REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkanie obok linii wysokiego napięcia – czy jest bezpieczne?

Justyna Hek
Słupy wysokiego napięcia. Fot. Fotolia
Słupy wysokiego napięcia. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie obok linii wysokiego napięcia wydaje się mniej uciążliwe niż mieszkanie w pobliżu lotniska, autostrady, drogi szybkiego ruchu czy oczyszczalni ścieków. Mimo to niektórzy nie decydują się na zakup nieruchomości zlokalizowanej niedaleko linii wysokiego lub średniego napięcia. Jakie są zalety i wady mieszkania w pobliżu linii wysokiego napięcia?

REKLAMA

Zdania dotyczące wpływu linii wysokiego napięcia na zdrowie ludzi mieszkających w jej niedalekiej odległości są podzielone – niektórzy twierdzą, że wpływa ona negatywnie, inni że w zasadzie pozostaje bez wpływu. Niewątpliwie jednak mieszkania położone przy liniach energetycznych będą dużo tańsze od pozostałych.

Wady mieszkania obok linii wysokiego napięcia

Podstawową wadą mieszkania obok linii wysokiego napięcia – według zwolenników teorii dotyczącej złego wpływu linii energetycznych na nasz stan zdrowia – jest zwiększone ryzyko zachorowań na chorobę Alzheimera, częstsze występowanie migren czy zwielokrotnione odczuwanie lęków i dyskomfortu przez dzieci. Zwiększenie ryzyka na następujące choroby następuje jednak jedynie wtedy, gdy mieszkamy w pobliżu sieci o napięciu od 220 do 280 kV – przynajmniej tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Bernie.

Dyskomfort dotyczący mieszkania obok linii wysokiego napięcia może wynikać również z obecności pola elektromagnetycznego. Pole elektromagnetyczne czasami wywołuje powstanie ładunku elektrycznego na dużych metalowych obiektach stojących blisko linii, na przykład na samochodach. Jeśli dojdzie do takiego naelektryzowania samochodu, w trakcie jego otwierania możemy odczuć krótkotrwały prąd rozładowania, nazywany potocznie „trzepnięciem”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalety mieszkania obok linii wysokiego napięcia

To samo pole elektromagnetyczne, które powoduje naelektryzowanie metalowych obiektów wpływa również na wyładowania elektryczne powstające podczas burzy – miejsca pod liniami wysokiego napięcia stanowią wówczas bezpieczne schronienie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że cały czas mamy do czynienia z polem elektromagnetycznym. Wobec tego powinniśmy podchodzić racjonalnie do mieszkania w okolicach linii wysokiego napięcia. Obecnie większość osiedli mieszkaniowych powstaje w pobliżu tego typu linii, a niejednokrotnie linie przebiegają bezpośrednio przez te właśnie osiedla. Warto pamiętać, że na tę chwilę nie istnieją potwierdzone dane określające wpływ pola elektromagnetycznego na życie i zdrowie ludzkie – jest ono jednak niewątpliwie mniej szkodliwe niż na przykład ciągły hałas o wysokim natężeniu.

Zobacz także: Zakup domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę oglądając okolicę?

Zobacz także: Zakup nieruchomości na współwłasność – obowiązki i koszty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

REKLAMA

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA