Organy uprawnione do wydania zezwolenie na nabycie nieruchomości

REKLAMA
REKLAMA
Współdziałanie organów przy wydawaniu zezwolenia
REKLAMA
Instytucja współdziałanie organów przy wydawaniu zezwolenia jest uregulowana w Kodeksie postępowania administracyjnego. Zezwolenie wydawane jest w formie decyzji administracyjnej. Przykładem takiego zezwolenia jest promesa, która ma formę decyzji administracyjnej. Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości.
Współdziałanie organów przy wydawaniu decyzji administracyjnej polega na tym, że jeśli przepisy prawa materialnego uzależniają wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez jeszcze inny organ w postaci wyrażenia opinii lub też zgody – wówczas decyzję tę należy wydać dopiero po zajęciu stanowiska przez ten organ.
Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Organ, który wydaje stosowne zezwolenie może wstrzymać się z rozstrzygnięciem tej sprawy do chwili rozpatrzenia zażalenia wniesionego przez niezadowoloną stronę w wyniku niekorzystnej dla niej decyzji.
Uprawnienie do wydania zezwolenia
REKLAMA
Obecnie minister do spraw wewnętrznych posiada uprawnienie do wydania decyzji zezwalającej na nabycie nieruchomości przez obcokrajowców. Decyzja może zostać wydana, gdy w określonym terminie nie zostanie wniesiony sprzeciw przez Ministra Obrony Narodowej. W przypadku nabycia nieruchomości rolnych cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie od ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.
Sprzeciw zarówno Ministra Obrony Narodowej, jak i ministra właściwego do spraw rozwoju wyrażony jest w formie postanowień. Sprzeciw powinien zostać wydany w terminie 14 dni od dnia doręczenia wystąpienia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Zobacz także serwis: Podatki
Zdarza się też tak, że w uzasadnionych przypadkach minister właściwy do spraw wewnętrznych wydłuży termin do wniesienia sprzeciwu na wniosek organu, któremu przysługuje prawo do sprzeciwu w wydaniu zezwolenia – nawet do 2 miesięcy od dnia doręczenia wystąpienia tego ministra.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA