Wojskowe mieszkania – będą dużo tańsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych ma sprawić, że więcej osób zamieszkujących lokale wojskowe zdecyduje się na ich wykupienie. Zainteresowanie wykupem po wejściu w życie nowelizacji może według danych szacunkowych objąć nawet 9,6 tys. mieszkań.
Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej mieszkań wojskowych – z czego wynika?
Konieczność przeprowadzenia nowelizacji ustawy wynika między innymi z tego, że przepisy dotyczące bonifikat zostały zmienione w styczniu ubiegłego roku na niekorzyść wojskowych – wcześniej bonifikata wynosiła 95%, a po zmianie jedynie 60%. Teraz z wejściem w życie nowych ustaleń ma powrócić 95% upust na mieszkania dla wojskowych. Wraz ze styczniowym zmniejszeniem bonifikaty, zmniejszono również ulgę dla pracowników wojska, którzy mają prawo do wykupienia mieszkania od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z 90% do 30%. Wobec tego coraz mniej żołnierzy i pracowników służb wojskowych decydowało się na wykupienie lokali. Zamiast tego żołnierze woleli otrzymać odprawę mieszkaniową. Dane statystyczne doskonale pokazują dlaczego – do czerwca ubiegłego roku oszacowano, że średnia wysokość upustu na wykup mieszkania wynosiła około 95 tys. zł, zaś średnia wysokość odprawy mieszkaniowej aż 180 tys. zł. Nic więc dziwnego, że żołnierze wybierali odprawę. Ze względu na to bardzo mocno spadło zainteresowanie wykupem – w trakcie pierwszego półrocza ubiegłego roku lokale wykupiono tylko sześć lokali, a dwa lata temu w tym samym okresie aż 1665. Ta kolosalna różnica spowodowała konieczność wprowadzenia zmian w ustawie.
Kto będzie mógł liczyć na wysoką bonifikatę przy wykupie mieszkania wojskowego?
Bonifikata wynosząca 95% po wejściu w życie nowelizacji będzie obowiązywała w stosunku do żołnierzy służby stałej posiadających prawo do emerytury wojskowej, żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej na skutek wypowiedzenia stosunku służbowego albo upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej oraz emerytów i rencistów wojskowych, którzy są uprawnieni do pobierania renty inwalidzkiej, a także członków ich rodzin. Tak zakłada zmieniony art. 58 ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych.
Jak zmienią się przepisy dotyczące zamiany mieszkań wojskowych?
Do zmian dojdzie także w sferze możliwości zamiany mieszkań wojskowych. Do tej pory zamiana mieszkania zajmowanego przez cywilnego pracownika struktur wojskowych była możliwa tylko wtedy, gdy nowe mieszkanie zajmowane było przez żołnierza zawodowego. Ustawa nie zakłada także możliwości uzyskania przydziału na inny lokal. Po nowelizacji prawo do zamiany mieszkania wojskowego ma być bardziej elastyczne – na przykład osoby w trudniej sytuacji majątkowej mają mieć możliwość zamiany lokalu na mniejszy.
Zobacz też: Jednostki wojskowe – problem polskich miast
Zobacz też: Kto otrzyma zakwaterowanie w lokalu wojskowym?
Zobacz też: Nabycie prawa własności lokalu wojskowego
Zobacz też: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA