Kto ma prawo wstąpić w stosunek najmu po zmarłym najemcy?
REKLAMA
REKLAMA
Wstąpienie w stosunek najmu
REKLAMA
Wstąpienie w stosunek najmu oznacza, że określone osoby z chwilą śmierci najemcy wstępują w jego sytuację prawną jako najemcy, tzn. stają się (współ)najemcami na dotychczasowych warunkach. Wstąpienie w stosunek najmu jest instytucją odrębną od dziedziczenia. Oznacza to, że najem lokalu mieszkalnego nie wchodzi w skład spadku po zmarłym najemcy, a jego przejście na inne osoby odbywa się na podstawie odrębnego przepisu. Zasada ta odnosi się jedynie do lokali mieszkalnych.
Krąg uprawnionych
W stosunek najmu po zmarłym najemcy mogą wstąpić:
1. małżonek najemcy niebędący współnajemcą;
2. dzieci najemcy i jego współmałżonka – chodzi tu o dzieci najemcy i jego współmałżonka (pasierby), a także wspólne dzieci najemcy i współmałżonka (dzieci przysposobiona są traktowane na równi z biologicznymi);
3. inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych;
4 osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
Zobacz serwis: Sprawy rodzinne
Osoby pozostające we wspólnym pożyciu z najemcą
REKLAMA
Pojęcie faktycznego pożycia dotyczy jedynie takiej sytuacji, gdy pomiędzy najemcą a jego współlokatorem istniało takie pożycie jak pomiędzy małżonkami. Dotyczy to przede wszystkim związków konkubenckich. Oznacza to, że za osoby pozostające we wspólnym pożyciu nie można uznać pary homoseksualnej.
Osoby pozostające we wspólnym pożyciu z najemcą powinny stale z nim zamieszkiwać w tym lokalu do chwili jego śmierci. Zwrot o stałym zamieszkiwaniu tłumaczy się w ten sposób, że chodzi tu o sytuację, w której przedmiotowy lokal stanowi dla tej osoby centrum jej spraw życiowych, o czym może świadczyć to, że nie ma się ona z tego lokalu, po śmierci najemcy, dokąd wyprowadzić.
Osoby, które pozostają w faktycznym pożyciu z najemcą, jeżeli nie jest to pożycie takie jak małżeńskie, nie wstąpią w stosunek najmu po zmarłym. Ważne jest więc, aby jeszcze za życia najemcy zadbały o zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych na wypadek jego śmierci.
Wypowiedzenie najmu
Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
Zobacz serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.