Jak kupić mieszkanie z licytacji krok po kroku?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Krok 1. Poszukaj interesującej oferty
Na licytacjach komorniczych można znaleźć interesujące nieruchomości, trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z internetu. Informacje o licytacjach systematycznie publikuje Krajowa Rada Komornicza (zakładka “Licytacje”). Nieruchomości z licytacji można też znaleźć na stronie licytacje.komornik.pl.
Oprócz tego informacje o licytacjach znajdują się w urzędach gminy, sądach, a często również w lokalnych gazetach. Każde ogłoszenie tego typu musi zawierać:
- oznacznie nieruchomości i miejsca licytacji;
- sumę oszacowania licytowanej nieruchomości;
- informację o wysokości rękojmi, którą wpłaca osoba zainteresowana licytację;
- cenę wywołania, czyli minimalną kwotę, za którą może być sprzedana ta nieruchomość.
Krok 2. Przelicz koszty
REKLAMA
Kupno mieszkania z licytacji daje możliwość nabycia nowego lokalu, np. pod wynajem, za niewygórowaną kwotę w stosunku do cen rynkowych. Cena wywołania mieszkań na pierwszej licytacji wynosi 70 proc. jego rynkowej wartości. Wartość rynkowa jest szacowana przez rzeczoznawcę majątkowego. Gdyby się zdarzyło tak, że nie będzie osób zainteresowanych kupnem na pierwszej licytacji, to wówczas zostaje ogłoszona kolejna.
Na drugiej licytacji wartość mieszkania osiąga 60 proc. ceny rynkowej. Takie przedsięwzięcie jest zatem korzystne pod względem cenowym. Nie jest jednak przeznaczone dla osób bez gotówki. Choć mieszkanie z licytacji można kupić po okazyjnej cenie, to jednak wymaga się zwykle wpłacenia gotówki. Do tego dochodzi jeszcze wadium, czyli kaucja wpłacana na poczet licytacji oraz rękojmi, na konto komornika.
Krok 3. Pamiętaj o lokatorach
Każda licytacja ma swoje zalety, trzeba się jednak liczyć z tym, że w wylicytowanym mieszkaniu może ktoś mieszkać. W takiej sytuacji konieczne jest pozbycie się lokatorów, niezbędna będzie więc ich eksmisja.
Najpierw jednak konieczne jest złożenie pozwu o eksmisję, a następnie postaranie się o tzw. klauzulę wykonalności. Dopiero na jej podstawie komornik może przystąpić do pracy. Najpierw jednak trzeba pozbyć się dłużników, dla których gmina musi znaleźć lokal zastępczy, jeżeli nie posiada takiego lokalu w swoich zasobach mieszkaniowych, to nowemu właścicielowi pozostaje czekanie.
Taki przebieg wydarzeń zmusza każdego, kto chce kupić mieszkanie z licytacji, do przemyślenia swoich decyzji. Nie obejdzie się również bez znajomości przepisów ułatwiających poruszanie się wśród wszystkich procedur.
Zobacz także: Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku
Zobacz także: Zakup domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę oglądając okolicę?
Zobacz także: Kupujesz mieszkanie? Sprawdź dewelopera!
Mateusz Kozłowicz
REKLAMA
REKLAMA