Mieszkanie obok cmentarza - kupować czy nie?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli nie obawiamy się ataków rodem z hollywoodzkich horrorów, nie powinniśmy mieć większych wątpliwości dotyczących zakupu nieruchomości położonej w pobliżu cmentarza. Przede wszystkim nie będziemy narzekać na głośne sąsiedztwo, na jakie niewątpliwie mogą się skarżyć mieszkańcy okolic znajdujących się np. w pobliżu dróg ekspresowych. Mieszkając obok cmentarza nie będziemy także skazani na odczuwanie nieprzyjemnego zapachu, tak jak np. osoby mieszkające w pobliżu oczyszczalni ścieków. Czego zatem możemy się spodziewać mieszkając w niedalekiej okolicy cmentarza?
REKLAMA
Wady mieszkania obok cmentarza
Za wadę mieszkania obok cmentarza można uznać widok z okna, o ile okna planowanej inwestycji w ogóle będą wychodzić na stronę cmentarza. Ma to znaczenie wyłącznie w przypadku wyższych nieruchomości, z reguły bowiem deweloperzy odgradzają budynek od cmentarza wysokim murem i dbają o posadzenie przy nim roślin zasłaniających częściowo widok. Wówczas kwestia patrzenia bezpośrednio na nagrobki zostaje rozwiązana – przynajmniej dla tych niżej położonych mieszkań. Wadą mieszkania obok cmentarza może być również natężenie ruchu w dwóch pierwszych dniach listopada, jednak wydaje się, że jest to wada mało znacząca.
Zalety mieszkania obok cmentarza
Zaletą mieszkania obok cmentarza jest niewątpliwie cisza i spokój, przynajmniej od tej strony inwestycji, która z nim graniczy. Dodatkowo kupując mieszkanie w takiej lokalizacji mamy pewność, że za kilka lat obok naszego domu nie powstaną centrum handlowe czy stacja benzynowa – nie tylko wytwarzają one większy hałas, lecz także powodują zwiększenie natężenia ruchu samochodowego. Ze statystyk wynika, że Polaków nie zniechęca sąsiedztwo cmentarza, wręcz przeciwnie cenią sobie spokój wynikający z takiej lokalizacji. Niestety mitem jest twierdzenie dotyczące niższej ceny mieszkań położonych przy cmentarzach – wyjątkowo na niższą cenę mogą liczyć wyłącznie ci, którzy zdecydowali się na zakup nieruchomości usytuowanej w pobliżu bramy głównej lub jednej z bram bocznych. Jednak nie należy tej obniżki ceny nawet w takich sytuacjach traktować jako reguły, wszystko zależy od dewelopera lub właściciela działki.
Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania?
Zobacz także: Mieszkanie obok linii wysokiego napięcia – czy jest bezpieczne?
REKLAMA
REKLAMA