REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa otwarta zawarta z agencją nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Perczak
Zawierając umowę otwartą sprzedający zapłaci agencji nieruchomości prowizję tylko wówczas, gdy agencja sprzeda nieruchomość klientowi, którego znalazła.
Zawierając umowę otwartą sprzedający zapłaci agencji nieruchomości prowizję tylko wówczas, gdy agencja sprzeda nieruchomość klientowi, którego znalazła.

REKLAMA

REKLAMA


Na rynku nieruchomości większość zawieranych umów pomiędzy sprzedającym mieszkanie a agencją nieruchomości to umowy typu otwartego. Oznacza to, że w wyniku zawarcia umowy typu otwartego sprzedający winien uiścić prowizję agencji nieruchomości tylko wówczas, gdy nastąpi sprzedaż nieruchomości klientowi – którego znalazła agencja nieruchomości.

Liczba wynajętych agencji nieruchomości ma znaczenie?

REKLAMA

Umowa typu otwartego jest korzystniejsza od umowy typu wyłącznego, gdyż sprzedający może umowę otwartą zawrzeć z dowolna liczbą agencji. Natomiast w przypadku zawarcia umowy wyłącznej z agencją sprzedający nieruchomość podpisuje umowę tylko z jedną agencją nieruchomości, która ma wyłączność na sprzedaż tej nieruchomości. Na rynku obrotu nieruchomościami umowa na wyłączność z agencją nieruchomości jest zawierana stosunkowo rzadko. Natomiast umowa typu otwartego jest zawierana zdecydowanie częściej, ponieważ zawierając taką umowę sprzedający zapłaci agencji nieruchomości prowizję tylko wówczas, gdy agencja sprzeda nieruchomość klientowi, którego znalazła.

W wyniku zawarcia umowy typu otwartego z agencją nieruchomości – jeżeli sprzedający samodzielnie znajdzie nabywcę, wówczas nie będzie on płacił prowizji agencji, co ma miejsce w przypadku umowy typu wyłącznego. 

Zobacz serwis: Najem

Wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy typu otwartego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prowizja wynikająca z tytułu umowy typu otwartego zawarta pomiędzy sprzedającym a agencją nieruchomości obliczana jest jako procent od wysokości wartości nieruchomości. Przeważnie agencje nieruchomości określają wartość prowizji w wysokości od dwóch do pięciu procent od wartości (ceny) mieszkania, domu, działki zarówno budowlanej, jak i gruntowej.

Prowizję określoną w umowie typu otwartego z agencją nieruchomości należy powiększyć o wysokość podatku VAT, co zwiększa wysokość wynagrodzenia nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Reasumując należy zaznaczyć, że to tylko i wyłącznie od sprzedającego nieruchomość zależy, czy w transakcję sprzedaży nieruchomości będzie zaangażowana agencja nieruchomości oraz czy zawrze on umowę typu otwartego, czy typu wyłącznego z agencją. Wówczas, gdy sprzedający zdecyduje się na samodzielną sprzedaż nieruchomości – winien umieścić ogłoszenie zarówno na wielu portalach internetowych, jak i w prasie. Tym samym nieruchomość będzie dla nabywcy tańsza, a sprzedający nie zostanie obciążony prowizją, co także zwiększy jego zyski z tytułu sprzedaży nieruchomości. 

Zobacz także serwis: Dom i działka

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA