Kto odpowiada za zaległy czynsz?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność solidarna
REKLAMA
Oprócz najemcy, odpowiedzialność za zapłatę czynszu ponoszą wszystkie mieszkające z nim osoby pełnoletnie i to niezależnie od tego czy są ze sobą spokrewnione (jak ma to miejsce w przypadku zastawu na ruchomościach. Odpowiedzialność tych osób jest solidarna – co oznacza, że wynajmujący może dochodzić roszczeń od wszystkich, jak i od wybranych lokatorów. Co warto jednak wiedzieć to, to że odpowiedzialność tych osób jest ograniczona do należności powstałych w okresie, w którym zamieszkiwały w danym lokalu- co często może być trudne do wykazania (konieczne powołanie świadków).
Ściągnięcie należności od jednego z zobowiązanych, rodzi po jego stronie roszczenie wobec pozostały (regres) o wyrównanie poniesionych kosztów.
Należy pamiętać, że jeżeli najemca wbrew umowie nie zawiadomił wynajmującego o udostępnieniu mieszkania innym osobom- stanowi to podstawę do rozwiązania umowy, ze skróconym okresem wypowiedzenia (30 dni). Niezależnie od innych podstaw (np. zaległości w czynszu).
Dochodzenie roszczeń
Ważnym elementem dochodzenia roszczeń z tytuły najmu lokalu jest stosowanie (niezależnie od wartości przedmiotu sporu) postępowania uproszczonego. Poza sformalizowanie i przyspieszeniem postępowania – istotny jest obowiązek wnoszenia pozwu na specjalnym formularzu. Nie spełnienie tego warunku skutkuje wezwaniem do uzupełnienia braków- a po upływie terminu zwrotem pozwu.
O postępowaniu uproszczonym przeczytasz tutaj.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA