REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wady mieszkań z rynku wtórnego – porady architekta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Mieszkanie, nieruchomości, salon.  Fot. Fotolia
Mieszkanie, nieruchomości, salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego? Oferta jest naprawdę bogata, a możliwość szybkiej przeprowadzki i dobra lokalizacja przemawiają na korzyść lokali z drugiej ręki. Oprzyj swój wybór o eksperckie wskazówki architekta.

REKLAMA

Rynek wtórny nie przegrywa z nowymi osiedlami – wręcz przeciwnie. Wielu Polaków szuka tylko ofert mieszkań z drugiej ręki. Plusów jest sporo, ale trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Warto też od razu wiedzieć na co zwrócić uwagę, weryfikując mieszkanie. Niezależnie od wyboru kamienicy czy wielkiej płyty, zawsze należy nastawić się na remont. Ważne więc, żeby kupić mieszkanie, które jest w na tyle dobrym stanie, by móc spokojnie planować wydatki na naprawy i odświeżanie.

Najpierw budynek i część wspólna

Zacznij od poznania historii budynku, w którym zainteresowało Cię mieszkanie. Warto zdobyć informacje o dotychczasowych remontach, dacie ostatniej renowacji, odświeżania klatki schodowej i ocieplania budynku. Dzięki temu łatwiej przewidzieć przyszłe koszty związane z częścią wspólną. Może miesiąc po wprowadzeniu planowana jest wymiana dachu?

Wszystkie remonty kamienicy odbywają się pod okiem konserwatora (co wiąże się z wyższymi cenami) – koniecznie dowiedz się, czy budynek jest pod ochroną konserwatorską.

Zobacz też:  Mieszkanie obok lotniska – czy to dobra inwestycja?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mieszkanie obok cmentarza - kupować czy nie?

Zobacz też: Jakie mieszkanie lepiej kupić - nowe czy używane?

Wielka płyta w XXI wieku?

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty nie służą jako wieloletnia inwestycja, zwykle więc wybierane są jako lokale pod wynajem. Ich największą zaletą jest infrastruktura – dobrze zaplanowana w drugiej połowie XX wieku. Należy uzwględnić sposób budowy blokowisk. Niska jakość materiałów, niedoróbki – problemów może być sporo, więc dowiedz się przede wszystkim więcej o samym osiedlu.

– W miejscach łączeń płyt powstawały mostki termiczne, przez co w mieszkaniach pojawiała się wilgoć. W mieszkaniach na ostatniej kondygnacji częste były problemy spowodowane nieszczelnym dachem – mówi wrocławski architekt Hubert Stelmasiewicz.

Zwróć uwagę na ściany. Bardzo często były robione z mieszaniny żwiru i betonu, co rodzi problemy nawet przy wieszaniu karnisza.

Jak sprawdzić mieszkanie w kamienicy?

Lokale w przedwojennych kamienicach mają dużą wartość, a ich cena bywa zaskakująco niska, co może wynikać ze stanu mieszkań – w końcu mają bogatą historię lokatorską. Zgodnie z pierwotnym założeniem i projektem, najlepsze, przestrzenne, mieszkania znajdują się w dolnych kondygnacjach budynku.

REKLAMA

Ogrzewanie jest najbardziej problematyczne w tego typu budownictwie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę konsekwencję braku regularnego grzania w dużym mieszkaniu. Jeśli ogrzewanie jest elektryczne i rozważasz zmianę na gazowe – warto od razu zaprosić na konsultację i wstępną wycenę kominiarza. Wilgoć to najczęstszy problem mieszkań w przedwojennych kamienicach.

– Niestety w ówczesnym okresie budowlanym nie stosowano izolacji poziomej (hydroizolacji) przez co takie budynki narażone są na uszkodzenia związane z podciąganiem kapilarnym (nasiąkanie muru od gruntu), co wiąże się z mokrymi ścianami, wilgocią – wyjaśnia Hubert Stelmasiewicz.

Większość zmian można zaobserwować samodzielnie: plamy na elewacji, ubytki na murach. Osuszanie wiąże się z naprawdę kosztownym remontem.

Toalety w wielu kamienicach znajdowały się początkowo w korytarzach. Dla ułatwienia spiżarnie w mieszkaniach przerabiano właśnie na łazienki, więc przebudowywano instalacje, co mogło uszkodzić stropy. To też otwiera problem wilgoci, którą trzeba skontrolować.

Używane mieszkania w budynkach sprzed kilku lat

Jest jeszcze inna możliwość: zakup prawie nowego mieszkania, na osiedlu wybudowanym przez dewelopera kilka lat temu. Niektórzy już zaczynają pozbywać się niedawno kupionych mieszkań w nowoczesnych budynkach, więc to alternatywa dla bloku. Najpierw jednak sprawdź historię napraw jeszcze w czasie trwania gwarancji budynku i zrób wywiad wśród innych lokatorów. Nowe osiedla i ich problemy często opisywane są w internecie, więc warto pozbierać opinie i informacje z forów, a nawet artykułów o samym deweloperze. Częstym problemem nowych inwestycji jest wilgoć w podziemnych garażach, które w czasie ulewy zamieniają się w „jeziora”.

Plany aranżacyjne na dzień dobry

Kupujący mieszkanie musi myśleć przyszłościowo, dlatego kwestia aranżacji, zmiany kształtu mieszkania, to nie są szczegóły. Od razu warto założyć możliwości ingerencji w projekt lokalu. Bloki wyróżniają się rozkładowością na małej powierzchni, może więc chcesz otworzyć kuchnię na salon w niewielkim dwupokojowym mieszkaniu? Wysokie kamieniczne mieszkania można wzbogacić antresolą – dowiedz się, czy nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrealizować. Sprawdzaj wszystko dokładnie i nie bój się pytać.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA