REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym się różni odwrócona hipoteka od odwróconego kredytu hipotecznego?

Odwrócona hipoteka i odwrócony kredyt hipoteczny nie są pojęciami tożsamymi. Odwrócony kredyt hipoteczny jest ciągle w fazie projektu, umowa ma być zawierana z bankiem. Odwrócona hipoteka jest rodzajem renty wypłacanej emerytowi, obliczana jest ona na podstawie długości życia obywateli i wartości posiadanej nieruchomości i zawierana jest z przedsiębiorstwem.

Budowa domu wg prawa budowlanego

Wg prawa budowlanego każda osoba ma prawo budowy nieruchomości gruntowej. Warunkiem jest wykazanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Planowana budowla musi być też zgodna z zamierzeniami przepisami prawa budowlanego.

Prawo budowlane: „urządzenie budowlane”, czyli „ogrodzenie” nieruchomości gruntowej

Prawo budowlane w sposób jednoznaczny nie uwzględnia ogrodzenia nieruchomości gruntowej, jest ono traktowane jak „urządzenie budowlane”. Ogrodzenie definiowane jest jako otoczenie nieruchomości gruntowej za pomocą urządzenia ochronnego (może to być żywopłot, płot, mur, itp.), które ma chronić ją przed dostępem osób trzecich i zwierząt.

Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Odwrócona hipoteka w Polsce nadal jest w fazie projektu, według niej fundusz będzie mógł stać się właścicielem nieruchomości dopiero po śmierci klienta. Natomiast w przypadku renty dożywotniej fundusz staje się właścicielem w chwili podpisania umowy z klientem, co ogranicza jego prawa. Przeczytaj, jakie są jeszcze różnice.

REKLAMA

Służebność przesyłu - niezbędne informacje

Służebność przesyłu może być ustanowiona tylko na rzecz przedsiębiorcy będącego właścicielem urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej. Służebność przesyłu może zostać ustanowiona na podstawie umowy, orzeczenia sądu lub decyzji administracyjnej.

Wspólnota mieszkaniowa prowadzona przez profesjonalnego zarządcę

Sejm rozważa wprowadzenie w życie projektu o obowiązkowym przekształcaniu spółdzielni mieszkaniowych we wspólnoty mieszkaniowe. Wspólnota mieszkaniowa musi powołać organ zarządzający lub wynająć firmę zarządzającą nieruchomością. Jakie obowiązki ma profesjonalny zarządca?

Prawo budowlane: pozwolenie na rozbiórkę

Rozbiórka jest rodzajem robót budowlanych, dlatego jej przeprowadzenie, tak jak rozpoczęcie budowy, wymaga wydania decyzji administracyjnej właściwego organu administracji publicznej. Jednak nie w każdym przypadku jest wymagane pozwolenie na rozbiórkę. Przeczytaj, kiedy pozwolenie jest niezbędne, a kiedy wystarczy zgłoszenie.

Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

Podatek katastralny jest rodzajem opodatkowania nieruchomości, w tym przypadku jego wysokość jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości. W tej chwili podatek od nieruchomości jest ściśle powiązany z powierzchnią nieruchomości. Podatek katastralny byłby dużą zmianą, niekoniecznie na lepsze.

REKLAMA

Służebność osobista – na czym to polega?

Służebność osobista należy do zamkniętego katalogu ograniczonych praw rzeczowych. Najczęściej ustanawia się ją w formie umowy stron. W określonych przypadkach istnieje też możliwość ustanowienia służebności osobistej przez sąd. Nie można nabyć służebności osobistej w drodze zasiedzenia.

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek, czyli podział nieruchomości, jest możliwe, gdy jest zgodne z ustaleniami miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Administracyjny podział nieruchomości uregulowany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2663).

Podatek od nieruchomości w 2013 roku – obowiązani i stawki podatkowe

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości zmieniają się co roku – z uwzględnieniem stopnia inflacji. Wysokość tych stawek ustalana jest corocznie w obwieszczeniu Ministra Finansów. Konkretne stawki uchwalane są jednak przez Rady gmin.

Skutki protokołu odbioru technicznego lokalu

Podpisanie protokołu odbioru lokalu jest jednym z elementów procesu inwestycyjnego w zakresie budowy domu czy lokalu. Sam protokół ma niebagatelne znaczenie dla dalszych roszczeń związanych z rękojmią za wady budynku – nie oznacza jednak, że niewskazanie wady w protokole zawsze skutkuje ich utratą.

Najem okazjonalny – zalety i wady

Najem okazjonalny to jedna z możliwych form wynajmu mieszkania. Najem okazjonalny ma zarówno swoje wady jak i zalety. Zobacz, czy się opłaca.

Na czym polega scalanie i wymiana gruntów ?

Procedura scalania i wymiany dotyczy gruntów rolnych i leśnych – w celu poprawy ich funkcjonalności – bądź wprowadzenia zmian w układzie własności w celu poprowadzenia nowych urządzeń melioracji wodnej, dróg lub usprawnienia rzeźby terenu.

Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Podział administracyjny nieruchomości nie zawsze jest prostym podziałem na dwie lub więcej części. W niektórych przypadkach nieruchomości muszą być w pierwszej kolejności połączone w jedną całość a następnie dokonuje się ich podziału. Może to wynikać zarówno z uwarunkowań samych działek jak i np. potrzeby rozwoju lokalnej infrastruktury.

ROD – Rodzinne Ogródki Działkowe – Co z nimi?

Czy zapis ustawy o Rodzinnych Ogródkach Działkowych (ROD) jest zgodny z Konstytucją? Sprawa z działkami może mieć duży wpływ na rynek nieruchomości oraz krajowe relacje polityczne. Dotknięci całą sytuacją są także wszyscy działkowcy. Co z tego wyniknie?

Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Co do zasady, każda czynność prawna może być dokonana przez pełnomocnika. Ważne jest zachowanie odpowiedniej formy dla pełnomocnictwa.

Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

Hipoteka ustanowiona na nieruchomości nie wygasa przy przeniesieniu własności tej nieruchomości na inną osobą – niezależnie od sposobu przeniesienia.

Darmowe porady prawne – prawo nieruchomości

Darmowe porady prawne dotyczące nieruchomości. Masz problem z kupnem, sprzedażą lub wynajęciem nieruchomości. Chcesz wiedzieć jaki jest podatek od spadków i darowizn, a także jak wygląda postępowanie spadkowe. Zapytaj naszego Eksperta.

Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych niezgodna z Konstytucją RP

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11.07.2012 r. (sygnatura K 8/10) wprowadza wiele zamieszania w funkcjonowanie ogródków działkowych i faktycznie likwiduje Polski Związek Działkowców – nie oznacza jednak końca ogrodów działkowych jako takich.

Podział nieruchomości w konkubinacie

Żeby wspólnie kupić nieruchomość nie trzeba być małżeństwem – po ustaniu związku, podział takiej nieruchomości regulowany jest przez prawo cywilne – a nie rodzinne.

Przekazanie nieruchomości w formie darowizny – krok po kroku

Przekazywanie nieruchomości (mieszkań, działek) – jest nadal popularnym zjawiskiem w obrębie rodziny – przygotowanie się do „przepisania nieruchomości” wymaga jednak pewnych przygotowań i zachowania pewnych formalności.

Chcesz sprzedać nieruchomość – ureguluj podatek od spadków i darowizn

Jeśli nabyłeś mieszkanie w drodze spadkobrania lub zasiedzenia – przed jego sprzedażą musisz uregulować kwestie związane z podatkiem od spadków i darowizn. W innym wypadku notariusz nie sporządzi aktu notarialnego.

Ustawa o ogródkach działkowych – zmiany

28 czerwca Trybunał Konstytucyjny zajmie się rozpoznaniem wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego – Lecha Gardockiego. Zażądał on bowiem uchylenia ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Co z tego wyniknie?

Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Młode osoby biorące kredyt mieszkaniowy często mogą liczyć na pomoc rodziny lub innych osób w jego spłacie. Niestety jakkolwiek może się to wydawać niesprawiedliwe – może się to wiązać z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie kredytobiorcy.

Kiedy można stracić ogródek działkowy?

Prawo użytkowania działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym jest ściśle powiązane z członkostwem w Polskim Związku Działkowców – w przypadku jego wygaśnięcia, traci się także prawa do działki.

Jak przekazać ogródek działkowy najbliższym?

Prawo do dysponowania działką w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie jest ani dziedziczne, ani nie podlega zwykłemu obrotowi (np. darowiźnie). Istnieją jednak mechanizmy pozwalające na przekazanie działki osobom najbliższym, zarówno za życia, jak i na wypadek śmierci.

Prawa i obowiązki działkowca

Prawa i obowiązki działkowca, czyli to, co możemy robić na działce znajdującej się w rodzinnym ogrodzie działkowym, są ściśle określone. Wszystkie nasze prawa i obowiązki jako działkowca są zarówno na poziomie ustawowym, jak i w statucie oraz w regulaminach Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Czy można kupić ogródek działkowy?

Zastanawiasz się nad kupnem ogródka działkowego? W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o sprzedaży rodzinnych ogródków działkowych (dawniej pracowniczych ogródków) – czy jednak zakup takiego obiektu jest tak samo prosty, jak każdej innej nieruchomości ? Okazuje się, że nie, a transakcja taka może być obarczona sporym ryzykiem.

Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem, warto zainwestować w odpowiednio okazały (i praktyczny) grill – stacjonarny (np. murowany). W zależności jednak od tego o jak dużej okazałości mówimy oraz od tego czy planujemy dodatkowe udogodnienia (np. wiatę, siedziska) możemy mieć do czynienia z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia.

Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Jest zbywalne i umożliwia użytkownikowi działanie w bardzo szerokim zakresie – jest jednak prawem czasowym, a w pewnych okolicznościach może wygasnąć – jakie to niesie za sobą skutki dla użytkownika i innych podmiotów, których prawa związane są z użytkowaniem?

Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnie mieszkaniowe musiały dostosować się do zmieniających się przepisów i realiów mieszkaniowych. Stąd, planując budowę nowych lokali – oferują je do sprzedaży jako odrębną własność. Procedura jednak nadal zawiera pewne odrębności w stosunku do nabycia lokalu od dewelopera.

Nabycie nieruchomości w wyniku egzekucji komorniczej

Nabycie nieruchomości w ramach licytacji komorniczej (egzekucja z nieruchomości) – pozwala na zakup zarówno gruntów, jak i mieszkań za cenę niższą niż rynkowa, dodatkowo zostaje ona zwolniona ze wszystkich (co do zasady) obciążeń osobistych.

Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Najem okazjonalny jest szczególną formą najmu, został wprowadzony w 2009 roku. Najem okazjonalny w głównej mierze miał chronić interesy i prawo własności wynajmującego lokal. Można o nim mówić dopiero po podpisaniu umowy najmu.

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Własność gospodarstwa rolnego może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli ma obowiązek sprawować zarząd rzeczą wspólną. Współwłasność gospodarstwa rolnego, podobnie jak współwłasność nieruchomości, może zostać zniesiona.

Współwłasność nieruchomości – określenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Zdarza się, że własność nieruchomości należy do kilku osób. Na przykład na działce znajduje się budynek mieszkalny, budynki gospodarcze, ogród oraz dodatkowo przynależą do tej nieruchomości grunty rolne. Jak określić sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, kiedy współwłaściciele nie mogą się porozumieć w tej kwestii?

Ustawa deweloperska, czyli bezpieczniejszy zakup lokalu od dewelopera

W dniu 29 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie zwana ustawą deweloperską. Wielu ekspertów twierdzi, że ustawa wprowadzi szereg kosztownych absurdów. Warto przyjrzeć się w jaki sposób ustawa będzie chroniła kupujących, i czy rzeczywiście zakup mieszkania od dewelopera będzie bezpieczniejszy.

Umowa o najem okazjonalny lokalu mieszkalnego

Umowa o najem okazjonalny lokalu mieszkalnego została uregulowana przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W przeciwieństwie do „zwykłej” umowy najmu, umowa o najem okazjonalny daje większe zabezpieczenie wynajmującemu lokal mieszkalny.

Służebność drogi koniecznej – dostęp do drogi publicznej

Kupując nieruchomość możemy nie zdawać sobie sprawy z faktu, że nie ma ona dostępu do drogi publicznej. Możemy wówczas korzystać z nieruchomości sąsiada – dopóki nie wyczerpie się jego cierpliwość lub wykupić od niego odpowiedni pas ziemi, żeby mieć swobodny dostęp do własnej działki. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednak ustanowienie służebności tzw. drogi koniecznej.

Pozwolenie na budowę – kiedy może zostać wydane?

Budowa domu niewątpliwie wymaga pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Komu może zostać wydane i na jakich warunkach?

Pomoc dziecku w zakupie mieszkania a podatek

Rodzice niekiedy posiadają środki pozwalające pomóc dziecku w zakupie własnego mieszkania. Zazwyczaj dokonują wtedy darowizny, co przede wszystkim odbywa się przez przekazanie środków pieniężnych na rachunek bankowy dziecka. Czy obdarowany (dziecko) może skorzystać ze zwolnienia z podatku?

Najem okazjonalny – kaucja, opłaty, zakończenie umowy

Najem okazjonalny lokalu mieszkalnego został uregulowany przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Najem okazjonalny ułatwia dokonanie eksmisji najemcy – nie jest ona zależna od przyznania lokalu socjalnego najemcy.

Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Zakup działki budowlanej wiąże się z przeprowadzeniem wielu formalności. Po dokonaniu wyboru lokalizacji warto sprawdzić, czy teren, którym jesteśmy zainteresowani, został przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, czy też należy do kategorii gruntów rolnych. Warto zaznaczyć, że odrolnienie gruntu wymaga dokonania licznych, dodatkowych formalności.

Wycena nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego

Wysokość kredytu hipotecznego udzielanego przez bank potencjalnemu kredytobiorcy zależy od wielu czynników. Na początku banki badają zdolność kredytową klienta. Na wysokość udzielanego kredytu ma również wpływ wartość nieruchomości, która będzie przedmiotem zakupu. W jaki sposób banki dokonują oszacowania wartości nieruchomości? Czy wycena ma wpływ na wysokość kredytu?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kategorii ograniczonych praw rzeczowych. Z prawem tym wiążą się dwa podstawowe uprawnienia: do korzystania z lokalu oraz do rozporządzania nim. Czym charakteryzuje się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i jaki jest jego zakres?

Remont domu a przebudowa budynku

Roboty polegające na przebudowie lub dobudowie domu często są mylnie kwalifikowane jako remont budynku. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, przebudowa domu nie jest tożsama z remontem domu. Warto zwrócić na to uwagę, żeby unikną przykrych konsekwencji prawnych.

Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy.

Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Przepisy nie przewidują możliwości dziedziczenia prawa do najmu lokalu. Odnosi się to zarówno do lokali komunalnych, jak i prywatnych. Czy dla rodziny zmarłego najemcy lokalu komunalnego będzie to oznaczało konieczność wyprowadzki? Nie, przepisy dają możliwość wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym.

Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Gmina powinna realizować potrzeby mieszkaniowe wspólnoty samorządowej. W tym celu może posiadać i tworzyć zasób mieszkaniowy. Z zasobu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, gmina wydziela część lokali, które przeznacza się na wynajem jako lokale socjalne. Komu i na jakich zasadach przysługuje taki lokal?

Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Zakup domu lub mieszkania często łączy się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Ponieważ rynek kredytów hipotecznych jest coraz bardziej dynamiczny, nie nadążamy z analizą kolejnych zmian. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po poradę u doradcy kredytowego.

REKLAMA