REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Krystyna Sulczewska
salon Fot. dekoria.pl
salon Fot. dekoria.pl
dekoria.pl

REKLAMA

REKLAMA

Właściciela nieruchomości z lokatorem zazwyczaj łączy umowa najmu lokalu i to w niej powinny zostać uregulowane kwestie powiązane z dostępem właściciela do posiadanego lokalu. Kiedy takich uregulowań brak, zastosowanie znajdują ogólne zasady zawarte w artykule 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Często najbardziej sporną jest kwestia posiadania kluczy do lokalu oddanemu lokatorowi przez właściciela. Brak jest konkretnych uregulowań prawnych, Ustawodawca pozostawił więc stronom swobodę w tym aspekcie. Zazwyczaj dla właścicieli oczywistym jest, że nawet gdy lokal jest przedmiotem najmu i zajmowany jest przez lokatora to mają oni osobny komplet kluczy „w razie nagłego wypadku”. Natomiast lokatorzy zwykle czują pewien dyskomfort, że obca osoba posiada dostęp do zajmowanego przez nich mieszkania. Oczywiście jest gro sytuacji, w których sprawa kluczy nie spędza stronom snu z powiek, zdarzają się jednak wyjątki. Otóż, co zrobić w przypadku, gdy właściciel żąda przekazania mu kompletu kluczy, natomiast lokator stanowczo się na to nie zgadza? Brak regulacji prawnej nie pozwala właścicielowi na wyegzekwowanie otrzymania kluczy podczas trwania umowy najmu. Lokator może wręcz starać się prawnie, z udziałem choćby Policji, zabezpieczyć spokój swojego miru domowego w przypadku, gdyby właściciel uporczywie go nachodził. Oczywiście, lokator opróżniając lokal zobowiązany jest zwrócić właścicielowi wszystkie posiadane przez siebie klucze, jednakże podczas trwania ważnej umowy ma prawo czuć się swobodnie w zajmowanym lokalu. Aby uchronić właściciela lokalu i innych okolicznych mieszkańców przed zagrożeniem dla ich zdrowia i życia, Ustawodawca wprowadził pewne unormowania:

  • W razie awarii, która wywołała szkodę albo istnieje bezpośrednie zagrożenie jej powstania, lokator ma obowiązek niezwłocznie udostępnić zajmowany przez siebie lokal celem jej usunięcia.
  • Jeśli lokatora nie ma w lokalu albo nie wyraża zgody na udostępnienie lokalu, właściciel może wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji albo straży gminnej / miejskiej oraz przy udziale straży pożarnej – jeśli jej obecności wymaga dana sytuacja. W przypadku, gdy wejście do lokalu miało miejsce pod nieobecność lokatora albo pełnoletniej osoby, która stale z nim zamieszkuje, na właścicielu ciąży obowiązek zabezpieczenia lokalu wraz ze znajdującymi się w nim rzeczami aż do czasu przybycia lokatora. Z dokonanych czynności, sporządza się protokół.
  • Lokator winien również udostępnić właścicielowi lokal – po wcześniejszym ustaleniu dokładnego terminu – w celu dokonania okresowego / szczególnie uzasadnionego doraźnego przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz określenia zakresu niezbędnych do wykonania prac łącznie z ich wykonaniem; a także zastępczego wykonania przez właściciela prac, których zrealizowanie spoczywać powinno na lokatorze.

Ważną informacją jest fakt, iż jeżeli rodzaj koniecznej do przeprowadzenia naprawy tego wymaga, lokator musi opróżnić zajmowany lokal i przenieść się (na koszt właściciela) do lokalu zamiennego. Maksymalny czas takiego przeniesienia nie może przekraczać roku, potem właściciel musi udostępnić mu naprawiony lokal. Lokator nie może ponosić czynszu za zajmowany zamiennie lokal w wysokości wyższej niż czynsz za dotychczasowy lokal, bez znaczenia jest tutaj wyposażenie techniczne.

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Zobacz także: Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Właściciel sprzedaje mieszkanie – jakie prawa ma najemca lokalu?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

REKLAMA

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA