Jak nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W momencie śmierci spadkodawcy dochodzi do tak zwanego otwarcia spadku – wtedy spadek przechodzi na spadkobierców. Dzieje się tak i w przypadku dóbr ruchomych, i w przypadku odziedziczenia nieruchomości. Często jednak spadkobiercy decydują się na sprzedaż odziedziczonego mieszkania. Jednak ze względu na to, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości lub udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych spadkobiercy są zmuszeni do jego opłacenia. Kiedy można uniknąć płacenia podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?
Zobacz także: Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?
Kiedy można sprzedać spadkowe mieszkanie?
Aby nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania należy sprzedać je co najmniej pięć lat po jego nabyciu – pięć lat liczone jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło przejęcie spadku przez spadkobierców. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku zbycie nieruchomości uznaje się za źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Nie ma znaczenia w jaki sposób nieruchomość została nabyta, czy to przez spadek, czy w wyniku zakupu. Wobec tego jeśli sprzedaż mieszkania nastąpiła wcześniej niż przed upływem pięciu lat, spadkobierca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego wynoszącego 19%. Podatek ten oblicza się na podstawie różnicy pomiędzy przychodem ze zbycia nieruchomości pomniejszonym o koszty tego zbycia a kosztami, które zostały ustalone w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powiększonymi o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywania praw lub nieruchomości.
Zobacz także: Home Staging – jak zarobić na sprzedaży mieszkania?
Zwolnienie od podatku dochodowego
Innym sposobem na niepłacenie podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania jest ubieganie się o zwolnienie z tego podatku. Zwolnienie takie można uzyskać gdy dochody ze zbycia mieszkania są równe iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na osobiste cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Warunkiem jest wówczas aby nie później niż w okresie dwóch lat od dnia zbycia mieszkania przychód, który uzyskaliśmy został przeznaczony na własne cele mieszkaniowe – między innymi budowę, kupno, rozbudowę domu lub mieszkania, kupno działki pod budowę, spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe itp.
Dobre ogłoszenie sprzedaży nieruchomości – jak je przygotować?
Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości
Jak prawidłowo opisać nieruchomość na sprzedaż w ogłoszeniu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.