REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
jadalnia, kuchnia, stół, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
jadalnia, kuchnia, stół, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obcokrajowcy, którzy zaczynają pracę w Polsce, chcą od razu przyjechać do konkretnego mieszkania. Wynajem na odległość jest nowym wyzwaniem dla wynajmujących i pośredników. Czy można bezpiecznie wynająć własne mieszkanie bez osobistego spotkania?

REKLAMA

W związku z rosnącą liczbą obcokrajowców w Polsce, tworzy się ważna grupa klientów biur nieruchomości i właścicieli mieszkań. Obcokrajowcy, którzy planują studia, staż i pracę w naszym kraju, stwarzają nowe kierunki rozwoju rynku najmu. Wynajmujący nie zawsze biorą ich pod uwagę, więc oferty w innym języku niż polski należą jeszcze do rzadkości, ale zmiany już widać na najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Pojawia się jednak jeszcze jeden aspekt: wynajem na odległość, czyli bez wcześniejszego spotkania. Przyjazd do Polski tylko po to, by znaleźć mieszkanie nie zawsze jest opłacalny ze względu na koszty podróży i zakwaterowania w tym czasie. Ideałem jest więc sytuacja, gdy zaczynając pracę, można od razu przyjechać do „nowego domu”.

Rekrutacja najemcy

Międzynarodowe korporacje, które otwierają oddziały w Polsce, rekrutują także poza jej granicami. Hiszpanie, Węgrzy, Włosi – pracują w językach narodowych z klientami firm, zapewniając najwyższe standardy usług. Proces rekrutacji często odbywa się na odległość, bez wcześniejszego przyjazdu do kraju. Dobór odpowiedniego pracownika, reprezentanta renomowanej marki, wymaga bezbłędnej weryfikacji umiejętności i tym samym cech charakteru. Podobnie jest z wyborem najemcy. Skoro więc firmy skutecznie działają na odległość z kandydatami, wynajmujący też mogą sobie z tym poradzić w prosty sposób.

Weryfikacja na odległość

REKLAMA

Opisywaną grupę klientów zwykle obsługują polskie firmy relokacyjne i agencje nieruchomości pracujące z obcokrajowcami. W ten sposób kontakty odbywają się przez pośrednika, który już przeprowadził pierwszy etap weryfikacji kandydata na lokatora. Skany dokumentów, kwestionariusze, które pozwalają stworzyć profil najemcy i elektroniczne umowy pozwalają na stworzenie warunków dla bezpiecznej transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Dostajemy dokładne wytyczne dotyczące mieszkania i dobieramy oferty na tej podstawie. Weryfikujemy telefonicznie i mailowo, a umowa, którą podpisujemy z klientami jest potwierdzeniem i akceptacją zasad współpracy. Czasy się zmieniły, teraz możemy spotkać się „wirtualnie” i do tego służą wideokonferencje. Taka forma spotkań z klientami, to już standard w wielu branżach – wyjaśnia Adrian Krawczyk z Renting Zone.

Jak wygląda wynajem na odległość?

Poszukujący składają zamówienie na konkretne mieszkanie, jako lokalizację wskazują zwykle miejsce pracy, więc pośrednik musi dobierać oferty w tej okolicy. Strony obowiązuje umowa elektroniczna. Wszystkie spotkania z wynajmującymi obsługuje właśnie agent, więc do jego obowiązków należy poznanie swojego klienta na tyle, by sprostać jego oczekiwaniom. Zabezpieczeniem dla wynajmującego jest również umowa i opłata rezerwacyjna, która ma dawać pewność stronom. Jeśli właściciel potrzebuje rozmowy, chce lepiej poznać przyszłego lokatora, wtedy bez problemu można zaaranżować spotkanie online.

Finalizacja formalności odbywa się już tradycyjnie, w obecności stron i pośrednika. W ten sposób potężne firmy rekrutują pracowników i zdobywają klientów, a prawidłowo przeprowadzona weryfikacja oraz formalne zabezpieczenia to gwarancja sukcesu.

Zobacz też:  Zakup nieruchomości w USA – czy się opłaca?

Zobacz też:  Nabycie lokalu użytkowego przez cudzoziemca

Zobacz też:  Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

REKLAMA

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA