REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Izabela Perczak
Cudzoziemiec może uzyskać promesę w celu nabycia nieruchomości.
Cudzoziemiec może uzyskać promesę w celu nabycia nieruchomości.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. Promesa ma formę decyzji administracyjnej. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości.

Promesa w formie decyzji administracyjnej

Uwagi na fakt, że promesa ma formę decyzji administracyjnej powinna ona odpowiadać  w pełni wymaganiom przewidzianym dla decyzji administracyjnej. Promesa (przyrzeczenie wydania zezwolenia) jest ważne rok od chwili jego wydania. W okresie ważności przyrzeczenia wydania zezwolenia, organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości. Ponadto wydanie promesy następuje wówczas, gdy sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej. Natomiast w przypadku nieruchomości rolnych, gdy sprzeciwu nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi. Należy także dodać, że minister właściwy do spraw wewnętrznych może w niektórych wypadkach wydać stosowne przyrzeczenie zezwolenia tylko i wyłącznie na wniosek obcokrajowca.

REKLAMA

Zobacz serwis: Finanse

Istota promesy

Celem instytucji promesy jest zwiększenie zabezpieczenia interesów obcokrajowców, które zmierzają do nabycia nieruchomości. Promesa chroni również przed ewentualną odmową wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez właściwy organ. Przyrzeczenie wydania zezwolenia jest bardzo przydatne dla cudzoziemców, którzy zamierzają przystąpić do przetargów. Instytucja ta zapewnia inwestorom, kontrahentom otrzymanie zezwolenia oraz gwarantuje pozwodzenie transakcji z powodu braku zgody organu.

Promesa zostanie wydana cudzoziemcowi po dokonaniu wszelkich czynności w zakresie postępowania administracyjnego.

Promesa może być także wydana na wniosek założycieli podmiotu prawnego, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – która jest pośrednio lub bezpośrednio kontrolowana przez obcokrajowców będących podmiotami prawnymi mającymi siedzibę za granicą lub podmiotami fizycznymi niemającymi obywatelstwa polskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także serwis: Najem

Skutki wydania promesy

W ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wskazane są skutki w zakresie wydania promesy. Do nich należą:

- okres ważności promesy wynosi jeden rok od momentu jej wydania,

- zakaz odmowy wydania zezwolenia podczas ważności promesy – jeżeli w tym okresie nie uległ zmianie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA