REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup domu od dewelopera – na co zwracać uwagę. Poradnik

Justyna Hek
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce powstaje coraz więcej firm deweloperskich, które oferują nam swoje usługi w kwestii zakupu i – rzadziej – wynajmu domu czy mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na kupno domu od dewelopera? Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze firmy deweloperskiej, od której planujemy zakup nieruchomości? Jakie zapisy w umowach są dla nas najkorzystniejsze?

Kontrola wiarygodności firmy deweloperskiej

Pierwszym i najważniejszym punktem powinno być dla nas sprawdzenie wiarygodności firmy deweloperskiej. Jeśli okaże się, że deweloper do tej pory nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań bądź jest już zadłużony, poszukajmy innego, sprawdzonego. Sprawdzić wiarygodność możemy albo poprzez wywiadownię gospodarczą, albo sami – w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w ewidencji działalności gospodarczej. Pomocna będzie również kontrola, czy deweloper jest jednym z członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Zanim podpiszemy umowę

Za każdym razem przed podpisaniem umowy możemy negocjować jej warunki. W tym wypadku warto zadbać o bezpieczeństwo transakcji. Dodatkowe zapisy o karnych odsetkach, które zobowiązany jest wypłacić deweloper za niedotrzymanie terminów; o konieczności szybkiego usuwania usterek, jakie zostaną mu zgłoszone podczas odbioru nieruchomości; o zwrocie zadatku w większej wysokości jeśli umowa zostanie rozwiązana z całkowitej winy dewelopera a także o możliwości rezygnacji z kupna nieruchomości, gdy deweloper nie wywiąże się z umowy powodują, że mamy pewne zabezpieczenia na wypadek gdyby coś poszło nie tak.

Umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna jest umową, w której deweloper zobowiązuje się do rozpoczęcia inwestycji i rezerwacji konkretnej nieruchomości na rzecz kupującego. Oczywiście taka umowa wymaga od nas wniesienia zapłaty za rezerwację.


Umowa rezerwacyjna nie zobowiązuje do przeniesienia własności nieruchomości na kupującego – tym samym można ją w każdej chwili rozwiązać bez zwrotu opłaty rezerwacyjnej, gdyż opłata ta nie stanowi zadatku na poczet całkowitej ceny nieruchomości.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska zobowiązuje dewelopera do realizacji inwestycji i przekazania praw do inwestycji kupującemu np. w wypadku budowy osiedla domków jednorodzinnych – na jeden obiekt. Istnieją dwa rodzaje umowy deweloperskiej: umowa przedwstępna – ustanowienie i przeniesienie prawa własności do nieruchomości i umowa zobowiązująca – jeśli dotyczy ona domu lub mieszkania, które dopiero ma zostać wybudowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa deweloperska musi określać strony umowy, jej przedmiot, standard wykonania wszystkich elementów umowy, czas realizacji i termin podpisania aktu notarialnego.

Zobacz także:  Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zobacz także:  Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Zobacz także:  Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA