REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
jadalnia, kuchnia, stół, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
jadalnia, kuchnia, stół, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obcokrajowcy, którzy zaczynają pracę w Polsce, chcą od razu przyjechać do konkretnego mieszkania. Wynajem na odległość jest nowym wyzwaniem dla wynajmujących i pośredników. Czy można bezpiecznie wynająć własne mieszkanie bez osobistego spotkania?

REKLAMA

W związku z rosnącą liczbą obcokrajowców w Polsce, tworzy się ważna grupa klientów biur nieruchomości i właścicieli mieszkań. Obcokrajowcy, którzy planują studia, staż i pracę w naszym kraju, stwarzają nowe kierunki rozwoju rynku najmu. Wynajmujący nie zawsze biorą ich pod uwagę, więc oferty w innym języku niż polski należą jeszcze do rzadkości, ale zmiany już widać na najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Pojawia się jednak jeszcze jeden aspekt: wynajem na odległość, czyli bez wcześniejszego spotkania. Przyjazd do Polski tylko po to, by znaleźć mieszkanie nie zawsze jest opłacalny ze względu na koszty podróży i zakwaterowania w tym czasie. Ideałem jest więc sytuacja, gdy zaczynając pracę, można od razu przyjechać do „nowego domu”.

Rekrutacja najemcy

Międzynarodowe korporacje, które otwierają oddziały w Polsce, rekrutują także poza jej granicami. Hiszpanie, Węgrzy, Włosi – pracują w językach narodowych z klientami firm, zapewniając najwyższe standardy usług. Proces rekrutacji często odbywa się na odległość, bez wcześniejszego przyjazdu do kraju. Dobór odpowiedniego pracownika, reprezentanta renomowanej marki, wymaga bezbłędnej weryfikacji umiejętności i tym samym cech charakteru. Podobnie jest z wyborem najemcy. Skoro więc firmy skutecznie działają na odległość z kandydatami, wynajmujący też mogą sobie z tym poradzić w prosty sposób.

Weryfikacja na odległość

REKLAMA

Opisywaną grupę klientów zwykle obsługują polskie firmy relokacyjne i agencje nieruchomości pracujące z obcokrajowcami. W ten sposób kontakty odbywają się przez pośrednika, który już przeprowadził pierwszy etap weryfikacji kandydata na lokatora. Skany dokumentów, kwestionariusze, które pozwalają stworzyć profil najemcy i elektroniczne umowy pozwalają na stworzenie warunków dla bezpiecznej transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Dostajemy dokładne wytyczne dotyczące mieszkania i dobieramy oferty na tej podstawie. Weryfikujemy telefonicznie i mailowo, a umowa, którą podpisujemy z klientami jest potwierdzeniem i akceptacją zasad współpracy. Czasy się zmieniły, teraz możemy spotkać się „wirtualnie” i do tego służą wideokonferencje. Taka forma spotkań z klientami, to już standard w wielu branżach – wyjaśnia Adrian Krawczyk z Renting Zone.

Jak wygląda wynajem na odległość?

Poszukujący składają zamówienie na konkretne mieszkanie, jako lokalizację wskazują zwykle miejsce pracy, więc pośrednik musi dobierać oferty w tej okolicy. Strony obowiązuje umowa elektroniczna. Wszystkie spotkania z wynajmującymi obsługuje właśnie agent, więc do jego obowiązków należy poznanie swojego klienta na tyle, by sprostać jego oczekiwaniom. Zabezpieczeniem dla wynajmującego jest również umowa i opłata rezerwacyjna, która ma dawać pewność stronom. Jeśli właściciel potrzebuje rozmowy, chce lepiej poznać przyszłego lokatora, wtedy bez problemu można zaaranżować spotkanie online.

Finalizacja formalności odbywa się już tradycyjnie, w obecności stron i pośrednika. W ten sposób potężne firmy rekrutują pracowników i zdobywają klientów, a prawidłowo przeprowadzona weryfikacja oraz formalne zabezpieczenia to gwarancja sukcesu.

Zobacz też:  Zakup nieruchomości w USA – czy się opłaca?

Zobacz też:  Nabycie lokalu użytkowego przez cudzoziemca

Zobacz też:  Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA