REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy i w jaki sposób wynajmujący nieruchomość może podwyższyć czynsz najemcy?

Wojciech Sulczewski
salon, wnętrza Fot. Fotolia
salon, wnętrza Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jakiej sytuacji wynajmujący może podnieść czynsz? Jakie prawa ma wynajmujący lokator? Jak wygląda sytuacja w przypadku najmu lokalów socjalnych? Radzi – Wojciech Sulczewski.

REKLAMA

Zgodnie z artykułem 8a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, właściciel ma prawo do dokonania podwyższenia opłat za używanie lokalu lub czynszu, wypowiadając dotychczasową stawkę najpóźniej na koniec danego miesiąca z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia (o ile strony w umowie o oddanie lokalu w najem nie ustaliły innego terminu). Wypowiedzenie musi być poczynione w formie pisemnej, w przeciwnym razie – jest nieważne. Właściciel ma prawo podnosić czynsz lub inne opłaty nie częściej niż co sześć miesięcy, licząc od dnia w którym podwyżka zaczęła obowiązywać.

Właściciel decydując się na podwyższenie czynszu albo innych opłat związanych z używaniem lokalu, może ustalić:

  • Zwrot kapitału w stosunku rocznym na poziomie nieprzekraczającym:
  1. 1,5% nakładów poczynionych przez właściciela na kupno lub budowę lokalu, lub
  2. 10% nakładów, które właściciel poniósł na dokonanie trwałych ulepszeń posiadanego lokalu, skutkujących wzrostem jego wartości użytkowej – aż do całkowitego zwrotu,
  • Godziwy zysk.

W przypadku umów najmu lokali socjalnych, pomija się zysk jako składnik pobieranego czynszu.


Od chwili otrzymania przez najemcę wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu, ma on dwa miesiące aby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Dokonać pisemnej odmowy zaakceptowania podwyżki, taka odmowa skutkuje rozwiązaniem stosunku prawnego pozwalającego najemcy zajmować lokal wraz z upływem okresu wypowiedzenia (trzymiesięcznego lub indywidualnie ustalonego w umowie); wówczas do chwili upływu wskazanego terminu najemca wnosi czynsz w dotychczasowej wysokości lub
  • Wnieść pozew do sądu kwestionujący podwyżkę. Celem pozwu może być albo ustalenie, że podwyżka jest nieuzasadniona albo jest zasadna jednakże w innej wysokości; w tym wypadku to właściciel musi przed sądem udowodnić zasadność podwyżki w danej kwocie. Jeżeli sąd uzna w jakimkolwiek stopniu dokonaną podwyżkę za zasadną, lokator zobowiązany jest do wniesienia różnicy pomiędzy nową a dotychczasową wysokością.

REKLAMA

W przypadku, gdy lokator nie skorzysta z przysługujących mu a wymienionych powyżej możliwości, wraz z upływem terminu wypowiedzenia, zobowiązany jest do ponoszenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu w nowej wysokości, ustalonej w wypowiedzeniu.

Wszelkie opisane powyżej przesłanki nie dotyczą podwyższania zmiany pobieranych kwot za opłaty, które są niezależne od właściciela (chodzi tu ogólnie mówiąc o media, na przykład dostawy do lokalu energii, gazu, wody czy też odbiór nieczystości stałych i płynnych. Takie podwyższenia mogą być dokonywane częściej niż co sześć miesięcy, właściciel jest zobligowany do przedstawienia lokatorowi pisemnego zestawienia opłat wraz z powodem ich podwyższenia. Lokator ma obowiązek wnosić podwyższone opłaty w wysokości niezbędnej do pokrycia przez właściciela wymienionych właśnie dostaw. Sytuacji takiej unikniemy, gdy wszelkie umowy z dostawcami mediów zawiera w swoim imieniu i na swoją rzecz lokator nieruchomości, wówczas to on bezpośrednio wnosi wszelkie opłaty a właściciel nie musi zajmować się informowaniem o każdej zmianie cennika usług.

Zobacz także: Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Zobacz także: Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Zobacz także: Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

REKLAMA