Zakup nieruchomości za granicą. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Chorwacja.
Zakup nieruchomości za granicą, szczególnie w południowej części Europy, to dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią podróżować i wakacje najchętniej spędzają w jednym miejscu przez kilka lat z rzędu. Wakacyjne nieruchomości to także dobry sposób na zyskanie dodatkowych przychodów – można je bez problemu wynająć. Najmniej zapłacimy za dom w Hiszpanii lub Bułgarii, nieco drożej w Portugalii, Grecji lub w Chorwacji.
Zobacz też: Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik
Ceny nieruchomości za granicą a kryzys
REKLAMA
W związku z trwającym od roku 2010 kryzysem, ceny nieruchomości są niższe niż jeszcze kilka lat temu. Zgodnie z danymi z lipca 2012 roku obniżka cen nieruchomości w południowej Europie wynosiła od 0,9% do nawet 9,9%. Oczywiście zależało to przede wszystkim od lokalizacji. Najmniejsza obniżka miała miejsce w Chorwacji, zaś największa w Grecji, choć niewiele drożej zapłacimy za mieszkanie np. w Portugalii.
Przykładowe mieszkanie o powierzchni wynoszącej 50m2 kosztuje odpowiednio od 44 tys. euro w Bułgarii, 84 tys. euro w Grecji, 90 tys. euro w Portugalii do cen sięgających 150 tys. euro w Chorwacji – w tym wypadku za najdroższy region uznaje się Dalmację.
Koszty dodatkowe związane z zakupem nieruchomości za granicą
Warto pamiętać, że do kosztów zakupu nieruchomości za granicą dochodzą także koszty dodatkowe, tak zwane koszty transakcyjne. Zaliczamy do nich podatki i niezbędną obsługę prawną. W Polsce te koszty wahają się od 1 do 7% wartości nieruchomości – w przypadku rynku wtórnego 5–7%, w przypadku rynku pierwotnego 1–2%. Ze względu na to, że są to jedne z najniższych kosztów transakcyjnych w Europie, w przypadku zakupu nieruchomości za granicą powinniśmy być przygotowani na większe sumy dodatkowe. Przykładowo w Grecji kupujący ponosi koszty w wysokości od 10 do 16% wartości nieruchomości co ostatecznie przekłada się na ogólną cenę mieszkania lub domu w tym kraju.
Zobacz też: Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania?
Możliwość późniejszej sprzedaży nieruchomości za granicą
Zarówno w momencie zakupu, jak i w trakcie sprzedaży jesteśmy zobowiązani do opłacenia kosztów transakcyjnych. Dodatkowo jeśli nabywamy nieruchomość w trakcie obniżek cen, będziemy musieli zapłacić podatek od wzrostu ceny tej nieruchomości jeśli oczywiście taka nastąpi. Istnieje możliwość zwolnienia z tych kosztów, jednak jest to zależne od kraju, w którym kupiliśmy nieruchomość – w Hiszpanii tego typu zwolnienie uzyskamy po roku, w Chorwacji po trzech latach.
REKLAMA
REKLAMA