Jak można kontrolować działalność spółdzielni?
REKLAMA
REKLAMA
Udział w walnych zgromadzeniach
REKLAMA
Podstawowym sposobem na wpływanie na działalność spółdzielni jest branie udziału w walnych zgromadzeniach. To ono decyduje o najważniejszych sprawach spółdzielni czy wybiera organy spółdzielni.
Zarząd ma obowiązek zwołać walne zgromadzenie co najmniej raz w roku, maksymalnie sześć miesięcy po zakończeniu roku obrachunkowego (pokrywa się on z rokiem kalendarzowym).
Jeżeli uda nam się zebrać 1/10 członków spółdzielni, możemy się sami zwrócić do zarządu o zwołanie walnego zgromadzenia - wtedy może się ono odbyć w każdym czasie.
Członkowie spółdzielni mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądać zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad w terminie do 15 dni przed dniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.
Jeżeli chcemy aby w walne zgromadzenie zajęło się danym problemem, pod wnioskiem w tej sprawie musi się podpisać minimum dziesięciu członków spółdzielni.
REKLAMA
Nie później niż trzy dni przed walnym zgromadzeniem lub jego pierwszą częścią możemy zgłosić poprawki do projektów uchwał. Zarząd spółdzielni jest zobowiązany do odpowiedniego przygotowania i przedłożenia pod głosowanie projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków.
Każdemu członkowi spółdzielni na walnym zgromadzeniu przysługuje jeden głos, przy czym jeżeli oboje małżonkowie są spółdzielcami, to każdemu z nich przysługuje po jednym głosie.
Obrady walnego zgromadzenia są jawne i sporządzany jest z nich protokół (powinien on być podpisany przez przewodniczącego zgromadzenia oraz inne osoby wskazane w statucie). Członkowie spółdzielni mogą przeglądać protokół w siedzibie spółdzielni.
Udział we władzach spółdzielni
Najlepszym sposobem aby brać czynny udział w działalności spółdzielni i aktywnie wpływać na kierunki jej działalności mamy w przypadku gdy zostaniemy członkiem zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej naszej spółdzielni.
Lustracja spółdzielni
Celem lustracji spółdzielni jest przede wszystkim sprawdzenie, czy spółdzielnia przestrzega przepisów prawa i statutu. Muszą ją przeprowadzać wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe przynajmniej raz na trzy lata, a jeżeli budują mieszkania i rozliczają koszty ich budowy albo są w trakcie likwidacji muszą to robić co roku.
Lustracja spółdzielni może być przeprowadzona na żądanie walnego zgromadzenia lub 1/5 członków spółdzielni.
Lustratora wyznacza związek rewizyjny w którym zrzeszona jest spółdzielnia, a jeżeli nie jest nigdzie zrzeszona, lustrację można zlecić Krajowej Radzie Spółdzielczej albo wybranemu związkowi rewizyjnemu.
Z kontroli lustrator sporządza protokół, który jest przedstawiany radzie nadzorczej i zarządowi spółdzielni.
Na podstawie tego protokołu związek rewizyjny lub Krajowa Rada Spółdzielcza opracowuje wnioski polustracyjne, które powinny być przedstawione walnemu zgromadzeniu.
Zobacz też serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.