REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można kontrolować działalność spółdzielni?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chcemy wiedzieć co dzieje się w naszej spółdzielni, kto wybierany jest do jej organów, jak wydatkowane są pieniądze i na kiedy zaplanowane będą remonty warto brać udział w walnych zgromadzeniach. Jeżeli chcemy włączyć się w prace spółdzielni bardziej intensywnie, warto zainteresować się udziałem w pracach zarządu czy rady nadzorczej spółdzielni.

Udział w walnych zgromadzeniach

REKLAMA

Podstawowym sposobem na wpływanie na działalność spółdzielni jest branie udziału w walnych zgromadzeniach. To ono decyduje o najważniejszych sprawach spółdzielni czy wybiera organy spółdzielni.

Zarząd ma obowiązek zwołać walne zgromadzenie co najmniej raz w roku, maksymalnie sześć miesięcy po zakończeniu roku obrachunkowego (pokrywa się on z rokiem kalendarzowym).

Jeżeli uda nam się zebrać 1/10 członków spółdzielni, możemy się sami zwrócić do zarządu o zwołanie walnego zgromadzenia - wtedy może się ono odbyć w każdym czasie.

Członkowie spółdzielni mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądać zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad w terminie do 15 dni przed dniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.

Jeżeli chcemy aby w walne zgromadzenie zajęło się danym problemem, pod wnioskiem w tej sprawie musi się podpisać minimum dziesięciu członków spółdzielni.

REKLAMA

Nie później niż trzy dni przed walnym zgromadzeniem lub jego pierwszą częścią możemy zgłosić poprawki do projektów uchwał. Zarząd spółdzielni jest zobowiązany do odpowiedniego przygotowania i przedłożenia pod głosowanie projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków.

Każdemu członkowi spółdzielni na walnym zgromadzeniu przysługuje jeden głos, przy czym jeżeli oboje małżonkowie są spółdzielcami, to każdemu z nich przysługuje po jednym głosie.

Obrady walnego zgromadzenia są jawne i sporządzany jest z nich protokół (powinien on być podpisany przez przewodniczącego zgromadzenia oraz inne osoby wskazane w statucie). Członkowie spółdzielni mogą przeglądać protokół w siedzibie spółdzielni.

Udział we władzach spółdzielni

Najlepszym sposobem aby brać czynny udział w działalności spółdzielni i aktywnie wpływać na kierunki jej działalności mamy w przypadku gdy zostaniemy członkiem zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej naszej spółdzielni.

Lustracja spółdzielni

Celem lustracji spółdzielni jest przede wszystkim sprawdzenie, czy spółdzielnia przestrzega przepisów prawa i statutu. Muszą ją przeprowadzać wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe przynajmniej raz na trzy lata, a jeżeli budują mieszkania i rozliczają koszty ich budowy albo są w trakcie likwidacji muszą to robić co roku.

Lustracja spółdzielni może być przeprowadzona na żądanie walnego zgromadzenia lub 1/5 członków spółdzielni.

Lustratora wyznacza związek rewizyjny w którym zrzeszona jest spółdzielnia, a jeżeli nie jest nigdzie zrzeszona, lustrację można zlecić Krajowej Radzie Spółdzielczej albo wybranemu związkowi rewizyjnemu.

Z kontroli lustrator sporządza protokół, który jest przedstawiany radzie nadzorczej i zarządowi spółdzielni.

Na podstawie tego protokołu związek rewizyjny lub Krajowa Rada Spółdzielcza opracowuje wnioski polustracyjne, które powinny być przedstawione walnemu zgromadzeniu.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Henio
    2023-06-01 08:39:31
    Czy w przypadku moich zastrzeżeń do pracy spółdzielni, której klientem jako właściciel mieszkania jestem, mogę zlecić Lustrację Spółdzielczą? Pozdrawiam
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

REKLAMA

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

REKLAMA