REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kontakt z właścicielem przy sprzedaży nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Perczak
Potencjalny nabywca nieruchmości powinien dążyć do otrzymania jak największej ilości niezbędnych informacji od sprzedającego na temat stanu technicznego, stanu prawnego nieruchomości.
Potencjalny nabywca nieruchmości powinien dążyć do otrzymania jak największej ilości niezbędnych informacji od sprzedającego na temat stanu technicznego, stanu prawnego nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA


Potencjalny nabywca nieruchomości powinien przeprowadzić wnikliwą rozmowę z właścicielem przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie danej nieruchomości. Celem tych rozmów powinno być otrzymanie jak największej ilości niezbędnych informacji od sprzedającego na temat stanu technicznego, stanu prawnego nieruchomości.

Istotne pytania o nieruchomości

REKLAMA

Nie zawsze potencjalny nabywca ma możliwość uzyskania bezpośredniego kontaktu z właścicielem, ponieważ czasami w transakcję sprzedaży mieszkania jest zaangażowana agencja nieruchomości. Jeżeli zdarzy się taka okazja, to należy zapytać właściciela o następujące kwestie:

- Od kiedy jest właścicielem nieruchomości?

- Dlaczego chce sprzedać nieruchomość?

- Czy zna sąsiadów?, Czy ma dobry kontakt z sąsiadami?, Czy zamieszkują w pobliżu uciążliwi sąsiedzi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Czy okolica jest bezpieczna?

- Czy teren na której jest położona nieruchomość jest zalewowa?, Czy na terenie na której jest położona nieruchomość zdarzały się powodzie?

- Czy w nieruchomości zdarzały się problemy z prądem elektrycznym, gazem, wodą, kanalizacją, ogrzewaniem?

- Jak wygląda współpraca z administracją, spółdzielnią mieszkaniową?

Zobacz serwis: Finanse

Warto pamiętać o tym, że pomimo tego iż nieruchomość będzie wydawała się nabywcy bardzo atrakcyjna nie warto tego okazywać przy sprzedawcy, gdyż może to utrudnić przyszłe negocjacje cenowe.

Cel rozmowy z właścicielem

Głównym celem rozmowy z właścicielem jest pozyskanie jak największej ilości istotnych informacji. Na początku rozmowy nie zaleca się poruszać tematów dotyczących ceny mieszkania, a tym samym prowadzenie negocjacji cenowych, gdyż może to utrudnić dalszą rozmowę. Jeżeli nabywca poruszy tematy, na które właściciel będzie odpowiadał wyrywkowo, to warto się tymi tematami zainteresować, gdyż może okazać się, że właściciel ich unika lub ukrywa lub zataja prawdę. Jeżeli nabywca zauważy widoczne wady techniczne w nieruchomości to warto o nie zapytać właściciela, ale w sposób uprzejmy. Agresywny stosunek do właściciela może spowodować znaczące utrudnienia w przyszłych negocjacjach.

Zobacz także serwis: Nieruchomości za granicą

Zaleca się, aby na oglądanie nieruchomości nie ubierać się bardzo elegancko, gdyż ten fakt może zasugerować sprzedającemu, że potencjalny nabywca jest osobą zamożną, co może także utrudnić negocjacje cenowe (obniżenie ceny nieruchomości).

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA