REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie mieszkanie lepiej kupić - nowe czy używane?

Subskrybuj nas na Youtube
mieszkanie Fot. Fotolia
mieszkanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybór nowego lub używanego mieszkania to jedna z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć przy kupnie własnego mieszkania. Zarówno mieszkania od dewelopera, jak i używane mają swoje wady i zalety. Podpowiemy wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Przy zakupie dowolnego przedmiotu (samochodu, telefonu czy telewizora) wybór pomiędzy  nowym czy używanym jest łatwy: nowe jest zwykle lepsze. W przypadku kupna mieszkania wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

REKLAMA

Warto jeszcze zaznaczyć, że mówiąc „nowe mieszkanie” mamy na myśli mieszkanie od dewelopera, choć zdarzają się i mieszkania nowe z drugiej ręki, czyli takie, które ktoś kupił, ale odsprzedaje przed zasiedleniem.

Koszty kupna mieszkań nowych i używanych

REKLAMA

Kwestia kosztów kupna mieszkania jest dla wielu klientów kluczowa. Generalnie mieszkania używane są tańsze. Za te same pieniądze można kupić nieruchomość o kilka metrów kwadratowych większą, aczkolwiek wszystko zależy od standardu danej nieruchomości oraz jej lokalizacji.

Ale analizując możliwe koszty należy zwrócić uwagę także na kilka innych wydatków. Kupując nieruchomość na rynku wtórnym musimy przede wszystkim uwzględnić wyższe koszty transakcyjne, gdyż dochodzi m.in. 2-proc. podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sam zakup mieszkania to nie wszystko, trzeba przecież je urządzić, a czasem wyremontować. O ile na rynku wtórnym zdarza się, że w lokalu praktycznie od razu można zamieszkać (choć najczęściej kupujący wykonuje choćby lekkie odświeżenie), to kupując mieszkanie od dewelopera musimy liczyć się ze sporym kosztem przygotowania nieruchomości, szacowanym na 1000 zł za metr kwadratowy. Przy 50-metrowym mieszkaniu kwota niezbędna na wyremontowanie mieszkania może więc przekroczyć 50 tys. zł. Wykonując część prac samodzielnie, kupując tańsze materiały i decydując się na nieco niższy standard można te koszty zmniejszyć do kilkuset złotych za metr kwadratowy. Górnej granicy kosztów urządzenia i wyposażenia właściwie nie ma i zależy ona od wyobraźni właścicieli.

Coraz częściej deweloperzy oferują mieszkania gotowe do zamieszkania, ale koszt ich wyremontowania i urządzenia jest wliczony w cenę nieruchomości.

Nowe mieszkania są z kolei tańsze w utrzymaniu, gdyż miesięcznych opłat nie obciążają np. wysokie opłaty na fundusz remontowy, a rachunki za ogrzewanie są niższe ze względu na lepszą izolację cieplną budynku. Kupując wyposażone mieszkanie narażamy się na dodatkowe koszty w postaci wymiany sprzętów AGD już po kilku latach, a może i szybciej.

Lokalizacja i infrastruktura

REKLAMA

Większość inwestycji deweloperskich koncentruje się w dzielnicach bardziej odległych od centrum (decyduje tu cena działek i ich dostępność), najbardziej atrakcyjne lokalizacje dawno są już zabudowane. Chcąc zamieszkać w centrum lub wzdłuż najważniejszych linii komunikacyjnych mamy dużo większy wybór mieszkań używanych niż nowych.

Dodatkową zaletą używanego mieszkania jest otaczająca je infrastruktura. W przypadku wielu nowych osiedli brakuje np. przedszkoli i sklepów w pobliżu. Zaletą osiedli sprzed kilkudziesięciu lat jest też przestrzeń pomiędzy budynkami. Nowe bloki buduje się bardzo blisko siebie, co utrudnia dostęp światła słonecznego i odbiera część prywatności.

Okres kupna mieszkania

Okres kupna mieszkania to kolejna ważna kwestia. Osoby, którym zależy na czasie powinny raczej unikać rynku pierwotnego. Za wyjątkiem rzadkiej sytuacji, w której deweloper ma w ofercie gotowe do zasiedlenia mieszkania „pod klucz”, na nowe mieszkanie trzeba czekać. Czasem może to być nawet kilka lat (w przypadku kupowania mieszkania na najwcześniejszym etapie budowy). Natomiast wśród mieszkań używanych nietrudno jest znaleźć takie, w którym od razu można zamieszkać, a jedynym czynnikiem determinującym opóźnienie jest wyprowadzka dotychczasowych właścicieli oraz oczekiwanie na kredyt hipoteczny. W przypadku braku potrzeby remontu kupujący mieszkanie na rynku pierwotnym mogą w nim zamieszkać w ciągu kilku tygodni od podjęcia decyzji.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania

Otrzymanie z banku finansowania na zakup mieszkania od dewelopera może być czasem trudniejsze. Banki przywiązują dużą uwagę do rzetelności deweloperów i najłatwiej o kredyt mogą się starać klienci dużych renomowanych firm. Sprawę ułatwia też zaawansowanie budowy – kredyt na „dziurę w ziemi” będzie trudniej dostać niż na już wykańczaną lub gotową inwestycję. W przypadku mieszkań używanych taki problem nie istnieje. Przy mieszkaniu z drugiej ręki niższe są też koszty związane z ubezpieczeniem pomostowym, które płaci się do chwili ustanowienia wpisu na rzecz banku w księdze wieczystej.

Jednak nowe mieszkania mają dużą zaletę, a mianowicie program „Mieszkanie dla Młodych”, czyli  rządowy pomysł na wspieranie młodych ludzi w zakupie ich pierwszego mieszkania. W ramach pomocy skarbu państwa można otrzymać od 10 do 20 proc. wartości mieszkania w formie wkładu własnego do kredytu, co znacznie podnosi atrakcyjność rynku pierwotnego w oczach kupujących.

Jakość mieszkania - nowe jest lepsze

Kupując nowe mieszkanie urządza i wyposaża się je całkowicie według własnych potrzeb, gustów i pomysłów, można więc popuścić wodze fantazji i zrealizować kilka swoich marzeń. Nowe materiały budowlane są zwykle lepszej jakości niż te, z których korzystano kilkadziesiąt lat temu, mają też lepsze właściwości cieplne. Nowe mieszkania są też często lepiej zaprojektowane – częściej mają garderobę, większe okna i inne przydatne rozwiązania.

Kupując mieszkanie od dewelopera możemy liczyć na to, że ewentualne wady budynku i samego mieszkania zostaną naprawione w ramach gwarancji. Tymczasem kilkudziesięcioletnie budynki wymagają kosztownych remontów, co podnosi koszty bieżącego utrzymania (wysokie składki na fundusz remontowy).

O ile wokół nowych budynków często brakuje budynków użyteczności publicznej, to niebagatelną ich zaletą jest osiedlowa infrastruktura. Garaże, nowe windy, jakość wykończenia klatek czy osiedlowy plac zabaw – takie szczegóły podnoszą komfort życia. Na kilkudziesięcioletnich osiedlach można liczyć co najwyżej na miejsce parkingowe pod chmurką, a 4-piętrowe budynki bez windy nie są rzadkością.

Takich czynników, które mogą zdecydować o wyborze mieszkania jest jeszcze więcej. Warto zwrócić uwagę m.in. na bezpieczeństwo – kupując „dziurę w ziemi” od niepewnego dewelopera narażamy się na ryzyko, że mieszkanie w ogóle nie zostanie wybudowane. W przypadku zakupu mieszkania używanego takiego ryzyka nie ma, wystarczy sprawdzić stan prawny w księdze wieczystej i inne kluczowe dokumenty.

Trzeba także pamiętać o sprawdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego w okolicy, by nie okazało się, że za kilka lat będziemy mieli mieszkanie z widokiem na drogę szybkiego ruchu lub wysypisko śmieci.

Podsumowanie

Przewagi mieszkania nowego

Przewagi mieszkania używanego

Wyższy standard

Niższa cena zakupu

Wyższa jakość wykonania
zarówno mieszkania, jak i budynku

Większy wybór na rynku

Niższe koszty transakcyjne

Lepsza lokalizacja

Niższe koszty utrzymania

Niższe koszty przygotowania do zamieszkania

Możliwość skorzystania z rządowych dopłat

Czas potrzebny

Możliwość wykończenia wg własnego gustu

      Lepiej rozwinięta infrastruktura wokół osiedla

Zobacz także: Zakup nieruchomości: Domy w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Zobacz także: Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

Zobacz także: Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?

Źródło:  Marcin Krasoń, Home Broker

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA