Jak wynajmować mieszkanie z głową?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gdy decydujemy się na wynajem starego mieszkania, liczymy na prosty zysk. Bardzo często jednak zysk ten jest chwilowy, a po kilku miesiącach lokatorzy zwlekają z płatnościami, w tym również z płaceniem czynszu. Niestety zdarzają się także kradzieże i demolowanie wynajmowanych mieszkań. W związku z tym warto najpierw sprawdzić komu będziemy wynajmować swoją własność i zastanowić się w jaki sposób można zabezpieczyć finansowo konieczność ewentualnych remontów.
Jak wynająć mieszkanie?
Sama możliwość wynajęcia mieszkania wydaje się stosunkowo prosta. W dobie internetu najłatwiej jest zamieścić ogłoszenie na jednym lub na kilku z portali zajmujących się promowaniem darmowych ogłoszeń lokalnych. Kilka dobrych zdjęć i poprawnie napisany tekst z umieszczoną ceną wynajmu powinny wystarczyć i przyciągnąć potencjalnych lokatorów. Warto choć przez chwilę porozmawiać z każdym, kto zechce przyjść na oglądanie mieszkania, będziemy przynajmniej wiedzieli z kim mamy do czynienia i kto może zostać najemcą. Niewątpliwym utrudnieniem jest wynajmowanie lokalu na odległość. Wówczas często musimy prosić najbliższych o pomoc i tym samym kontrolę nad mieszkaniem.
Biura pośrednictwa nieruchomości
Jeśli nie chcemy załatwiać wynajmu przez najbliższych, możemy skorzystać z pomocy biura nieruchomości. To rozwiązanie jest szczególnie dobre gdy poszukujemy sprawdzonych lokatorów, jednak często koszt wynajmu staje się wówczas wyższy, bo najemca płaci również prowizje do biura nieruchomości – taki sposób właśnie ze względu na wyższy czynsz odstrasza osoby zainteresowane. Co istotne należy pamiętać, że biuro tego typu nie zajmuje się na przykład naprawami w wynajmowanym mieszkaniu, a z reguły koszty takich napraw pokrywa właściciel.
Jak wybrać dobrego najemcę?
Zanim zdecydujemy się na wynajem lokalu obcej osobie, zapytajmy ją jakie są jej zarobki – takie pytanie może wydawać się niedyskretne, jednak pozwoli nam ocenić czy dany najemca będzie w stanie płacić regularnie czynsz. Bardzo ważne jest dokładne skonstruowanie umowy najmu z określeniem oczekiwań w stosunku do obu stron. Warto także utworzyć kwestionariusz osobowy najemcy – dzięki takiemu dokumentowi będziemy mieli możliwość późniejszego kontaktu z wynajmującym.
Zobacz także: Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary
Zobacz także: Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik
Zobacz także: 5 rad dla właścicieli – jak wynająć mieszkanie bez strachu?
REKLAMA
REKLAMA