Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego bankiem
REKLAMA
REKLAMA
Obcokrajowiec będący bakiem a nabycie nieruchomości
Na mocy art. 8 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców, nie wymaga uzyskania zezwolenia, nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, będącego bankiem i jednocześnie wierzycielem hipotecznym, w trybie przejęcia nieruchomości na własność w wyniku bezskutecznej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.
REKLAMA
Powyższa zasada nie dotyczy nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej oraz gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.
Ochrona interesów banku i jego klientów
Obecnie większa część banków na rynku polskim posiada udział zagraniczny. Dzięki wprowadzeniu art. 8 ust. 1 pkt. 6 w ustawie z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców, banki jako wierzyciele hipoteczni mogą nabyć nieruchomości bez uzyskania zezwolenia. Z całą pewnością przepis ten chroni interesy banków z udziałem zagranicznym, ale też klientów będących obywatelami polski, którzy korzystają z jego usług.
Zobacz serwis: Deweloper
Postępowanie egzekucyjne a nabycie nieruchomości
Na drodze postępowania egzekucyjnego – nabycie nieruchomości przez obcokrajowca będącego bankiem hipotecznym – umożliwia zrealizowanie hipoteki, która została ustanowiona w celu zabezpieczenia wierzytelności danego banku z udziałem zagranicznym. Należy wskazać, że samo nabycie danej nieruchomości następuje na mocy prawomocnego postanowieniu sądu. Natomiast fakt stwierdzający nabycie własności nieruchomości powinien zostać sporządzony w formie aktu notarialnego.
Podstawa Prawna:
Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców (Dz.U. 1920 nr 31 poz. 178 ze zm.).
Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.