Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 17 maja 2006 r. TK wydał wyrok, w którym uznał za niedopuszczalne zróżnicowanie w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz o zmianie kodeksu cywilnego (dalej „ustawa lokatorska”) oraz w ustawie spółdzielczej terminów informowania lokatorów o podwyższeniu czynszu. Problem dotyczył okresu czasu, jaki musi upłynąć pomiędzy powiadomieniem lokatora o zmianie wysokości czynszu, a terminem od którego lokator będzie zobowiązany do wnoszenia wyższej opłaty. W ustawie lokatorskiej terminy te były dłuższe niż w przypadku ustawy spółdzielczej. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku podkreślił, że przepisy prawne muszą tworzyć jednakowy poziom ochrony dla wszystkich lokatorów, określając pewne minimum standardu tej ochrony.
REKLAMA
W rezultacie wyroku TK uchwalono nowelizację ustawy spółdzielczej, w której zastąpiono dotychczasowy 14-dniowy termin powiadamiania o podwyżce czynszu - okresem 3 miesięcznym. W znowelizowanym przepisie pozostawiono jednak zwrot „co najmniej”, który wskazuje, iż powyższy 3 miesięczny okres jest okresem minimalnym i nic nie stoi na przeszkodzie, aby spółdzielnia informując lokatora o podwyżce, wyznaczyła dłuższy termin, po upływie którego podwyżka czynszu zacznie obowiązywać.
Dotychczasowy 14-dniowy termin powiadamiania utrzymany został natomiast w przypadku informowania lokatorów o zmianie wysokości opłat niezależnych od spółdzielni, tj. opłat za energię, gaz, wodę itp. Ważne jest również, iż podobnie jak w dotychczasowym brzmieniu ustawy, również po jej nowelizacji utrzymany został zapis, zgodnie z którym wszelkie zmiany wysokości zarówno czynszu, jak i pozostałych opłat wymagają uzasadnienia na piśmie.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.