Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W związku z rosnącą liczbą obcokrajowców w Polsce, tworzy się ważna grupa klientów biur nieruchomości i właścicieli mieszkań. Obcokrajowcy, którzy planują studia, staż i pracę w naszym kraju, stwarzają nowe kierunki rozwoju rynku najmu. Wynajmujący nie zawsze biorą ich pod uwagę, więc oferty w innym języku niż polski należą jeszcze do rzadkości, ale zmiany już widać na najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.
Pojawia się jednak jeszcze jeden aspekt: wynajem na odległość, czyli bez wcześniejszego spotkania. Przyjazd do Polski tylko po to, by znaleźć mieszkanie nie zawsze jest opłacalny ze względu na koszty podróży i zakwaterowania w tym czasie. Ideałem jest więc sytuacja, gdy zaczynając pracę, można od razu przyjechać do „nowego domu”.
Rekrutacja najemcy
Międzynarodowe korporacje, które otwierają oddziały w Polsce, rekrutują także poza jej granicami. Hiszpanie, Węgrzy, Włosi – pracują w językach narodowych z klientami firm, zapewniając najwyższe standardy usług. Proces rekrutacji często odbywa się na odległość, bez wcześniejszego przyjazdu do kraju. Dobór odpowiedniego pracownika, reprezentanta renomowanej marki, wymaga bezbłędnej weryfikacji umiejętności i tym samym cech charakteru. Podobnie jest z wyborem najemcy. Skoro więc firmy skutecznie działają na odległość z kandydatami, wynajmujący też mogą sobie z tym poradzić w prosty sposób.
Weryfikacja na odległość
REKLAMA
Opisywaną grupę klientów zwykle obsługują polskie firmy relokacyjne i agencje nieruchomości pracujące z obcokrajowcami. W ten sposób kontakty odbywają się przez pośrednika, który już przeprowadził pierwszy etap weryfikacji kandydata na lokatora. Skany dokumentów, kwestionariusze, które pozwalają stworzyć profil najemcy i elektroniczne umowy pozwalają na stworzenie warunków dla bezpiecznej transakcji.
– Dostajemy dokładne wytyczne dotyczące mieszkania i dobieramy oferty na tej podstawie. Weryfikujemy telefonicznie i mailowo, a umowa, którą podpisujemy z klientami jest potwierdzeniem i akceptacją zasad współpracy. Czasy się zmieniły, teraz możemy spotkać się „wirtualnie” i do tego służą wideokonferencje. Taka forma spotkań z klientami, to już standard w wielu branżach – wyjaśnia Adrian Krawczyk z Renting Zone.
Jak wygląda wynajem na odległość?
Poszukujący składają zamówienie na konkretne mieszkanie, jako lokalizację wskazują zwykle miejsce pracy, więc pośrednik musi dobierać oferty w tej okolicy. Strony obowiązuje umowa elektroniczna. Wszystkie spotkania z wynajmującymi obsługuje właśnie agent, więc do jego obowiązków należy poznanie swojego klienta na tyle, by sprostać jego oczekiwaniom. Zabezpieczeniem dla wynajmującego jest również umowa i opłata rezerwacyjna, która ma dawać pewność stronom. Jeśli właściciel potrzebuje rozmowy, chce lepiej poznać przyszłego lokatora, wtedy bez problemu można zaaranżować spotkanie online.
Finalizacja formalności odbywa się już tradycyjnie, w obecności stron i pośrednika. W ten sposób potężne firmy rekrutują pracowników i zdobywają klientów, a prawidłowo przeprowadzona weryfikacja oraz formalne zabezpieczenia to gwarancja sukcesu.
Zobacz też: Zakup nieruchomości w USA – czy się opłaca?
Zobacz też: Nabycie lokalu użytkowego przez cudzoziemca
Zobacz też: Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA