REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krystyna Sulczewska
salon, cegła, wnętrza Fot. Fotolia
salon, cegła, wnętrza Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powyższą kwestie uregulowała ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w artykule 6a.

REKLAMA

Każdy wynajmujący lokal mieszkalny zobowiązany został przez Ustawodawcę do:

  • Zapewnienia poprawnego działania instalacji oraz urządzeń powiązanych z budynkiem, które pozwalają najemcy na używanie wody, paliw ciekłych oraz gazowych, prądu, ciepła, wind a także wszelkich pozostałych instalacji i urządzeń będących częścią wyposażenia lokalu – wskazane w osobnych przepisach;
  • Wymiany elementów wyposażenia lokalu, które zostały zużyte przez poprzedniego najemcę;
  • Utrzymania porządku i czystości w stosunku do pomieszczeń oraz urządzeń, które służą do wspólnego użytku mieszkańców, np. klatki schodowe, windy;
  • Poczynienia napraw oraz przywrócenie do stanu przed uszkodzeniem zarówno w budynku, jego pomieszczeniach i urządzeniach które służą do użytku ogółu mieszkańców. Obowiązek ten jest niezależny od przyczyn powstania uszkodzeń, jednakże wynajmujący ma prawo obciążyć najemcę kosztami napraw, które zostały spowodowane z winy najemcy. Do omawianego punktu zaliczyć możemy na przykład wymianę wybitej szyby, usunięcie skutków podpaleń, wymianę zepsutego zamka / klamki;
  • Naprawy oraz wymiany instalacji wewnętrznych lokalu: gazowej, wodociągowej, ciepłej wody (jednakże koszt wymiany lub naprawy armatury i wyposażenia jest po stronie najemcy), kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania – łącznie z grzejnikami, elektrycznej, a także – co ciekawe – anteny zbiorczej, ale bez osprzętu;
  • Wymiany pieców grzewczych, okien drzwi, podłóg oraz tynków. Najemca musi na swój koszt dokonywać bieżącej konserwacji powyższych elementów;
  • Wzajemnego informowania się przez wynajmującego i najemcę o każdorazowej zmianie adresu zamieszkania / siedziby. Jeżeli któraś ze stron zaniedba powyższego obowiązku, korespondencję, która została wysłana na ostatni podany adres listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru i niepodjętą, postrzega się za prawidłowo doręczoną.

REKLAMA

Zanim wynajmujący wyda lokal najemcy, obie strony umowy powinny sporządzić protokół opisujący aktualny stan techniczny oraz stopień zużycia instalacji i urządzeń w lokalu. Protokół powinien odzwierciedlić stan nieruchomości w chwili jej wydania, zatem w interesie stron jest, aby był on jak najbardziej szczegółowy. Cenną radą jest dołączenie dokumentacji fotograficznej, ponieważ protokół będzie stanowił podstawę do dokonania rozliczeń podczas opróżniania lokalu; zazwyczaj wynajmujący pobiera kaucję, z której potrąca sumę potrzebną do naprawienia uszkodzeń powstałych z winy najemcy.

Jeżeli podczas trwania umowy najmu, najemca wprowadził w zajmowanym przez siebie lokalu ulepszenia bez zgody wynajmującego, wynajmujący ma prawo żądać usunięcia dokonanych ulepszeń oraz przywrócenia poprzedniego stanu nieruchomości, o ile nie naruszy to trwałej substancji lokalu (na przykład najemca wymienił zewnętrzną część gniazdek elektrycznych). Wynajmujący ma również prawo do zatrzymania dokonanych przez najemcę bez jego zgody ulepszeń za zwrotem ich wartości, która uwzględnia stopień zużycia poszczególnego ulepszenia według jego stanu na dzień opróżnienia lokalu.

Zobacz także: Nowy właściciel nieruchomości – co z lokatorami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Zobacz także: Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA