REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Justyna Hek
kuchnia, biała, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
kuchnia, biała, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warto pamiętać, że spadkobierca nabywa spadek, na przykład nieruchomość, w momencie tak zwanego otwarcia spadku, to znaczy w chwili śmierci spadkodawcy. Spadkobierca ma prawo do zrzeczenia się spadku lub do przyjęcia go. Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie spadku w postaci nieruchomości, a następnie ją sprzedamy, zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku w wysokości 19%. Kiedy możemy nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

REKLAMA

W momencie śmierci spadkodawcy dochodzi do tak zwanego otwarcia spadku – wtedy spadek przechodzi na spadkobierców. Dzieje się tak i w przypadku dóbr ruchomych, i w przypadku odziedziczenia nieruchomości. Często jednak spadkobiercy decydują się na sprzedaż odziedziczonego mieszkania. Jednak ze względu na to, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości lub udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych spadkobiercy są zmuszeni do jego opłacenia. Kiedy można uniknąć płacenia podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Zobacz także: Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Kiedy można sprzedać spadkowe mieszkanie?

Aby nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania należy sprzedać je co najmniej pięć lat po jego nabyciu – pięć lat liczone jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło przejęcie spadku przez spadkobierców. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku zbycie nieruchomości uznaje się za źródło przychodu podlegające opodatkowaniu. Nie ma znaczenia w jaki sposób nieruchomość została nabyta, czy to przez spadek, czy w wyniku zakupu. Wobec tego jeśli sprzedaż mieszkania nastąpiła wcześniej niż przed upływem pięciu lat, spadkobierca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego wynoszącego 19%. Podatek ten oblicza się na podstawie różnicy pomiędzy przychodem ze zbycia nieruchomości pomniejszonym o koszty tego zbycia a kosztami, które zostały ustalone w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powiększonymi o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywania praw lub nieruchomości.

Zobacz także:  Home Staging – jak zarobić na sprzedaży mieszkania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie od podatku dochodowego

Innym sposobem na niepłacenie podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania jest ubieganie się o zwolnienie z tego podatku. Zwolnienie takie można uzyskać gdy dochody ze zbycia mieszkania są równe iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na osobiste cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Warunkiem jest wówczas aby nie później niż w okresie dwóch lat od dnia zbycia mieszkania przychód, który uzyskaliśmy został przeznaczony na własne cele mieszkaniowe – między innymi budowę, kupno, rozbudowę domu lub mieszkania, kupno działki pod budowę, spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe itp.

Dobre ogłoszenie sprzedaży nieruchomości – jak je przygotować?

Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości

Jak prawidłowo opisać nieruchomość na sprzedaż w ogłoszeniu?

Sprzedaż nieruchomości a ogłoszenie w Internecie

Naruszenie prawa pierwokupu a sprzedaż nieruchomości

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA