REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomość można nabyć poprzez kupno praw własności, ten sposób jest najpowszechniejszy i najbardziej oczywisty. Trzeba jednak wiedzieć, że nieruchomość można nabyć w inny sposób, np. przez zasiedzenie. Czy wiesz na czym to polega?

REKLAMA

Zasiedzenie – co to takiego?

Szczegóły dotyczące zasiedzenia nieruchomości uregulowane zostały w kodeksie cywilnym. Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie może nastąpić tylko na skutek jej długotrwałego używania. Zasiedzieć można nieruchomość gruntową, budynkową, lokalową, a także niektóre ograniczone prawa rzeczowe i rzeczy ruchome nie będące nieruchomościami.

Zasiedzenie to używanie danej nieruchomości przez długi czas, opiekowanie się nią i czerpanie z niej korzyści w taki sposób, w jak robiłby to jej prawowity właściciel.

Przesłanki zasiedzenia – jakie warunki trzeba spełnić?

Osoba, która chce nabyć prawo własności do nieruchomości musi z niej korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem. Może zatem – jak wyżej wspomniano – pobierać korzyści z danej nieruchomości, czyli np. dzierżawić powierzchnię reklamową na budynku, a także używać jej w taki sposób, w jaki robiłby to jej prawowity właściciel.

Kodeks cywilny mówi o tym, że taka osoba musi być tzw. posiadaczem samoistnym, czyli władać nieruchomością jak właściciel.

Drugą przesłanką zasiedzenia jest czas. Nie wystarczy tylko władać nieruchomością, ale trzeba to robić nieprzerwanie przez określony czas. Kodeks cywilny mówi o dwóch przypadkach:

 • osoba nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość w dobrej wierze nieprzerwanie od 20 lat;
 • osoba nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość w złej wierze nieprzerwanie od 30 lat.

Pojęcie dobrej i złej wiary

Wyjaśnienia wymaga pojęcie dobrej i złej wiary. O złej wierze mówi się wówczas, gdy osoba władająca nieruchomością wiedziała, że należy ona do kogoś innego, ale mimo wszystko ją zajęła.

Z dobrą wiarą mamy natomiast do czynienia wówczas, gdy osoba władająca nieruchomością nie wiedziała, że należy ona do kogoś innego. Z takimi sytuacjami często mieliśmy do czynienia w okresie powojennym, kiedy trudne, lub wręcz niemożliwe, było ustalenie do kogo należy dana nieruchomość i czy w ogóle ma właściciela.

Wniosek o nabycie nieruchomości przez zasiedzenie

REKLAMA

Wniosek o nabycie nieruchomości przez zasiedzenie można składać w sądach rejonowych, ale tylko po upływie 20 lub 30 lat od zajęcia nieruchomości. Nabycie nieruchomości nie jest jednak takie proste, ponieważ zasiedzenie trzeba udowodnić. Sąd rejonowy może w tym celu poprosić o zeznania świadków i zaświadczenia o płaconych podatkach.

Dodatkowo, w przypadku przyznania prawa własności do nieruchomości przez zasiedzenie, nowy właściciel musi zapłacić podatek od spadku i darowizn w wysokości 7 proc. Należy ponadto pamiętać, że złożenie wniosku o nabycie prawa własności do nieruchomości kosztuje 2 tys. zł.

Zobacz także:  Dobre ogłoszenie sprzedaży nieruchomości – jak je przygotować?

Zobacz także:  Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Zobacz także:  Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Mateusz Kozłowicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA