REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kontakt z właścicielem przy sprzedaży nieruchomości

Izabela Perczak
Potencjalny nabywca nieruchmości powinien dążyć do otrzymania jak największej ilości niezbędnych informacji od sprzedającego na temat stanu technicznego, stanu prawnego nieruchomości.
Potencjalny nabywca nieruchmości powinien dążyć do otrzymania jak największej ilości niezbędnych informacji od sprzedającego na temat stanu technicznego, stanu prawnego nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Potencjalny nabywca nieruchomości powinien przeprowadzić wnikliwą rozmowę z właścicielem przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie danej nieruchomości. Celem tych rozmów powinno być otrzymanie jak największej ilości niezbędnych informacji od sprzedającego na temat stanu technicznego, stanu prawnego nieruchomości.

Istotne pytania o nieruchomości

REKLAMA

Nie zawsze potencjalny nabywca ma możliwość uzyskania bezpośredniego kontaktu z właścicielem, ponieważ czasami w transakcję sprzedaży mieszkania jest zaangażowana agencja nieruchomości. Jeżeli zdarzy się taka okazja, to należy zapytać właściciela o następujące kwestie:

- Od kiedy jest właścicielem nieruchomości?

- Dlaczego chce sprzedać nieruchomość?

- Czy zna sąsiadów?, Czy ma dobry kontakt z sąsiadami?, Czy zamieszkują w pobliżu uciążliwi sąsiedzi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Czy okolica jest bezpieczna?

- Czy teren na której jest położona nieruchomość jest zalewowa?, Czy na terenie na której jest położona nieruchomość zdarzały się powodzie?

- Czy w nieruchomości zdarzały się problemy z prądem elektrycznym, gazem, wodą, kanalizacją, ogrzewaniem?

- Jak wygląda współpraca z administracją, spółdzielnią mieszkaniową?

Zobacz serwis: Finanse

Warto pamiętać o tym, że pomimo tego iż nieruchomość będzie wydawała się nabywcy bardzo atrakcyjna nie warto tego okazywać przy sprzedawcy, gdyż może to utrudnić przyszłe negocjacje cenowe.

Cel rozmowy z właścicielem

Głównym celem rozmowy z właścicielem jest pozyskanie jak największej ilości istotnych informacji. Na początku rozmowy nie zaleca się poruszać tematów dotyczących ceny mieszkania, a tym samym prowadzenie negocjacji cenowych, gdyż może to utrudnić dalszą rozmowę. Jeżeli nabywca poruszy tematy, na które właściciel będzie odpowiadał wyrywkowo, to warto się tymi tematami zainteresować, gdyż może okazać się, że właściciel ich unika lub ukrywa lub zataja prawdę. Jeżeli nabywca zauważy widoczne wady techniczne w nieruchomości to warto o nie zapytać właściciela, ale w sposób uprzejmy. Agresywny stosunek do właściciela może spowodować znaczące utrudnienia w przyszłych negocjacjach.

Zobacz także serwis: Nieruchomości za granicą

Zaleca się, aby na oglądanie nieruchomości nie ubierać się bardzo elegancko, gdyż ten fakt może zasugerować sprzedającemu, że potencjalny nabywca jest osobą zamożną, co może także utrudnić negocjacje cenowe (obniżenie ceny nieruchomości).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA