Za co płaci najemca a za co właściciel?
REKLAMA
REKLAMA
Utrzymywanie rzeczy w należytym stanie
REKLAMA
Wynajmujący ma obowiązek utrzymywania rzeczy w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. Obowiązek ten obejmuje wymianę uszkodzonych czy zniszczonych części składowych i przynależności rzeczy oraz dokonywanie wszelkich napraw i nakładów, poza drobnymi połączonymi ze zwykłym używaniem rzeczy. Jakie naprawy należy uznać za drobne, a więc obciążające najemcę, zależy nie tylko od ich technicznych właściwości, ale także od panującego zwyczaju.
Nakłady konieczne
REKLAMA
Za konieczne mogą być uznane nakłady, doprowadzające wynajęty lokal do stanu sprzed dewastacji oraz ewentualnie takie nakłady, które przeciętnie rzecz biorąc służą określonemu wysokiemu standardowi lokalu użytkowego i bez których lokal na cele użytkowe w ogóle mógłby być wykorzystywany.
Jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.
Zobacz również: Zakłócanie porządku domowego przez najemcę
Wynajmujący ma obowiązek zadbać o to, aby sprawnie działał dźwig oraz instalacje umożliwiające korzystanie z wody, paliw gazowych, ciekłych, ciepła oraz energii elektrycznej. W tym celu powinien zapewnić naprawę bądź wymianę instalacji wodociągowej, gazowej, a także stolarki okiennej i drzwiowej, podłogi, posadzki, a nawet tynków.
Najemca ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić wynajmującego, gdy okaże się że lokal wymaga napraw, które obciążają wynajmującego. Niezawiadomienie we wskazanym czasie może rodzić po stronie najemcy odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę.
Zgoda wynajmującego
Wynajmujący musi wyrazić zgodę na wszelkie ulepszenia, które zamierza wprowadzić do lokalu najemca. Strony w tej sprawie powinny zawrzeć umowę na piśmie, w której określają w jaki sposób się rozliczają.
Zadaj pytanie na Forum naszego serwisu
Obowiązki najemcy
Najemca jest zobowiązany utrzymywać lokal we właściwym stanie technicznym i higienicznym. Z własnej kieszeni musi finansować naprawę i konserwację:
1. podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych, okładzin ceramicznych, szklanych i innych,
2. drzwi i okien,
3. wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą,
4. trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków, i umywalek wraz z syfonami, baterii itp.,
5. osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów, oraz osprzętu anteny zbiorczej,
6. etażowego centralnego ogrzewania, a gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego (właściciela) – także jego wymianę,
7. przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym bezzwłocznego usuwania niedrożności,
8. innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych (piwnic, komórek itd.) przez malowanie czy naprawę.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.