mieszkań w TBS

Od 1 października 2011 r. wprowadzono nowe wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla wszystkich województw, które będą miały znaczenie przy obliczaniu czynszu najmu mieszkań w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Możliwość wykupienia mieszkań w TBS

Od dnia 11 października 2011 roku istnieje możliwość sprzedaży mieszkań przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Wykup mieszkań w TBS przysługuje osobom, które wynajmują lokal oraz są stroną umowy o wkład finansowy w budowę mieszkania.

Usługi świadczone na rzecz wspólnoty podlegają opodatkowaniu VAT

Usługi świadczone przez spółdzielnie mieszkaniowe w zakresie dostawy ogrzewania, wody, a także wywozu szamba i zanieczyszczeń na rzecz danej wspólnoty mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pozew o przeniesienie własności gruntu

Pozew o przeniesienie własności gruntu należy złożyć w Sądzie Okręgowym. W pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, sprecyzować swoje żądania i uzasadnić je oraz dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające twierdzenia w nim zawarte.

Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości powinien określać wnioskodawcę, sąd do którego wniosek zostanie złożony, wartość przedmiotu sporu, żądania wraz z ich uzasadnieniem oraz załączniki potwierdzające twierdzenia wskazane we wniosku.

Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Zarządca danej nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej będzie zobowiązany ścigać zadłużonych lokatorów mieszkań. Obecnie sytuacja finansowa wielu lokatorów znacząco pogorszyła się, co wywołało problemy z regulowaniem czynszu i bieżących opłat.

REKLAMA