REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skutki protokołu odbioru technicznego lokalu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podpisanie protokołu odbioru lokalu jest jednym z elementów procesu inwestycyjnego w zakresie budowy domu czy lokalu. Sam protokół ma niebagatelne znaczenie dla dalszych roszczeń związanych z rękojmią za wady budynku – nie oznacza jednak, że niewskazanie wady w protokole zawsze skutkuje ich utratą.

Czym jest odbiór lokalu i protokół odbioru

Po zakończeniu budowy – a przed zawarciem umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu, dokonuje się odbioru – który musi być potwierdzony odpowiednim protokołem. W trakcie odbioru – nabywca i przedstawiciel dewelopera dokonują oględzin technicznych lokalu – tj. stanu jego zgodności z postanowieniami umowy deweloperskiej. W trakcie odbioru lokalu, nabywca powinien wskazać wszystkie uchybienia, które udało mu się wykryć – o czym wzmiankę uwzględnia się w protokole odbioru.

REKLAMA

Odbiór może nastąpić wyłącznie po wydaniu pozwolenia na użytkowanie przez odpowiedni organ nadzoru budowlanego.

Odbiór lokalu musi odbyć się w obecności nabywcy, lub osoby przez niego upoważnionej

Zgodnie z ustawą o  ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloper jest zobowiązany, w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu, doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu wad lub oświadczenie o odmowie uznania wad oraz o jej przyczynach.

Zobacz także: Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaś w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu, usunąć uznane wady lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jeżeli deweloper, mimo zachowania należytej staranności nie usunie wady w powyższym terminie, może wskazać odpowiedni, inny termin usunięcia wad wraz z uzasadnieniem opóźnienia.

Mniej korzystne warunki umowy nie obowiązują nabywcy – w ich miejsce stosuje się odpowiednio przepisy ustawy.

Co jeśli nie wszystko zostanie uwzględnione w protokole

REKLAMA

Protokół i zawarte w nim zastrzeżenia do stanu technicznego lokalu nie wyczerpują uprawnień nabywcy lokalu związanych z rękojmią za wady budynku. Wynika to po części z faktu, iż niemożliwym jest często ujawnienie wszystkich wad lokalu w momencie odbioru.

Odbiór lokalu umiejscowionego w na ostatnim piętrze bloku mieszkalnego nastąpił w ciągu słonecznego i ciepłego dnia. Nabywca nie stwierdził uchybień i podpisał protokół bez wskazania braków. W ciągu miesiąca po odbiorze – w wyniku intensywnych opadów deszczu – okazało się, że wadliwa konstrukcja dachu spowodowała zalanie mieszkania. W tym wypadku nabywca może korzystać z prawa związanego z rękojmią – wada ujawniła się dopiero w momencie zalania.

Zobacz także:  Środki ochrony dla nabywców mieszkań od dewelopera

Protokół nie może wyłączyć rękojmi w zakresie w nim nieujawnionym jeśli stroną umowy jest konsument – tak więc obowiązek usunięcie pozostałych wad nastąpi w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego (nawet jeśli umowa ich nie przewiduje).

Rękojmia z tytułu wad budynku i elementów wyposażenia dostarczonych i zamontowanych przez wykonującego wynosi trzy lata od daty wydania lokalu (wadą jest także różnica w powierzchni lokalu wynikająca z porównania zapisów umowy i dokonanego pomiaru).

Z roszczeń można skorzystać w ciągu 30 dni od daty wykrycia wady skutkującej zmniejszeniem wartości lub użyteczności lokalu.

REKLAMA

Protokół odbioru jest istotny o tyle, że wskazujemy w nim wszystkie wady, które udało nam się wykryć – pozwoli to nam na zachowanie odpowiedniego terminu od daty wykrycia wady. Nie uwzględnienie w protokole oczywistej  wady – może skutkować uchybieniom terminu (deweloper może skutecznie uznać, że wada została wykryta w dniu odbioru i od tego dnia będzie liczony 30-o dniowy termin).

 Wskazane powyżej terminy nie obowiązują, jeśli deweloper podstępnie zataił wadę lub oświadczył, że ona nie występuje (np. wykorzystał inne, gorsze materiały, niż wynikałoby to z umowy – trudne jednak do wykrycia).

Sprzedawca nie jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego, chyba że wady wynikły z przyczyny tkwiącej już poprzednio w rzeczy sprzedanej. Przejście niebezpieczeństwa na kupującego następuje wraz odbiorem lokalu (czyli po sporządzeniu protokołu odbioru) – tzw. wydanie kluczy.

Deweloper nie odpowiada też z tytułu rękojmi za wady znane nabywcy w momencie odbioru (w zakresie w jakim je zaakceptował i nie wnosił o dokonanie odpowiednich napraw).

Roszczenia z tytułu rękojmi za wady lokalu

Kodeks cywilny nie przewiduje specjalnych uprawnień w zakresie rękojmi z tytułu wad nieruchomości, należy więc uznać iż nabywca może:

  • wezwać dewelopera do usunięcia wad w określonym terminie, pod rygorem odstąpienia
  • domagać się zmiany ceny nabycia lub odstąpienia od umowy (nabywca nie może odstąpić, jeśli deweloper niezwłocznie wady usunie, lub przekaże mu inny lokal – wolny od wad –nie dotyczy to jednak sytuacji, w której wymiana lub naprawa danego elementu już raz nastąpiła).

Zobacz także: W jaki sposób deweloperzy kuszą klientów?

Gwarancja jakości

Deweloper może dodatkowo przedstawić nabywcy gwarancję jakości lokalu – bądź wybranych jego elementów – ważną przez określony w niej czas. W oparciu o nią, uprawniony może domagać się naprawienia rzeczy lub dostarczenia nowej wolnej od wad).

Wystawienie gwarancji nie ogranicza praw wynikających z rękojmi za wady rzeczy – uprawniony może wybrać podstawę na jakiej dochodzi roszczeń.

Gwarancja może być skuteczniejsza dla nabywcy gdy jej okres jest dłuższy niż prawa wynikające z rękojmi (które co prawda mogą być dłuższe niż ustawowe – gdy strony tak postanowią, ale w praktyce rozwiązania tego raczej się nie spotyka).

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA