Prawo do mieszkania komunalnego – komu przysługuje?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mieszkania komunalne są własnością Gminy, każda z nich może samodzielnie ustalać kryteria, jakimi kieruje się podczas przydzielania lokali. Wszelkie uregulowania zawarte są w odpowiednich uchwałach, do których treści może mieć dostęp każdy zainteresowany – obecnie praktycznie wszystkie umieszczane są na bieżąco na stronach internetowych urzędu.
Zazwyczaj od osoby zainteresowanej uzyskaniem prawa najmu lokalu komunalnego oczekuje się, aby spełniała następujące kryteria:
- Zamieszkiwała na terenie danej gminy przez określony czas (zwykle 5 lat), fakt ten musi zostać udokumentowany np. poprzez posiadanie zameldowania albo umowy najmu lokalu mieszkalnego, ewentualnie dowodami wpłat czynszu za poszczególne miesiące;
- Posiadała niskie dochody na osobę w rodzinie. Brany jest pod uwagę dochód wszystkich osób, które zamierzają wspólnie zamieszkać w lokalu komunalnym tworząc gospodarstwo domowe. Wynika to z faktu, iż intencją przyznawania mieszkań komunalnych jest chęć pomocy najuboższej części społeczeństwa w uzyskaniu mieszkania;
- Nie miała prawa do innego lokalu mieszkalnego;
REKLAMA
W celu potwierdzenia spełniania poszczególnych przesłanek, urząd może wymagać dostarczenia zaświadczeń z Urzędu Skarbowego o dochodzie uzyskanym w poprzednim roku kalendarzowym, oświadczeń o aktualnym dochodzie, umowy najmu lokalu, potwierdzenia zameldowania oraz innych dokumentów, które uzna za stosowne a które wpłynąć mogą na przyznanie danej osobie konkretnego lokalu (np. gdy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, która w treści swojego orzeczenia o niepełnosprawności posiada klauzule iż wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju) – wówczas takiej rodzinie przysługuje powierzchnia użytkowa mieszkania większa niż przysługiwałaby, gdyby takiego zapisu nie było.
Okres oczekiwania na przydział lokalu jest odmienny w każdej z gmin, jednakże zazwyczaj wynosi kilka lub w skrajnych przypadkach – kilkanaście lat. Spowodował to fakt braku oddawania do użytku nowych lokali mieszkalnych a także zbyt mało efektywnym odzyskiwaniem istniejącej substancji mieszkaniowej.
Zobacz także: Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać
Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie
Zobacz także: ABC Prawa - jak zabezpieczyć interes wynajmującego mieszkanie?
REKLAMA
REKLAMA