REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego. Co według prawa musi zawierać?

Wojciech Sulczewski
nieruchomości, kamienica Fot. Fotolia
nieruchomości, kamienica Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Operat szacunkowy ma określać wartość nieruchomości dla założonego celu i w przyjętej dacie.

REKLAMA

Uprawnionym do jego sporządzenia jest rzeczoznawca majątkowy, a więc osoba fizyczna posiadająca uprawnienia nadane przez odpowiedniego ministra. Konstrukcję operatu szacunkowego reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, w paragrafach od 55 do 58 włącznie.

I tak, każdy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego operat szacunkowy zawiera:

  • Przytoczenie podstaw prawnych i uwarunkowań dla dokonanych czynności,
  • Przedstawienie poczynionych rozwiązań merytorycznych,
  • Wskazanie toku poszczególnych obliczeń oraz wyniku końcowego,
  • Określenie przedmiotu i zakresu wyceny. Przedmiot wyceny można wskazać poprzez podanie rodzaju nieruchomości (lokal, działka, dom), adresu, numeru i powierzchni działki, numeru księgi wieczystej. Zakres wyceny to rodzaj prawa przysługującego względem nieruchomości (własność, użytkowanie wieczyste),
  • Podanie celu wyceny (sprzedaż w trybie przetargu ograniczonego / nieograniczonego, bezprzetargowym, ustalenie wysokości opłaty adiacenckiej itp.),
  • Źródła danych o nieruchomości (dane z ewidencji gruntów i budynków a więc numer księgi wieczystej, numer działki, powierzchnia działki, powierzchnia zabudowy),
  • Ustalenie istotnych dat dla określenia wartości nieruchomości (na przykład data sporządzenia operatu szacunkowego, data dokonania oględzin na przedmiotowej nieruchomości, data na którą określono wartość i stan nieruchomości),

  • Opis stanu nieruchomości (najczęściej dotyczy to stanu na dzień sporządzania operatu, jednakże na potrzeby realizacji szczególnych celów, można wskazać także stan obowiązujący na inną datę. Rzeczoznawca opisuje także stan techniczny nieruchomości skupiając się na materiałach budowlanych użytych do budowy, stopniu zużycia),
  • Przeznaczenie przedmiotowej nieruchomości (mieszkalne, użytkowe, itp.),
  • Analizę oraz charakterystykę rynku nieruchomości – w zakresie dotyczącym celu i sposobu wyceny. Rzeczoznawca wskazać powinien w tym miejscu stan i poziom rozwoju rynku skupiającego przedmiotowe nieruchomości, stosunek między potencjalnymi nabywcami a zbywcami,
  • Podanie rodzaju określanej wartości, wybranego podejścia, metody i techniki szacowania. Zazwyczaj chodzi o wartość rynkową, jednakże czasem, rzeczoznawca zajmuje się wartością odtworzeniową. Rozróżniamy podejście porównawcze (metoda: porównywania parami, metoda korygowania ceny średniej, metoda analizy statystycznej rynku), podejście dochodowe (metoda inwestycyjna posługująca się techniką kapitalizacji prostej albo techniką dyskontowania strumieni dochodów;  metoda zysków), podejście mieszane (metoda pozostałościowa, metoda kosztów likwidacji, metoda wskaźników szacunkowych gruntu), podejście kosztowe (metoda kosztów odtworzenia i metoda kosztów zastąpienia, obie metody posługują się techniką szczegółową, techniką elementów scalonych albo techniką wskaźnikową),
  • Zaprezentowanie obliczeń wartości nieruchomości oraz wyniku wyceny wraz z uzasadnieniem.

Kwotę wartości nieruchomości wyraża się w pełnych złotych, aby uniknąć kłopotliwych niejednokrotnie „końcówek”. W operacie szacunkowym rzeczoznawca majątkowy powinien umieścić także odpowiednie klauzule dotyczące szczególnych okoliczności wyceny nieruchomości, na przykład, że podana wartość nie zawiera podatku VAT. Załącznikami operatu powinny być istotne dokumenty wykorzystane podczas jego sporządzania, dołączyć można także na przykład zdjęcia aby zobrazować stan nieruchomości. Każdy operat powinien być podpisany przez rzeczoznawcę, który go sporządził wraz z podaniem daty i umieszczeniem pieczęci.

Zobacz także: Kiedy fiskus może zakwestionować cenę nieruchomości z aktu notarialnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Zobacz także: Wycena nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA