REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Sulczewski
zęby, okulary, mężczyzna, uśmiech, radość/fot. Fotolia
zęby, okulary, mężczyzna, uśmiech, radość/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom zawód rzeczoznawcy majątkowego został ujęty w słynnym zamieszaniu deregulacyjnym i znalazł się w I transzy zawodów przewidzianych do częściowego lub całościowego uwolnienia.  Chcąc zdefiniować pojęcie zawodu rzeczoznawcy majątkowego, stwierdzić należy, że osoba posiadająca uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości podejmuje czynności zmierzające do określenia wartości nieruchomości (wszelkiego rodzaju, a więc domów, mieszkań, działek niezabudowanych) zarówno jako przedmiotu prawa własności jak również innych praw przysługujących względem nieruchomości (na przykład użytkowania wieczystego).

Określenie wartości nieruchomości następuje w efekcie rozmaitych wyliczeń, analiz, porównań ujętych zbiorczo w operacie szacunkowym. Operat może być wykorzystany w związku z toczącym się postępowaniem na przykład o: ustalenie opłaty adiacenckiej, ustalenie renty planistycznej, określenie wielkości zabezpieczenia w związku z kredytem zaciąganym w banku, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, ustalenie wysokości nakładów poniesionych przez właściciela / użytkownika wieczystego gruntu, oszacowanie wielkości strat spowodowanych siłą wyższą lub celowym działaniem, ustalenie wielkości dokonanych spłat przy postępowaniu spadkowym czy podziale majątku byłych małżonków, czy wreszcie ustaleniem kwoty wywoławczej zbycia nieruchomości w drodze przetargu / rokowań, itp.

Poza określeniem wartości nieruchomości, rzeczoznawca jest uprawniony (na mocy przytoczonej na samym początku ustawy) do określania wartości maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, sporządzania opracowań i ekspertyz, które nie stanowią operatu szacunkowego a dotyczące ogólnie ujmując – rynku nieruchomości (na przykład opłacalności inwestowania w daną nieruchomość, konsekwencjach finansowych uchwalania bądź zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego).

Poniższa tabela obrazuje przesłanki, które musi wypełnić osoba fizyczna starająca się o uzyskanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagania dotychczasowe

Wymagania obowiązujące od 01 stycznia 2014 roku

  • Posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • Nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze / fałszowanie pieniędzy / papierów wartościowych / znaków urzędowych / składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe,

  • Posiada wyższe wykształcenie magisterskie,

  • Ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości;  co nie dotyczy osoby, która ukończyła wyższe studia pokrywające się z programem przewidzianym dla studiów podyplomowych,

  • Odbyła praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości,

  • Przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.
  • Posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • Nie była karana za przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych / samorządu terytorialnego / wymiarowi sprawiedliwości / wiarygodności dokumentów / mieniu / obrotowi gospodarczemu / obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi / skarbowe,
  • Posiada wyższe wykształcenie – znika obowiązek ukończenia studiów magisterskich,
  • Ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości;  co nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe o kierunku, którego program pozwala nabyć wiedzę i umiejętności w zakresie wyceny nieruchomości w takim stopniu, jak czynią to studia podyplomowe,
  • Odbyła co najmniej sześciu miesięczną praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości – skrócenie czasu z 12 do 6 miesięcy. Obowiązek odbycia praktyki nie dotyczy osoby, która odbyła praktykę w zakresie wyceny nieruchomości objęta programem studiów w wymiarze jednego semestru, pod warunkiem, że praktyka ta była realizowana na podstawie zawartej umowy dotyczącej praktyki między uczelnią a organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych, lub posiada udokumentowane dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości. Dopuszczono więc doświadczenie zawodowe i praktykę w ramach studiów zamiast typowej praktyki zawodowej, co niektórym osobom pozwoli zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy.
  • Przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.

Zobacz także: Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – jego obowiązki i wynagrodzenie

Zobacz także: Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA