REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu deweloperów zachęca nas do kupna mieszkania na różne sposoby. Oferują nam różnego rodzaju promocje, zniżki a także inne, ciekawe rozwiązania. Zobacz jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania, aby nie dać się naciągnąć i aby transakcja była bezpieczna.

Zakup mieszkania na etapie „dziury w ziemi” – czy warto?

Mieszkania z rynku pierwotnego stały się poważną alternatywą dla używanych lokali ze względu na spadki cen. Taka inwestycja jest szczególnie opłacalna, gdy nieruchomość jest jeszcze w trakcie budowy, a mieszkanie kupowane jest wtedy często na etapie tzw. „dziury w ziemi”. Z jednej strony jest to sytuacja korzystna dla kupującego ze względu na duże możliwości negocjacyjne ceny oraz swobodę wyboru lokalu oraz aranżacji pomieszczeń. Z drugiej jednak, jest to transakcja obarczona pewnym ryzykiem.

REKLAMA

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

REKLAMA

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF), podkreślają jednak, że przed ewentualny ryzykiem można się uchronić. Pomaga w tym ustawa deweloperska z 29 kwietnia 2012 r., zgodnie z którą firmy, które nie zdążyły rozpocząć inwestycji przed terminem ustawy, muszą w całości sfinansować ją z własnych środków lub kredytów i inwestycji, a nie jak dotychczas dowolnie rozporządzając pieniędzmi klientów. Środki klientów trafiają więc na rachunek powierniczy w banku.

- W efekcie nad tym, aby zostały one wydane na budowę konkretnej nieruchomości pieczę mają banki. Wprowadzone zasady mają jeszcze jeden plus, który pojawi się dopiero w najczarniejszym scenariuszu, a więc ewentualnej upadłości dewelopera. Jeśli do niej dojdzie, to nabywcy będą mogli zdecydować o kontynuowaniu inwestycji i co więcej pieniądze na jej dokończenie powinny znajdować się na rachunkach powierniczych. Jest to znacznie bardziej komfortowa sytuacja niż jeszcze przed rokiem, gdy upadłość dewelopera mogła wiązać się z utratą pieniędzy przez nabywców mieszkań
tłumaczy Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker i ZFDF

Uczciwy i godny polecenia deweloper

Ustawa zobowiązała deweloperów również do przestrzegania określonych procedur - Po pierwsze zgodnie z w/w ustawą potencjalny nabywca powinien otrzymać od dewelopera bardzo obszerną informację o inwestycji, jej otoczeniu, stanie prawnym gruntu, a także swoim standingu finansowym i dotychczasowych dokonaniach w formie znormalizowanego prospektu. Co więcej umowa z deweloperem nie jest już zawierana w formie pisemnej, ale przed notariuszem – dodaje Bartosz Turek, Home Broker, ZFDF.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Niezależnie od tego na jakim etapie budowy jest mieszkanie, które chcemy kupić od dewelopera, warto dokładnie sprawdzić firmę, z którą chcemy zawrzeć transakcję

W prospekcie, przedstawionym przez dewelopera znajdziemy też informacje dotyczące planu zagospodarowania okolicznych działek. Dowiemy się z niego, czy w okolicy nie są planowane uciążliwe inwestycje, takie jak np. spalarnia śmieci, czy wysypisko. Informacje zawarte w tym dokumencie muszą być rzetelne, a w sytuacji gdy deweloper zamieści nieprawdę wówczas klientowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy – mówi Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus, ZFDF.

Informacji na temat firmy, od której chcemy kupić mieszkanie warto również poszukać w nieformalnych źródłach

- Oprócz formalnego zweryfikowania inwestycji i dewelopera warto także prześledzić wcześniej realizowane budowy. Można porozmawiać z mieszkańcami i zapytać czy deweloper w terminie zakończył budowę, czy przy odbiorze mieszkania pojawiło się wiele usterek. Również banki wyróżniają wiarygodne firmy deweloperskie, poprzez umieszczanie ich na liście rzetelnych firm. Kiedy przedsiębiorstwo znajduje się na takiej liście, często również można liczyć na specjalną ofertę lub promocję ze strony banku – dodaje Michał Krajkowski, DK Notus, ZFDF.

Zobacz także:  Czego klienci oczekują od deweloperów?

Obecnie na rynku pojawia się wiele okazji do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego w atrakcyjnej cenie. Zanim jednak zdecydujemy się na własne M od dewelopera dobrze jest dokładnie sprawdzić inwestycję oraz dokładnie prześledzić umowę, ponieważ uchroni to nas przed ewentualną stratą pieniędzy i nerwami.

Źródło: Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA