REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Krystyna Sulczewska
salon, cegła, wnętrza Fot. Fotolia
salon, cegła, wnętrza Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powyższą kwestie uregulowała ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w artykule 6a.

REKLAMA

Każdy wynajmujący lokal mieszkalny zobowiązany został przez Ustawodawcę do:

  • Zapewnienia poprawnego działania instalacji oraz urządzeń powiązanych z budynkiem, które pozwalają najemcy na używanie wody, paliw ciekłych oraz gazowych, prądu, ciepła, wind a także wszelkich pozostałych instalacji i urządzeń będących częścią wyposażenia lokalu – wskazane w osobnych przepisach;
  • Wymiany elementów wyposażenia lokalu, które zostały zużyte przez poprzedniego najemcę;
  • Utrzymania porządku i czystości w stosunku do pomieszczeń oraz urządzeń, które służą do wspólnego użytku mieszkańców, np. klatki schodowe, windy;
  • Poczynienia napraw oraz przywrócenie do stanu przed uszkodzeniem zarówno w budynku, jego pomieszczeniach i urządzeniach które służą do użytku ogółu mieszkańców. Obowiązek ten jest niezależny od przyczyn powstania uszkodzeń, jednakże wynajmujący ma prawo obciążyć najemcę kosztami napraw, które zostały spowodowane z winy najemcy. Do omawianego punktu zaliczyć możemy na przykład wymianę wybitej szyby, usunięcie skutków podpaleń, wymianę zepsutego zamka / klamki;
  • Naprawy oraz wymiany instalacji wewnętrznych lokalu: gazowej, wodociągowej, ciepłej wody (jednakże koszt wymiany lub naprawy armatury i wyposażenia jest po stronie najemcy), kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania – łącznie z grzejnikami, elektrycznej, a także – co ciekawe – anteny zbiorczej, ale bez osprzętu;
  • Wymiany pieców grzewczych, okien drzwi, podłóg oraz tynków. Najemca musi na swój koszt dokonywać bieżącej konserwacji powyższych elementów;
  • Wzajemnego informowania się przez wynajmującego i najemcę o każdorazowej zmianie adresu zamieszkania / siedziby. Jeżeli któraś ze stron zaniedba powyższego obowiązku, korespondencję, która została wysłana na ostatni podany adres listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru i niepodjętą, postrzega się za prawidłowo doręczoną.

REKLAMA

Zanim wynajmujący wyda lokal najemcy, obie strony umowy powinny sporządzić protokół opisujący aktualny stan techniczny oraz stopień zużycia instalacji i urządzeń w lokalu. Protokół powinien odzwierciedlić stan nieruchomości w chwili jej wydania, zatem w interesie stron jest, aby był on jak najbardziej szczegółowy. Cenną radą jest dołączenie dokumentacji fotograficznej, ponieważ protokół będzie stanowił podstawę do dokonania rozliczeń podczas opróżniania lokalu; zazwyczaj wynajmujący pobiera kaucję, z której potrąca sumę potrzebną do naprawienia uszkodzeń powstałych z winy najemcy.

Jeżeli podczas trwania umowy najmu, najemca wprowadził w zajmowanym przez siebie lokalu ulepszenia bez zgody wynajmującego, wynajmujący ma prawo żądać usunięcia dokonanych ulepszeń oraz przywrócenia poprzedniego stanu nieruchomości, o ile nie naruszy to trwałej substancji lokalu (na przykład najemca wymienił zewnętrzną część gniazdek elektrycznych). Wynajmujący ma również prawo do zatrzymania dokonanych przez najemcę bez jego zgody ulepszeń za zwrotem ich wartości, która uwzględnia stopień zużycia poszczególnego ulepszenia według jego stanu na dzień opróżnienia lokalu.

Zobacz także: Nowy właściciel nieruchomości – co z lokatorami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Zobacz także: Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA