REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem mieszkania. Na co zwracać uwagę. Poradnik

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

REKLAMA

REKLAMA

Podczas wynajmu mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Warto zapytać czy koszt najmu uwzględnia czynsz oraz jaka jest wysokość kaucji, która bardzo często zależy od stanu mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? O co pytać wynajmującego. Zobacz poradnik.

REKLAMA

Rynek najmu rozkręca się na czas wakacji. Do największych ośrodków akademickich przyjeżdżają nowi studenci, a akademiki nie są dla nich jedynym rozwiązaniem. Oprócz tego od czerwca do października studenci zmieniają mieszkania, szukając niższych cen, lepszych lokalizacji – w tym okresie wybór jest przecież największy. Jak poruszać się w gąszczu ogłoszeń i bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Koszmary wynajmu?

Studenckich przygód z właścicielami mieszkań jest mnóstwo. Zwykle problemy dotyczą dodatkowych, zaskakujących opłat, kłótni o usterki i ich likwidację. Zdarza się też, że właściciele nie zgadzają się na wizyty gości, sprawdzają mieszkanie pod nieobecność lokatorów lub nagle wypowiadają umowę najmu. Wybór mieszkania nie jest łatwy, niektórym sytuacjom nie da się zapobiec, ale warto trzymać się kilku zasad, by uniknąć nieporozumień.               

Wybierz pewną ofertę

Poszukiwanie mieszkania zwykle zaczyna się od najpopularniejszych portali. Zwracaj uwagę na treść ogłoszeń – to wizytówka wynajmującego. Szczegółowy opis mieszkania poparty zdjęciami jest zawsze bardziej wiarygodny. Jeśli właścicielowi zależy na pewnym wynajmie, na wstępie zaprezentuje mieszkanie ze wszystkimi zaletami, uwzględniając wady. Zdjęcia minimalizują zaskoczenie stanem lokalu.

Pytaj!

Już na etapie rozmowy telefonicznej lub maila warto zadać jak najwięcej pytań. Zapytaj od razu, czy miesięczny koszt najmu uwzględnia czynsz. Coraz częściej kwota podana w ogłoszeniu jest tylko podstawą, więc warto na początku rozwiać wątpliwości. Ważna jest też wysokość kaucji – zwykle to równowartość jednomiesięcznego czynszu, ale to zależy od stanu mieszkania. Kaucję można rozłożyć też na raty, więc dowiedz się, czy właściciel mieszania uwzględnia takie rozwiązanie.

Sprawdź mieszkanie!

REKLAMA

Przed podpisaniem umowy najmu, dokładnie sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Koniecznie trzeba sprawdzić ogrzewanie i sprzęty AGD, a ich stan i działanie należy wpisać w protokole zdawczo-odbiorczym. Ten dokument odgrywa bardzo ważną rolę, chociaż nie wszyscy pamiętają o sporządzeniu spisu sprzętów w mieszkaniu.

– Protokół zdawczo-odbiorczy jest sposobem na nieporozumienia w trakcie użytkowania lokalu. Wynajmujący i najemcy powinni przygotować go wspólnie, by faktycznie był zgodny z prawdą. Dzięki temu przy wyprowadzce można uniknąć kłótni o uszkodzenie np. lodówki. Nie brakuje takich problemów, więc warto eliminować je na starcie – radzi Romuald Margol z PolishProperty.eu

Wszystko na piśmie

Pisemna umowa najmu to jeszcze – wbrew pozorom – nie jest standard. Zdarzają się jeszcze przypadkowe dokumenty, bez szczegółów i wszystkich danych. W umowie muszą pojawić się daty wpłat i sposób ich przekazywania.

Umowa najmu jest najważniejszym dokumentem dla najemcy i wynajmującego. To podstawa wszelkich roszczeń. Musi zawierać wszystkie dane, opłaty, warunki wypowiedzenia i obowiązki stron. Najlepszym rozwiązaniem jest umowa na czas określony. Zawsze przestrzegam przed ustnymi ustaleniami, wszystko musi być na piśmie – wyjaśnia Romuald Margol.

Oprócz opłat warto też wpisać kto odpowiada za naprawę usterek i jak wygląda kwestia ewentualnych remontów.

Nie bój się pośrednika

Studenci zwykle unikają ofert z agencji nieruchomości w obawie przed prowizjami, ale koszty najczęściej ponosi właściciel mieszkania. Jeśli mieszkania szuka kilka osób, prowizję można podzielić – to zwykle wysokość jednomiesięcznego czynszu. Pośrednik to tak naprawdę gwarancja bezpieczeństwa dla wynajmujących i najemców. Warto przejrzeć oferty, a nawet zlecić wyszukanie odpowiedniego mieszkania właśnie agencji. Oferta pośrednika może okazać się tańsza i bezpieczna.

Zobacz także: Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Zobacz także: Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Zobacz także: Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    REKLAMA

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

    Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

    Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

    Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

    Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

    Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

    REKLAMA

    Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!

    Popularność pomp ciepła nie maleje ale coraz częściej można usłyszeć głosy użytkowników, którzy spodziewali się po nich większej efektywności energetycznej. Okazuje się, że problem nie leży jednak w samej pompie ciepła, ale w błędach, które są popełniane podczas jej doboru i instalacji. Wyjaśniamy, co może mieć wpływ na zbyt wysokie koszty działania pompy.

    Ceny materiałów budowlanych - wrzesień 2023 to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu

    W dniu 25 września obchodzony jest Dzień Budowlańca. Z tej okazji eksperci GetHome.pl sprawdzili ceny materiałów budowlanych. Okazuje się, że teraz jest dobry moment na rozpoczęcie budowy domu - ceny materiałów budowlanych powinny spadać przez najbliższych kilka miesięcy.

    REKLAMA