REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto otrzyma zakwaterowanie w lokalu wojskowym?

Marta Piórkowska

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnionymi do uzyskania przydziału kwatery na czas pełnienia służby od 1 lipca 2010r. są nie tylko żołnierze zawodowi w służbie stałej, ale również kontraktowej. Prawo to przysługuje od momentu wyznaczenia na pierwsze stanowisko do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej.

Wniosek o zakwaterowanie

REKLAMA

Żołnierzom przysługuje prawo zakwaterowania, które mogą realizować na trzy sposoby, mianowicie poprzez kwaterę służbową, zakwaterowanie internatowe albo świadczenie mieszkaniowe. W celu uzyskania przydziału kwatery należy złożyć wniosek poświadczony przez dowódcę jednostki, a skierowany do dyrektora oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Wnioski co do zasady realizowane są według kolejności wpływu, z zastrzeżeniem jednak pierwszeństwa do przydziału kwatery żołnierzy kontraktowych. Przy ustalaniu powierzchni kwatery uwzględnia się stanowisko służbowe oraz posiadanie rodziny przez żołnierza. Wszyscy zainteresowani mają prawo do zakwaterowania w miejscowości, w której pełnią służbę, chyba że wyrażą zgodę na przydzielenie kwatery w innym mieście.

Bezpłatne zakwaterowanie internatowe

W przypadku nieprzydzielenia żołnierzowi kwatery, może wybrać pomiędzy zakwaterowaniem internatowym a świadczeniem mieszkaniowym. Zakwaterowanie internatowe jest bezpłatne i zgodnie z nowymi przepisami nie obejmuje członków rodziny (obecnie zamieszkali mogą tam przebywać do 31 grudnia 2012 roku).Żołnierz wnosząc pełną opłatę może ubiegać się, na wniosek, o przydział większej powierzchni.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pieniężne świadczenie mieszkaniowe

Świadczenie mieszkaniowe wydawane w formie pieniężnej wypłacane jest przez dyrektora oddziału regionalnego, w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca kalendarzowego za poprzedni miesiąc. Przysługuje od dnia wyznaczenia na stanowisko służbowe przez czas wykonywania obowiązków w danym garnizonie. O świadczenie mieszkaniowe nie może ubiegać się żołnierz, który wykupił lokal mieszkalny albo otrzymał ekwiwalent za rezygnację z kwatery, odprawę mieszkaniową lub pomoc finansową.

Świadczenie finansowe na pokrycie kosztów najmu

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, świadczenie finansowe umożliwiające pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego przysługuje żołnierzowi zawodowemu do końca okresu, na jaki została wydana decyzja uprawniająca do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego, chyba że przed upływem tego terminu żołnierz zrezygnuje z wypłaty i złoży wniosek o przyznanie prawa do zakwaterowania.

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Warto pamiętać, że wszelkie wnioski składane przed dniem 1 lipca 2010r. będą rozpatrywane na starych zasadach, dlatego wszyscy zainteresowani nowymi przepisami żołnierze mają możliwość złożenia do końca br. rezygnacji z przydziału kwatery.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

REKLAMA

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA