REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Marta Piórkowska
Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej
Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2010r. obowiązują nowe zasady na jakich uprawnieni mogą wykupić prawo własności lokalu wojskowego. Prawa do nabycia lokalu mieszkalnego nie mają już wszyscy, którzy posiadają tytuł prawny do lokalu, a jedynie osoby korzystające z niego na podstawie decyzji administracyjnej lub umowy najmu na czas nieoznaczony.

Wykup wojskowych mieszkań odbywa się za pośrednictwem Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM). Dyrektor oddziału regionalnego Agencji sporządza roczny plan sprzedaży lokali mieszkalnych i na ich podstawie wysyła do wszystkich uprawnionych osób zawiadomienie o możliwości nabycia własności lokalu. Wszyscy zainteresowani wykupem, po otrzymaniu zawiadomienia muszą złożyć wniosek o wykup, który uruchamia całą procedurę.

REKLAMA

Dyrektor oddziału regionalnego dokonuje wyceny lokalu, wykazu lokali przeznaczonych do sprzedaży, arkusza obliczeniowego, spisania protokołu uzgodnień, zawarcia umowy z uprawnionym w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Lokal wojskowy nabywany jest za gotówkę, z możliwością rozłożenia na raty, przy czym pierwsza wpłata w wysokości 10 % musi być wniesiona jeszcze przed zawarciem umowy sprzedaży. Pozostałą należność można rozłożyć na pięć rat z oprocentowaniem w wysokości 5% w skali roku.

Zgodnie z przepisami ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, możliwością nabycia prawa własności nie będą objęte lokale:

- zajmowane na podstawie umów na czas oznaczony od 1 lipca 2010r., chyba że zgodę wyrazi minister obrony narodowej
- stanowiące kwatery ( w tym kwatery funkcyjne i zastępcze)
- znajdujące się w budynkach oddanych do użytku po 30 czerwca 2004r., chyba że zgodę wyrazi minister obrony narodowej

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnionym będą przysługiwały niższe bonifikaty

Obecnie zniżki przy wykupie lokalu wojskowego wynoszą 95% wartości mieszkania dla żołnierzy i 90% dla osób cywilnych. Od 1 stycznia 2013 roku bonifikaty dla: żołnierzy zawodowych posiadających prawo do emerytury wojskowej, osób zwolnionych z pełnienia służby wojskowej na skutek wypowiedzenia lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytów wojskowych uprawnionych do wojskowej renty inwalidzkiej, członków rodziny zamieszkujących z wymienionymi w dniu ich śmierci, będą wynosiły 60%. Wszystkim pozostałym uprawnionym będzie przysługiwała 30% bonifikata.

Zobacz również serwis: Najem

Obowiązująca od 2013 roku zniżka obejmie nie tylko cenę rynkową wykupywanego lokalu, ale także własności lub użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu na niego przypadającego. Są to korzystne zmiany dla żołnierzy, bowiem aktualnie konieczne jest zapłacenie wartości rynkowej gruntu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

Czego teraz szukają kupujący mieszkania?

Gdzie przyszli nabywcy nieruchomości najczęściej szukają mieszkań? Jakie metraże i rozwiązania preferują? W jakich cenach? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Ilu Polaków kupuje nowe mieszkania za gotówkę?

Czy tylko inwestorzy kupują mieszkania bez kredytu? Niekoniecznie. Ile osób w 2023 r. mogło pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się tym statystykom. 

Nawet 30 tys. zł dopłaty na mikroinstalację wiatrową i 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej. W II. i III. kwartale 2024 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie naboru wniosków w ramach programu "Moja elektrownia wiatrowa" na drugi - trzeci kwartał 2024 roku. Będzie można otrzymać do 30 tys. zł dopłaty na zakup przydomowego wiatraka i do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart. Limity ceny metra kwadratowego – ile wyniosą, czy w ogóle mają sens? Jakie są obecne ceny rynkowe mieszkań?

Nadal nie wiadomo kiedy w ofercie banków pojawi się  „Kredyt mieszkaniowy #naStart”. Mając na uwadze ryzyko wzrostu cen mieszkań, rząd rozważa wprowadzenie limitów cenowych w przeliczeniu na metr kwadratowy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań w ofercie firm deweloperskich spełniłoby obecnie taki warunek.

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

REKLAMA