REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Testament Fot. Fotolia
Testament Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie lub dom otrzymane w spadku to szereg formalności – polskie prawo spadkowe nie jest proste. Zwykle najlepiej zdać się na doświadczenie specjalistów. Jak szybko odebrać klucze? Poniżej najważniejsze informacje o działaniach spadkowych.

Nieruchomość w spadku to z jednej strony pomnożenie majątku, z drugiej wiele zabiegów formalnych. O spadkach informuje IV księga kodeksu cywilnego i to właśnie z niej wynikają kolejne kroki, prowadzące do ujawnienia swojego prawa własności.

REKLAMA

– Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i wtedy następują skutki dziedziczenia, bez względu na konieczną procedurę ustalania praw do spadku. Powołanie do spadku następuje z ustawy lub z testamentu – wyjaśnia Alina Bugryn, radca prawny.

Kto ma prawo do spadku?

Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Testament wskazuje osoby dziedziczące po zmarłym, jednak gdyby go zabrakło decyduje ustawa. Dziedziczą osoby żyjące w chwili otwarcia spadku, a także dopiero poczęte dzieci.

Zobacz także: Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Spadkobiercy mogą przyjąć spadek albo go odrzucić. Oprócz tego można go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– To znaczy do wysokości stanu czynnego spadku, ograniczając w ten sposób odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do jego pozytywów. Należy podkreślić, że odrzucenie spadku traktowane jest tak, jakby spadkobierca nie dożył jego otwarcia, a zatem prawo do spadku nabywają dzieci – tłumaczy Alina Bugryn.

Oświadczenia te składane są przed sądem lub notariuszem. Ważny jest termin: do 6 miesięcy od dnia otrzymania spadku.

Sąd czy pomoc notariusza?

Zwykle pierwszym krokiem spadkobierców jest wystąpienie do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Nie ma tutaj ograniczeń czasowych, ale najlepiej złożyć wniosek zaraz po otwarciu spadku. Drugim sposobem stwierdzenia nabycia nieruchomości w spadku, jest uzyskanie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia – ta droga jest znacznie krótsza. Jeśli testament ma jedynie charakter ustny, niestety to rozwiązanie nie jest możliwe. W tym przypadku, wszyscy spadkobiercy muszą pozostawać, przy życiu, zgodni i obecni przy sporządzaniu aktu.

Zobacz także: Jak podzielić nieruchomość gruntową?


Kiedy odbierzesz klucze do mieszkania?

Postępowanie spadkowe trwa zwykle przynajmniej 6 miesięcy (od chwili śmierci spadkodawcy). Proces może być znacznie krótszy, jeśli wszyscy spadkobiercy odpowiednio szybko złożą oświadczenia i odrzucą lub przyjmą spadek.

Zobacz także: Jak znieść współwłasność nieruchomości

Własne mieszkanie

By otrzymać wpis prawa własności nieruchomości w dziale II księgi wieczystej, należy złożyć:

 • skrócony wypis aktu zgonu spadkodawcy,
 • skrócone odpisy aktów urodzenia wszystkich spadkobierców, skrócone odpisy aktów małżeństwa spadkobierców pozostających w małżeństwie, skrócone odpisy aktów zgonu spadkobierców, którzy nie dożyli otwarcia spadku, akty urodzenia dzieci spadkobierców, którzy nie dożyli otwarcia spadku, a byli rodzeństwem spadkodawcy,
 • dokładne adresy zamieszkania wskazanych wyżej żyjących spadkobierców.

Dokumenty wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Opłata sądowa wynosi 50 zł.

Po 21 dniach od stwierdzenia nabycia spadku należy wystąpić do tego samego sądu o doręczenie dwóch egzemplarzy wypisów postanowienia zaopatrzonych klauzulą prawomocności.

Dział spadku

REKLAMA

Oddzielnym postępowaniem jest tzw. dział spadku, do którego dochodzi, gdy nieruchomość dziedziczy kilka osób i należy określić fizyczną część majątku, odpowiadającą części ułamkowej wynikającej z postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

By rozstrzygnąć problem jak najszybciej przed notariuszem lub w krótkim postępowaniu sądowym (bez udziału np. biegłych, świadków), spadkobiercy muszą w porozumieniu podzielić majątek. Przykład: jedna osoba otrzymuje mieszkanie i spłaca równowartość części pozostałym spadkobiercom.

Zobacz także: Jak rozpocząć planowanie domu rekreacyjnego?


Sytuacja konfliktowa wiąże się z koniecznością czynności geodezyjnych, inwentaryzacyjnych (koszty są spore) i rozwiązuje się wyłącznie przed sądem. Sama opłata wpisowa wynosi wówczas 500 zł.

Spadek w punktach:

 1. Wybór sposobu:
  1. Wystąpienie do sądu o stwierdzenie nabycia spadku,
  2. Uzyskanie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia,
 2. Postępowanie spadkowe,
 3. Dział spadku,
 4. Wpis do ksiąg wieczystych – ujawnienie właściciela nieruchomość.

Podatek od spadków i darowizn

Spadki i darowizny podlegają opodatkowaniu.

– Należy zwrócić uwagę, że zasady opodatkowania podlegają zmianom, więc jeżeli poborcą podatku nie jest notariusz, a chcemy się przygotować do kwoty podatku, terminu i wysokości kwoty trzeba sprawdzić w urzędzie skarbowym – komentuje Alina Bugryn.

Zobacz także: Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Najistotniejsze jest to, że od podatku zwolniona jest bliska rodzina spadkodawcy, czyli jego dzieci, rodzice, małżonek, jeżeli: nabycie nieruchomości zostanie zgłoszone naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Zgłoszenie do urzędu skarbowego nabycia nieruchomości w spadku, przez najbliższych, wymaga specjalnego druku SD-72. W pozostałych przypadkach należy złożyć zeznanie podatkowe.

Zobacz także: Zasiedzenie nieruchomości - poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA