REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupić mieszkanie z licytacji krok po kroku?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia
Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Często się zdarza, że lokatorzy nie płacą czynszu i w związku z długami ich nieruchomość trafia na licytację. Oczywiście każdy zainteresowany może je kupić, pytanie tylko – jak to zrobić?

REKLAMA

Krok 1. Poszukaj interesującej oferty

Na licytacjach komorniczych można znaleźć interesujące nieruchomości, trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z internetu. Informacje o licytacjach systematycznie publikuje Krajowa Rada Komornicza (zakładka “Licytacje”). Nieruchomości z licytacji można też znaleźć na stronie licytacje.komornik.pl.

Oprócz tego informacje o licytacjach znajdują się w urzędach gminy, sądach, a często również w lokalnych gazetach. Każde ogłoszenie tego typu musi zawierać:

  • oznacznie nieruchomości i miejsca licytacji;
  • sumę oszacowania licytowanej nieruchomości;
  • informację o wysokości rękojmi, którą wpłaca osoba zainteresowana licytację;
  • cenę wywołania, czyli minimalną kwotę, za którą może być sprzedana ta nieruchomość.

Krok 2. Przelicz koszty

REKLAMA

Kupno mieszkania z licytacji daje możliwość nabycia nowego lokalu, np. pod wynajem, za niewygórowaną kwotę w stosunku do cen rynkowych. Cena wywołania mieszkań na pierwszej licytacji wynosi 70 proc. jego rynkowej wartości. Wartość rynkowa jest szacowana przez rzeczoznawcę majątkowego. Gdyby się zdarzyło tak, że nie będzie osób zainteresowanych kupnem na pierwszej licytacji, to wówczas zostaje ogłoszona kolejna.

Na drugiej licytacji wartość mieszkania osiąga 60 proc. ceny rynkowej. Takie przedsięwzięcie jest zatem korzystne pod względem cenowym. Nie jest jednak przeznaczone dla osób bez gotówki. Choć mieszkanie z licytacji można kupić po okazyjnej cenie, to jednak wymaga się zwykle wpłacenia gotówki. Do tego dochodzi jeszcze wadium, czyli kaucja wpłacana na poczet licytacji oraz rękojmi, na konto komornika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 3. Pamiętaj o lokatorach

Każda licytacja ma swoje zalety, trzeba się jednak liczyć z tym, że w wylicytowanym mieszkaniu może ktoś mieszkać. W takiej sytuacji konieczne jest pozbycie się lokatorów, niezbędna będzie więc ich eksmisja.

Najpierw jednak konieczne jest złożenie pozwu o eksmisję, a następnie postaranie się o tzw. klauzulę wykonalności. Dopiero na jej podstawie komornik może przystąpić do pracy. Najpierw jednak trzeba pozbyć się dłużników, dla których gmina musi znaleźć lokal zastępczy, jeżeli nie posiada takiego lokalu w swoich zasobach mieszkaniowych, to nowemu właścicielowi pozostaje czekanie.

Taki przebieg wydarzeń zmusza każdego, kto chce kupić mieszkanie z licytacji, do przemyślenia swoich decyzji. Nie obejdzie się również bez znajomości przepisów ułatwiających poruszanie się wśród wszystkich procedur.

Zobacz także: Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Zobacz także: Zakup domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę oglądając okolicę?

Zobacz także: Kupujesz mieszkanie? Sprawdź dewelopera!

Mateusz Kozłowicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA