REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podnosić czynsz w wynajmowanym mieszkaniu?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wynajmujemy mieszkanie (mieszkania), w sposób który nie można nazwać najmem okazjonalnym wysokość i częstotliwość podwyżek czynszu podlega regulacjom prawnym chroniącym lokatora. Teoretycznie wysokość czynszu nie jest już odgórnie ustalana, jednakże nie zawsze jest dowolna- w niektórych przypadkach podlega też kontroli Sądu.

Stopień trudności: średni

REKLAMA

Koszty: 0 zł

Wymagane dokumenty/rzeczy: obwieszczenie wojewody w sprawie ustalenia wysokości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych za dane półrocze.

Krok 1: sprawdzamy dopuszczalną wysokość podwyżki, nie podlegającą kontroli sądowej.

Wysokość czynszu, oraz rozmiar ewentualnej podwyżki nie podlega w pewnych okolicznościach kontroli sądowej. Aby ustalić tę wysokość należy dotrzeć do obwieszczenia wojewody (właściwego dla miejsca położenia nieruchomości), „w sprawie ustalenia wysokości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.”

(dostępne w urzędach wojewódzkich, lub na ich stronach www.)

Obwieszczenia pojawiają się co pół roku.

W celu wyliczenia maksymalnego „swobodnego czynszu” należy pomnożyć powierzchnię mieszkania (bez balkonu, strychu, piwnic itp.) przez wartość wskazaną w obwieszczeniu. Następnie wynik dzielimy przez 12 (ilość miesięcy). Czynsz miesięczny nie powinien wynosić więcej niż 3% tej wartości.


 Dla mieszkania o powierzchni 60 m2, położonego w Warszawie- zgodnie z obwieszczeniem wojewody, za okres 1.10.2007-31.03.2008 wartość kosztu odtworzenia 1m 2 wynosi 4.996 zł.(60 x 4996) : 12 x 3%= 749,40 złotych.

Krok 2: przekraczamy 3 %

Wartość podana w kroku pierwszym jest zazwyczaj niewystarczająca w przypadku prywatnych właścicieli (dotyczy bezpośrednio w zasadzie tylko gmin).

Czynsz może oczywiście przekroczyć tę wartość, z kilkoma jednak ograniczeniami.

Przede wszystkim:

 • podwyżki czynszu można dokonywać raz na 6 miesięcy
 • podwyżka oraz wysokość czynszu muszą być zasadne.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby ustalając nowy czynsz (np. jeśli pierwszy raz wynajmujemy mieszkanie) wyliczyć go w oparciu o wartość rynkową. Niniejsze porady będą miały zastosowanie jedynie do podwyżek.

Krok 3: wyliczamy czynsz

Nasz czynsz składają się :

 • koszty utrzymania lokalu i budynku ponoszone przez wynajmującego- konieczne remonty, naprawy instalacji, a także koszty podatku gruntowego, użytkowania wieczystego itp.
 • zwrotu części nakładów (jeśli zostały poniesione) w wysokości :
  • Rocznie, aż do pełnego zwrotu :
   • do 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu
   • do 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową
 • godziwy zysk - ustawodawca niestety go nie sprecyzował.
 • Koszty niezależne od wynajmującego: głównie opłaty komunalne.

Roczna podwyżka czynszu, nie przekraczająca średniego wskaźnika inflacji w roku poprzednim, uznawana jest za uzasadnioną. (wskaźnik dostępny na stronie GUS – www.stat.gov.pl)

Lokator nie może kwestionować podwyżki czynszu związanej z kosztami niezależnymi od właściciela tj. opłat za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych. Należy jednak przedstawić mu szczegółowe wyliczenie i podanie przyczyn podwyżki.

Krok 4: Zawiadamiamy lokatora

REKLAMA

Każdego z lokatorów trzeba zawiadomić o planowanej podwyżce. Pismo możemy złożyć na jego ręce osobiście (za pokwitowaniem), lub listem poleconym (jeżeli chcemy być pewni, że przesyłka została doręczona- skorzystajmy z opcji ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru- tzw. „zwrotki”.)

Czynsz ulega podniesieniu w terminie równym wypowiedzeniu umowy (co do zasady w takim przypadku 3- miesiące, chyba że strony ustaliły w umowie dłuższy termin), liczonym od dnia doręczenia zawiadomienia.

Krok 5: wyjaśniamy podwyżkę

Każdy lokator może żądać wyjaśnienia podwyżki czynszu i jej uzasadnienia. Konstruując odpowiedź powinniśmy , oprzeć się o

 • wysokość inflacji w poprzednim roku
 • poniesione koszty utrzymania budynku
 • zysk
 • czynniki niezależne od właściciela (np. wzrost opłat komunalnych).

Mamy 14 dni na udzielenie wyjaśnień ! Jeżeli nie zdążymy – podwyżka będzie nieważna. W przypadku korespondencji pocztowej (list polecony !) termin biegnie od momentu otrzymania przesyłki od lokatora. My natomiast musimy nadać list w terminie 14 dni – liczy się data stempla pocztowego na potwierdzeniu nadania.

Krok 6: sprawa w sądzie

Jeżeli lokator nie zaakceptuje zmiany czynszu (do czego ma prawo), może to prowadzić do dwojakiej sytuacji:

 • umowa wygaśnie, (najemca zrezygnuje z mieszkania), lub
 • lokator skieruje sprawę do sądu cywilnego (Sąd Rejonowy właściwy dla nieruchomości) o uznanie podwyżki czynszu za nieuzasadnioną.

W sądzie ciężar dowodu spoczywa na wynajmującym. Innymi słowy- to nie najemca uzasadnia nieprawidłowość podwyżki, tylko wynajmujący musi udowodnić, iż była ona zasadna.

Stając przed Sądem musimy liczyć się z koniecznością uzasadnienia naszych racji. Będziemy musieli przedstawić wyliczenia, którymi kierowaliśmy się podczas podnoszenia czynszu. Jeśli są one zgodne z wytycznymi ustawy o ochronie lokatorów (przedstawionymi w niniejszym tekście), zysk zaś który chcemy osiągnąć mieści w rozsądnych granicach, nie powinniśmy się obawiać rozwoju sytuacji.

Kiedy sprzeciw lokatora jest bezzasadny:

 • jeżeli czynsz po podwyżce nie przekracza progu z kroku 1
 • jeżeli podwyżka mieści się w wysokości średniej rocznej inflacji w roku poprzednim
 • jeśli podwyżka wynika ze wzrostu opłat niezależnych od wynajmującego. (np. ostatnia podwyżka cen wywozu śmieci)

W powyższych sytuacjach sąd nie jest uprawniony do badania wysokości podwyżki- pozew zostanie oddalony, a lokator obciążony kosztami postępowania.


Kiedy możemy przegrać ?

 • podwyżka została przeprowadzona w sposób błędny
  • bez zachowania terminów
  • bez przedstawienia uzasadnienia podwyżki w wyznaczonym terminie
 • podwyżka nie będzie zasadna- np. poprzez chęć uzyskania wysokiego zysku, czy wręcz wynikająca z chęci pozbycia się lokatora.

Krok 7: ściągamy różnicę

Dopóki toczy się sprawa (a może toczyć się miesiącami) lokator płaci czynsz w starej wysokości. Jeśli przegra sprawę, możemy się od niego domagać dopłacenia różnicy pomiędzy starym a nowym czynszem – licząc od momentu, w którym podwyżka miała by wejść w życie.

Uwagi:

 • jeśli dopiero ustalamy czynsz (np. wcześniej nie wynajmowaliśmy mieszkania/domu) nie musimy stosować się do powyższych wytycznych
 • powyższe ograniczenia nie dotyczą „najmu okazjonalnego” ani wynajmowania lokali przedsiębiorcom w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
 • sposobem na ominięcie ograniczeń jest zawieranie krótkich umów terminowych- np na rok. W przypadku podpisania nowej umowy (nawet z tym samym najemcą) możemy ustanowić czynsz na zasadach rynkowych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

  Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

  Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA