Jak wydzielić się z większej spółdzielni mieszkaniowej?
REKLAMA
REKLAMA
To rozwiązanie może być celowe szczególnie w przypadku nowych budynków w spółdzielni, których nie trzeba jeszcze remontować – warto wyodrębnić takie budynki do nowej spółdzielni, aby zebrane od nas pieniądze nie były przekazywane na remonty starych bloków w tej samej spółdzielni.
REKLAMA
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje dwie drogi do wydzielenia mniejszej spółdzielni z istniejącej spółdzielni mieszkaniowej.
Grupa członków spółdzielni wychodząca z inicjatywą wydzielenie może:
• wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni,
albo
• przyjąć uchwałę większością głosów tych członków o podziale spółdzielni – w tym wypadku jednak także wymagana jest późniejsza uchwała walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni.
Zawsze potrzebna jest uchwała walnego zgromadzenia
Uchwała o podziale spółdzielni może być podjęta tylko przez walne zgromadzenie spółdzielni. Dla jej podjęcia wymagana jest zwykła większość głosów.
Uchwała o podziale spółdzielni musi zawierać:
• oznaczenie dotychczasowej spółdzielni i nowej spółdzielni powstającej w wyniku podziału;
• listę członków lub określenie grup członków przechodzących do powstającej spółdzielni;
• zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółdzielni i planu podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązań;
• datę podziału spółdzielni.
Podział na wniosek grupy członków spółdzielni
REKLAMA
Członkowie spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni, która nadaje się do takiego wyodrębnienia (na przykład z określonym budynkiem lub budynkami), mogą na podstawie uchwały podjętej większością głosów tych członków wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni w ten sposób, że z tej jednostki organizacyjnej albo części majątku zostanie utworzona nowa spółdzielnia.
Zarząd spółdzielni powinien niezwłocznie przygotować dokumenty niezbędne do podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podziale oraz udostępnić je członkom żądającym podziału.
Walne zgromadzenie może podjąć uchwałę odmawiającą podziału tylko ze względu na ważne interesy gospodarcze dotychczasowej spółdzielni lub istotne interesy jej członków.
W razie podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podziale niezawierającej wszystkich wymaganych składników, członkowie zgłaszający żądanie podziału mogą wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uzupełniającej uchwały o podziale.
Wydzielenie nowej spółdzielni uchwałą grupy członków spółdzielni
REKLAMA
Członkowie spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni, która nadaje się do takiego wyodrębnienia (na przykład z określonym budynkiem lub budynkami), mogą przyjąć uchwałę większością głosów tych członków, o podziale w spółdzielni w ten sposób, że z tej jednostki organizacyjnej albo części majątku zostanie utworzona nowa spółdzielnia.
Zarząd dotychczasowej spółdzielni jest obowiązany niezwłocznie, jednak nie dłużej niż w ciągu 60 dni, przygotować dokumenty niezbędne do dokonania takiego podziału, oraz udostępnić je członkom żądającym podziału.
Walne zgromadzenie dotychczasowej spółdzielni podejmuje uchwałę o podziale lub odmawiającą podziału nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia doręczenia zarządowi spółdzielni żądania zwołania walnego zgromadzenia.
Uchwała odmawiająca podziału spółdzielni może być podjęta tylko ze względu na ważne interesy gospodarcze dotychczasowej spółdzielni lub istotne interesy jej członków.
Uchwałę może zastąpić orzeczenie sądu
Niezależnie od tego, na którą drogę do wydzielenia się zdecydujemy, w razie niepodjęcia uchwały przez walne zgromadzenie dotychczasowej spółdzielni w ciągu trzech miesięcy od dnia doręczenia zarządowi spółdzielni żądania lub w razie podjęcia przez nie uchwały odmawiającej podziału albo uchwały o podziale naruszającej istotne interesy członków występujących z żądaniem podziału, w terminie sześciu tygodni od dnia odbycia walnego zgromadzenia możemy wystąpić do sądu o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale.
O czym trzeba pamiętać po wydzieleniu nowej spółdzielni
Niezwłocznie po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o podziale spółdzielni zebranie członków przechodzących do powstającej spółdzielni, a jeżeli uchwałę o podziale spółdzielni podjęło zebranie przedstawicieli - zebranie tych przedstawicieli, którzy przechodzą jako członkowie do powstającej spółdzielni:
• uchwala statut powstającej spółdzielni (statut ten nie może uszczuplać nabytych praw majątkowych członków!);
• dokonuje wyboru tych organów spółdzielni, do których wyboru powołane jest, według przyjętego statutu, walne zgromadzenie.
Uchwały te podejmuje się zwykłą większością głosów
Jeżeli liczba członków przechodzących do powstającej spółdzielni jest mniejsza od liczby członków uprawniającej według statutu dotychczasowej spółdzielni do zastąpienia walnego zgromadzenia przez zebranie przedstawicieli, powyższe uchwały podejmuje w ciągu miesiąca od dnia podjęcia uchwały o podziale spółdzielni zebranie członków przechodzących do powstającej spółdzielni. Zebranie to zwołuje zarząd dotychczasowej spółdzielni, powiadamiając pisemnie zainteresowanych członków o terminie zebrania i porządku jego obrad.
Uchwała walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni spełniająca ustawowe wymagania lub prawomocne orzeczenie sądu zastępujące taką uchwałę stanowią podstawę do dokonania wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego i do księgi wieczystej. Jednakże trzeba pamiętać, aby zarząd spółdzielni powstającej w terminie czternastu dni od dnia jego wyboru wystąpił z wnioskiem o wpisanie spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego, a zarząd spółdzielni dotychczasowej - z wnioskiem o dokonanie w tym rejestrze wpisu o jej podziale.
Skutki wydzielenia nowej spółdzielni
Wskutek podziału spółdzielni na powstającą spółdzielnię przechodzą z chwilą jej zarejestrowania wynikające z planu podziału składniki majątkowe oraz prawa i zobowiązania. W tym też zakresie wierzyciele i dłużnicy dotychczasowej spółdzielni stają się wierzycielami i dłużnikami powstającej spółdzielni. Jednakże za zobowiązania powstałe przed podziałem spółdzielni spółdzielnia dotychczasowa i nowo powstała odpowiadają solidarnie.
Podstawę rachunkową połączenia stanowią sprawozdania finansowe łączących się spółdzielni, sporządzone na dzień połączenia.
Zobacz także serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.