REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Marta Piórkowska
Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej
Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2010r. obowiązują nowe zasady na jakich uprawnieni mogą wykupić prawo własności lokalu wojskowego. Prawa do nabycia lokalu mieszkalnego nie mają już wszyscy, którzy posiadają tytuł prawny do lokalu, a jedynie osoby korzystające z niego na podstawie decyzji administracyjnej lub umowy najmu na czas nieoznaczony.

Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM). Dyrektor oddziału regionalnego Agencji sporządza roczny plan sprzedaży lokali mieszkalnych i na ich podstawie wysyła do wszystkich uprawnionych osób zawiadomienie o możliwości nabycia własności lokalu. Wszyscy zainteresowani wykupem, po otrzymaniu zawiadomienia muszą złożyć wniosek o wykup, który uruchamia całą procedurę.

REKLAMA

Dyrektor oddziału regionalnego dokonuje wyceny lokalu, wykazu lokali przeznaczonych do sprzedaży, arkusza obliczeniowego, spisania protokołu uzgodnień, zawarcia umowy z uprawnionym w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Lokal wojskowy nabywany jest za gotówkę, z możliwością rozłożenia na raty, przy czym pierwsza wpłata w wysokości 10 % musi być wniesiona jeszcze przed zawarciem umowy sprzedaży. Pozostałą należność można rozłożyć na pięć rat z oprocentowaniem w wysokości 5% w skali roku.

Zgodnie z przepisami ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, możliwością nabycia prawa własności nie będą objęte lokale:

- zajmowane na podstawie umów na czas oznaczony od 1 lipca 2010r., chyba że zgodę wyrazi minister obrony narodowej
- stanowiące kwatery ( w tym kwatery funkcyjne i zastępcze)
- znajdujące się w budynkach oddanych do użytku po 30 czerwca 2004r., chyba że zgodę wyrazi minister obrony narodowej

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnionym będą przysługiwały niższe bonifikaty

Obecnie zniżki przy wykupie lokalu wojskowego wynoszą 95% wartości mieszkania dla żołnierzy i 90% dla osób cywilnych. Od 1 stycznia 2013 roku bonifikaty dla: żołnierzy zawodowych posiadających prawo do emerytury wojskowej, osób zwolnionych z pełnienia służby wojskowej na skutek wypowiedzenia lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytów wojskowych uprawnionych do wojskowej renty inwalidzkiej, członków rodziny zamieszkujących z wymienionymi w dniu ich śmierci, będą wynosiły 60%. Wszystkim pozostałym uprawnionym będzie przysługiwała 30% bonifikata.

Zobacz również serwis: Najem

Obowiązująca od 2013 roku zniżka obejmie nie tylko cenę rynkową wykupywanego lokalu, ale także własności lub użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu na niego przypadającego. Są to korzystne zmiany dla żołnierzy, bowiem aktualnie konieczne jest zapłacenie wartości rynkowej gruntu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA