REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawne ustanowienie odrębnej własności lokalu

Krystyna Sulczewska
salon, paski Fot. Fotolia
salon, paski Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z ustanowieniem własności lokalu wiąże się spełnianie przez niego przesłanki samodzielności, o której mowa w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

Aby zająć się omówieniem sposobów ustanowienia własności lokalu, zacząć trzeba od przybliżenia warunków jego samodzielności. Otóż, samodzielnym lokalem mieszkalnym w rozumieniu artykułu drugiego cytowanej ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w ramach budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które razem z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych albo potrzeb innych niż mieszkaniowe (zgodnie z przeznaczeniem danego lokalu). Aby zobrazować proces ustanawiania własności lokalu, posłużmy się przykładem budynku mieszkalnego należącego do Gminy X, zamieszkałego przez najemców, z których jeden bądź kilku złożyło do Gminy wniosek o wykup. W tym budynku jest 10 lokali mieszkalnych, jednak, żaden z nich nie posiada wydane przez starostę zaświadczenia o samodzielności lokalu. Gmina X zleca rzeczoznawcy majątkowemu, z którym ma zawartą umowę, wykonanie pomiarów przedmiotowej nieruchomości i wykonanie inwentaryzacji budowlanej. Każda inwentaryzacja powinna zawierać rzuty poszczególnych kondygnacji (piwnice, parter, piętra, pomieszczenia przynależne) wraz z oznaczeniem pomieszczeń i numeracją lokali. Jeśli lokale spełniają przesłanki samodzielności, na podstawie inwentaryzacji starostwa wydaje zaświadczenie o samodzielności lokalu. Posiadając takie zaświadczenie, gmina X zleca określenie wartości takiego lokalu, a później – jeśli najemca nadal jest zainteresowany wykupem lokalu – umawia termin aktu notarialnego.

Jak wyżej opisano, jedną z metod ustanowienia odrębnej własności lokalu jest:

  1. umowa w formie aktu notarialnego (odrębna własność powstaje z chwilą ujawnienia odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej). Umowa powinna określać dokładnie lokal, jego rodzaj  (mieszkalny czy użytkowy), położenie (w budynku, czyli na której kondygnacji się znajduje, jak także oczywiście oznaczenie miejscowości, ulicy, numeru budynku) oraz posiadane pomieszczenia przynależne (na przykład, piwnica, strych), wielkość udziałów przypadających na poszczególnych właścicieli lokali w nieruchomości wspólnej. Umowa może być zawarta albo przez współwłaścicieli nieruchomości, albo przez właściciela i nabywcę;
  2. Poza umową, odrębna własność lokalu może zostać ustanowiona w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości, zastosowanie znajdują regulację dotyczące ustanowienia w drodze umowy;
  3.  Orzeczenie sądu znoszącego współwłasność.

Zobacz także: Przekształcenie użytkowania wieczystego w pełną własność

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ustanowienie odrębnej własności lokalu z mocy prawa

Zobacz także: Właściciel ustanawia odrębną własność lokalu na rzecz samego siebie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA