REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Testament Fot. Fotolia
Testament Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie lub dom otrzymane w spadku to szereg formalności – polskie prawo spadkowe nie jest proste. Zwykle najlepiej zdać się na doświadczenie specjalistów. Jak szybko odebrać klucze? Poniżej najważniejsze informacje o działaniach spadkowych.

Nieruchomość w spadku to z jednej strony pomnożenie majątku, z drugiej wiele zabiegów formalnych. O spadkach informuje IV księga kodeksu cywilnego i to właśnie z niej wynikają kolejne kroki, prowadzące do ujawnienia swojego prawa własności.

REKLAMA

– Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i wtedy następują skutki dziedziczenia, bez względu na konieczną procedurę ustalania praw do spadku. Powołanie do spadku następuje z ustawy lub z testamentu – wyjaśnia Alina Bugryn, radca prawny.

Kto ma prawo do spadku?

Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Testament wskazuje osoby dziedziczące po zmarłym, jednak gdyby go zabrakło decyduje ustawa. Dziedziczą osoby żyjące w chwili otwarcia spadku, a także dopiero poczęte dzieci.

Zobacz także: Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Spadkobiercy mogą przyjąć spadek albo go odrzucić. Oprócz tego można go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– To znaczy do wysokości stanu czynnego spadku, ograniczając w ten sposób odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do jego pozytywów. Należy podkreślić, że odrzucenie spadku traktowane jest tak, jakby spadkobierca nie dożył jego otwarcia, a zatem prawo do spadku nabywają dzieci – tłumaczy Alina Bugryn.

Oświadczenia te składane są przed sądem lub notariuszem. Ważny jest termin: do 6 miesięcy od dnia otrzymania spadku.

Sąd czy pomoc notariusza?

Zwykle pierwszym krokiem spadkobierców jest wystąpienie do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Nie ma tutaj ograniczeń czasowych, ale najlepiej złożyć wniosek zaraz po otwarciu spadku. Drugim sposobem stwierdzenia nabycia nieruchomości w spadku, jest uzyskanie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia – ta droga jest znacznie krótsza. Jeśli testament ma jedynie charakter ustny, niestety to rozwiązanie nie jest możliwe. W tym przypadku, wszyscy spadkobiercy muszą pozostawać, przy życiu, zgodni i obecni przy sporządzaniu aktu.

Zobacz także: Jak podzielić nieruchomość gruntową?


Kiedy odbierzesz klucze do mieszkania?

Postępowanie spadkowe trwa zwykle przynajmniej 6 miesięcy (od chwili śmierci spadkodawcy). Proces może być znacznie krótszy, jeśli wszyscy spadkobiercy odpowiednio szybko złożą oświadczenia i odrzucą lub przyjmą spadek.

Zobacz także: Jak znieść współwłasność nieruchomości

Własne mieszkanie

By otrzymać wpis prawa własności nieruchomości w dziale II księgi wieczystej, należy złożyć:

  • skrócony wypis aktu zgonu spadkodawcy,
  • skrócone odpisy aktów urodzenia wszystkich spadkobierców, skrócone odpisy aktów małżeństwa spadkobierców pozostających w małżeństwie, skrócone odpisy aktów zgonu spadkobierców, którzy nie dożyli otwarcia spadku, akty urodzenia dzieci spadkobierców, którzy nie dożyli otwarcia spadku, a byli rodzeństwem spadkodawcy,
  • dokładne adresy zamieszkania wskazanych wyżej żyjących spadkobierców.

Dokumenty wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Opłata sądowa wynosi 50 zł.

Po 21 dniach od stwierdzenia nabycia spadku należy wystąpić do tego samego sądu o doręczenie dwóch egzemplarzy wypisów postanowienia zaopatrzonych klauzulą prawomocności.

Dział spadku

REKLAMA

Oddzielnym postępowaniem jest tzw. dział spadku, do którego dochodzi, gdy nieruchomość dziedziczy kilka osób i należy określić fizyczną część majątku, odpowiadającą części ułamkowej wynikającej z postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

By rozstrzygnąć problem jak najszybciej przed notariuszem lub w krótkim postępowaniu sądowym (bez udziału np. biegłych, świadków), spadkobiercy muszą w porozumieniu podzielić majątek. Przykład: jedna osoba otrzymuje mieszkanie i spłaca równowartość części pozostałym spadkobiercom.

Zobacz także: Jak rozpocząć planowanie domu rekreacyjnego?


Sytuacja konfliktowa wiąże się z koniecznością czynności geodezyjnych, inwentaryzacyjnych (koszty są spore) i rozwiązuje się wyłącznie przed sądem. Sama opłata wpisowa wynosi wówczas 500 zł.

Spadek w punktach:

  1. Wybór sposobu:
    1. Wystąpienie do sądu o stwierdzenie nabycia spadku,
    2. Uzyskanie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia,
  2. Postępowanie spadkowe,
  3. Dział spadku,
  4. Wpis do ksiąg wieczystych – ujawnienie właściciela nieruchomość.

Podatek od spadków i darowizn

Spadki i darowizny podlegają opodatkowaniu.

– Należy zwrócić uwagę, że zasady opodatkowania podlegają zmianom, więc jeżeli poborcą podatku nie jest notariusz, a chcemy się przygotować do kwoty podatku, terminu i wysokości kwoty trzeba sprawdzić w urzędzie skarbowym – komentuje Alina Bugryn.

Zobacz także: Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Najistotniejsze jest to, że od podatku zwolniona jest bliska rodzina spadkodawcy, czyli jego dzieci, rodzice, małżonek, jeżeli: nabycie nieruchomości zostanie zgłoszone naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Zgłoszenie do urzędu skarbowego nabycia nieruchomości w spadku, przez najbliższych, wymaga specjalnego druku SD-72. W pozostałych przypadkach należy złożyć zeznanie podatkowe.

Zobacz także: Zasiedzenie nieruchomości - poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA