REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Transakcja sprzedaży nieruchomości

Izabela Perczak
Transakcję sprzedaży nieruchomości można uznać za skuteczną, gdy ostatecznie nabywca przekaże stosowną należność sprzedającemu.
Transakcję sprzedaży nieruchomości można uznać za skuteczną, gdy ostatecznie nabywca przekaże stosowną należność sprzedającemu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku nieruchomości większość transakcji sprzedaży nieruchomości dochodzi do skutku bez żadnych trudności. Jednakże zdarzają się przypadki, kiedy pojawiają się problemy uniemożliwiające zawarcie transakcji.

Skuteczna transakcja sprzedaży nieruchomości

REKLAMA

Transakcja sprzedaży nieruchomości będzie skuteczna wówczas, gdy ostatecznie nabywca przekaże stosowną należność sprzedającemu. Ponadto w akcie notarialny zawarte są stosowne oświadczenia zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Oznacza to, że kupujący podlega egzekucji w wyniku zawarcia aktu notarialnego. W momencie, kiedy kupujący nie zapłaci odpowiedniej kwoty za nieruchomość, to sprzedający może złożyć stosowny wniosek do komornika w celu zmuszenia nabywcy do opłacenia kwoty jemu należnej we wskazanym terminie. Natomiast, jeśli sprzedający nie wyda we wskazanym terminie nieruchomości, to nabywca będzie mógł zgłosić stosowny wniosek o wydanie mieszkania w drodze egzekucji.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Odstąpienie od transakcji sprzedaży nieruchomości

Inną formą rezygnacji z umowy od powyżej wskazanej egzekucji jest możliwość odstąpienia od umowy (uregulowana w Kodeksie cywilnym). Odstąpienie od umowy jest możliwe w wyniku zwłoki w wykonaniu umowy zarówno przez nabywcę (kiedy kupujący nie zapłaci odpowiedniej kwoty za nieruchomość), jak i przez sprzedającego (jeśli sprzedający nie wyda we wskazanym terminie nieruchomości). Na skutek nie wykonania umowy sprzedaży nieruchomości strony mogą od niej odstąpić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rękojmia za wady z tytułu sprzedaży nieruchomości

REKLAMA

Każda transakcja sprzedaży nieruchomości objęta jest rękojmią za wady. Sprzedający nieruchomość odpowiada z tytułu rękojmi za wady prawne i fizyczne w stosunku do kupującego. Warto wskazać, że rękojmią objęci są nie tylko prywatni sprzedawcy nieruchomości, ale także deweloperzy. Nabywca nieruchomości w ramach rękojmi może żądać usunięcia wad zarówno prawnych, jak i fizycznych. Może on także odstąpić od umowy sprzedaży nieruchomości. W celu dochodzenia roszczeń nabywca nieruchomości winien skierować swoje żądania na piśmie, podając przy tym uzasadnienie. Jeżeli sprzedający nie zechce spełnić żądań należy skierować sprawę do sądu.

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne mogą być dochodzone przez trzy lata od momentu zakupu. Natomiast roszczenia z tytułu rękojmi za wady prawne mogą być dochodzone przez rok od momentu, kiedy kupujący dowiedział się o ich istnieniu. 

Zobacz także serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

REKLAMA

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

REKLAMA

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

REKLAMA