REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Największy koszt czynszu dla mieszkańców pochodzi z ogrzewania budynku i wody użytkowej. To właśnie dlatego wspólnoty próbują znaleźć oszczędności w tym zakresie i latem decydują się na inwestycję np. w kolektory słoneczne. Przeczytaj jak wspólnoty mieszkaniowe mogą oszczędzać.

W ramach polityki oszczędności wspólnoty mieszkaniowe decydują się na letnie inwestycje, obniżające koszty eksploatacji obiektu w sezonie zimowym. Do najpopularniejszych przedsięwzięć należy montaż nowoczesnego systemu ogrzewania budynku i wody użytkowej, zasilanej przez kolektory słoneczne. W zależności od potrzeb wydatek ten może przekroczyć sto tysięcy złotych, jednak późniejsze oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, jak również dotacja pokrywająca 45% inwestycji powodują, że chętnych przybywa.

REKLAMA

Większość wspólnot ogrzewa swoje mieszkania poprzez umowę z firmą energetyczną, a ciepłą wodę uzyskuje poprzez podgrzewanie jej gazem. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to mało komfortowe, a przy tym bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Zanim z kranu poleci ciepła woda, należy poczekać aż piecyk się zagrzeje. Dodatkowo pojawia się ryzyko wybuchu gazu lub zatrucia tlenkiem węgla.

Zobacz także: Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Centralny system ogrzewania u większości wspólnot zasilany jest z sieci ciepłowniczej. Te jednak, w ramach oszczędności, coraz częściej decydują się na posiadanie dwóch niezależnych źródeł zasilania. Na dachach budynków montują specjalne kolektory słoneczne, które przetwarzają promienie słoneczne w energię cieplną, przynosząc mieszkańcom ogromne oszczędności. Standardowo usuwane są wówczas piece gazowe, a wspólnota wykonuje centralną instalację ciepłej wody. Nie likwiduje się przy tym węzła ciepłowniczego, zasilanego z sieci ciepłowniczej, traktując go jako alternatywę na wypadek usterki lub awarii kolektorów.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szacuje się, że w wyniku montażu kolektorów słonecznych koszty zakupu ciepła spadają zazwyczaj o ok. 30 proc. Do tego należy doliczyć zmniejszone o mniej więcej 70 proc. opłaty za gaz służący do podgrzania wody. Przy takich oszczędnościach, pomimo jednorazowego nakładu inwestycyjnego w granicach kilkuset tysięcy złotych, inwestycja powinna zwrócić się w przeciągu 3-4 lat. Pamiętajmy również, że dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii każda Wspólnota ma szanse na dofinansowanie zakupu kolektorów w wysokości nawet 45 proc.informuje Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o.

Zobacz także: Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

REKLAMA

Dofinansowanie przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ubiegać o nie mogą się jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych i wspólnoty, co wyklucza z programu spółdzielnie mieszkaniowe. Wniosek należy złożyć do końca trwania programu, czyli grudnia 2013 roku. Powinien on być złożony razem z projektem instalacji sporządzonym przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, harmonogramem rzeczowo-finansowym przedsięwzięcia zgodnym z tym projektem, kopią zgłoszenia/pozwolenia na budowę instalacji lub oświadczeniem, że zgłoszenie/pozwolenie nie jest wymagane. Należy również przedstawić datę zrealizowania przedsięwzięcia oraz zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Wysokość dotacji dla wspólnot mieszkaniowych jest uzależniona w szczególności od całości wydatków związanych z zakupem niezbędnego zestawu solarnego.

Rozliczenie środków dotacji i kredytu odbywa się standardową procedurą, której podstawą są faktury za montaż, zakup projektu oraz zestawu solarnego. Dodatkowo, w przypadku dotacji związanych z ochroną środowiska, sprawdzane jest czy osiągnięty efekt ekologiczny jest zgodny z tym, co przedstawił beneficjent w dokumentach wymaganych do uzyskania dotacji.

Realne oszczędności może również przynieść Wspólnocie mało jeszcze popularny w naszym kraju, nowoczesny panel sterowania ciepłem. Podłączony do komputerów i Internetu umożliwia sterowanie i kontrolę temperatury w kranach i kaloryferach. Jednocześnie powiadamia obsługę o awariach lub błędnej pracy urządzeń obiektu. Najpopularniejszą obecnie metodą oszczędzania na ogrzewaniu jest ocieplenie bloku styropianem. Koszt inwestycji jest porównywalny do instalacji systemu z kolektorami świetlnymi.

Źródło: Admus

Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA