Wady mieszkań z rynku wtórnego – porady architekta
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rynek wtórny nie przegrywa z nowymi osiedlami – wręcz przeciwnie. Wielu Polaków szuka tylko ofert mieszkań z drugiej ręki. Plusów jest sporo, ale trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Warto też od razu wiedzieć na co zwrócić uwagę, weryfikując mieszkanie. Niezależnie od wyboru kamienicy czy wielkiej płyty, zawsze należy nastawić się na remont. Ważne więc, żeby kupić mieszkanie, które jest w na tyle dobrym stanie, by móc spokojnie planować wydatki na naprawy i odświeżanie.
Najpierw budynek i część wspólna
Zacznij od poznania historii budynku, w którym zainteresowało Cię mieszkanie. Warto zdobyć informacje o dotychczasowych remontach, dacie ostatniej renowacji, odświeżania klatki schodowej i ocieplania budynku. Dzięki temu łatwiej przewidzieć przyszłe koszty związane z częścią wspólną. Może miesiąc po wprowadzeniu planowana jest wymiana dachu?
Wszystkie remonty kamienicy odbywają się pod okiem konserwatora (co wiąże się z wyższymi cenami) – koniecznie dowiedz się, czy budynek jest pod ochroną konserwatorską.
Zobacz też: Mieszkanie obok lotniska – czy to dobra inwestycja?
Zobacz też: Mieszkanie obok cmentarza - kupować czy nie?
Zobacz też: Jakie mieszkanie lepiej kupić - nowe czy używane?
Wielka płyta w XXI wieku?
REKLAMA
Bloki z wielkiej płyty nie służą jako wieloletnia inwestycja, zwykle więc wybierane są jako lokale pod wynajem. Ich największą zaletą jest infrastruktura – dobrze zaplanowana w drugiej połowie XX wieku. Należy uzwględnić sposób budowy blokowisk. Niska jakość materiałów, niedoróbki – problemów może być sporo, więc dowiedz się przede wszystkim więcej o samym osiedlu.
– W miejscach łączeń płyt powstawały mostki termiczne, przez co w mieszkaniach pojawiała się wilgoć. W mieszkaniach na ostatniej kondygnacji częste były problemy spowodowane nieszczelnym dachem – mówi wrocławski architekt Hubert Stelmasiewicz.
Zwróć uwagę na ściany. Bardzo często były robione z mieszaniny żwiru i betonu, co rodzi problemy nawet przy wieszaniu karnisza.
Jak sprawdzić mieszkanie w kamienicy?
Lokale w przedwojennych kamienicach mają dużą wartość, a ich cena bywa zaskakująco niska, co może wynikać ze stanu mieszkań – w końcu mają bogatą historię lokatorską. Zgodnie z pierwotnym założeniem i projektem, najlepsze, przestrzenne, mieszkania znajdują się w dolnych kondygnacjach budynku.
REKLAMA
Ogrzewanie jest najbardziej problematyczne w tego typu budownictwie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę konsekwencję braku regularnego grzania w dużym mieszkaniu. Jeśli ogrzewanie jest elektryczne i rozważasz zmianę na gazowe – warto od razu zaprosić na konsultację i wstępną wycenę kominiarza. Wilgoć to najczęstszy problem mieszkań w przedwojennych kamienicach.
– Niestety w ówczesnym okresie budowlanym nie stosowano izolacji poziomej (hydroizolacji) przez co takie budynki narażone są na uszkodzenia związane z podciąganiem kapilarnym (nasiąkanie muru od gruntu), co wiąże się z mokrymi ścianami, wilgocią – wyjaśnia Hubert Stelmasiewicz.
Większość zmian można zaobserwować samodzielnie: plamy na elewacji, ubytki na murach. Osuszanie wiąże się z naprawdę kosztownym remontem.
Toalety w wielu kamienicach znajdowały się początkowo w korytarzach. Dla ułatwienia spiżarnie w mieszkaniach przerabiano właśnie na łazienki, więc przebudowywano instalacje, co mogło uszkodzić stropy. To też otwiera problem wilgoci, którą trzeba skontrolować.
Używane mieszkania w budynkach sprzed kilku lat
Jest jeszcze inna możliwość: zakup prawie nowego mieszkania, na osiedlu wybudowanym przez dewelopera kilka lat temu. Niektórzy już zaczynają pozbywać się niedawno kupionych mieszkań w nowoczesnych budynkach, więc to alternatywa dla bloku. Najpierw jednak sprawdź historię napraw jeszcze w czasie trwania gwarancji budynku i zrób wywiad wśród innych lokatorów. Nowe osiedla i ich problemy często opisywane są w internecie, więc warto pozbierać opinie i informacje z forów, a nawet artykułów o samym deweloperze. Częstym problemem nowych inwestycji jest wilgoć w podziemnych garażach, które w czasie ulewy zamieniają się w „jeziora”.
Plany aranżacyjne na dzień dobry
Kupujący mieszkanie musi myśleć przyszłościowo, dlatego kwestia aranżacji, zmiany kształtu mieszkania, to nie są szczegóły. Od razu warto założyć możliwości ingerencji w projekt lokalu. Bloki wyróżniają się rozkładowością na małej powierzchni, może więc chcesz otworzyć kuchnię na salon w niewielkim dwupokojowym mieszkaniu? Wysokie kamieniczne mieszkania można wzbogacić antresolą – dowiedz się, czy nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrealizować. Sprawdzaj wszystko dokładnie i nie bój się pytać.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.