REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

101 błędów popełnianych podczas sprzedaży nieruchomości

Sprzedający nieruchomości często nieświadomie popełniają wiele błędów podczas sprzedaży domu czy mieszkania. Błędy te mogą mieć różne skutki. Mogą wpływać na wysokość ceny po jakiej jest sprzedawana dana nieruchomość, mogą też wpłynąć na sam proces sprzedaży. Wiele błędów możemy też na pierwszy rzut oka w ogóle nie zauważyć, ani przewidzieć. Przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów podczas sprzedaży domów i mieszkań.

Plac zabaw – jakie wymogi musi spełniać?

Plac zabaw jako obiekt małej architektury, nie musi posiadać pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jednak usytuowanie placu zabaw jest określone w przepisach, a niespełnienie tych wymogów może skutkować nakazem jego rozbiórki.

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Wg z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jeśli nabywamy własność rzeczy lub prawa majątkowych od najbliższej rodziny, (w tym zstępnych), czynność ta jest zwolniona z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym.

Nieruchomości na świecie - drożeją zimowe kurorty

W przeciągu ostatnich dwóch lat nieruchomości w dwudziestu najpopularniejszych kurortach na świecie zdrożały aż o 11%. Największe wzrosty odnotowano w Queenstown w Nowej Zelandii i Aspen w Kolorado w USA.

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa: Co zrobić kiedy pies szczeka?

Szczekanie psa na osiedlu może bardzo utrudniać życie. Co zrobić, kiedy pies sąsiada szczeka do tego stopnia, że sieje się to nie wytrzymania. Hałasujący pies, może doprowadzić do sporu sąsiadów. Jak rozwiązać ten problem? Jeśli sporu nie da się rozwiązać po ludzku, odpowiedzi warto poszukać w przepisach.

Umowa pośrednictwa, a wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością

Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości? Dobry pośrednik nieruchomości jest szczególnie pożądany, kiedy w grę wchodzi sprzedaż naszej nieruchomości, a w tym wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością.

Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Podpisując umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości warto zainteresować się jaki zakres usług jest nam proponowany w umowie. W skład usług oferowanych przez pośredników nieruchomości bardzo często wchodzą: organizacja i pomoc w podpisaniu umów oraz aktu notarialnego, organizacja spotkań czy udział w negocjacjach.

Nowe obowiązki pośredników nieruchomości – większe prawa klientów

Wszystkich tych, którzy planowali sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość korzystając z usług pośrednika nieruchomości od 25 grudnia 2014 r. obowiązuje nowa ustawa. Jest ona uzupełnieniem ustawy z dnia 20 marca 2000 r. Jest ona również zgodna z dyrektywą unijną 85/577/EWG, która spełnia europejskie normy chroniące konsumenta, który zawiera umowę poza lokalem przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Najczęstsze rozterki przy sprzedaży mieszkania

Sprzedając mieszkanie lub dom nie możemy pozwolić sobie na emocje i sentymenty. Kierując się nimi narażamy się na błędy, które opróżniają nam kieszenie.

Sprzedaż nieruchomości w zimie

Zima nie jest najlepszym czasem na sprzedaż mieszkania lub domu. Śnieg, deszcz i niskie temperatury to są dodatkowe wyzwania z którymi musi się zmierzyć właściciel. Jest jednak kilka rzeczy które można zrobić by zaprezentować swoją nieruchomość w sposób miły i przyjemny dla potencjalnych nabywców.

Zarządzanie budynkiem. Jak zdać test z odpowiedzialności?

Zima to wyjątkowy okres w roku, w którym właściciele budynków maja szansę wykazać się jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomościami. To właśnie w okresie zimy zgłaszana jest największa ilość szkód związanych z niewłaściwym, lub brakiem właściwego zabezpieczenia budynków. Eksperci ERGO Hestii rądzą na co zwrócić uwagę, aby uchronić się przed poniesieniem dodatkowych kosztów.

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

Zwiększenie limitów w programie MdM wpłynęło pozytywnie na sprzedaż nieruchomości. Poszukujący nowego mieszkania mają teraz większy wybór, ponieważ więcej lokali kwalifikuje się do programu. Ale jak kupować bezpiecznie? Zacząć od prześwietlenia dewelopera i jego oferty.

Negocjacje z deweloperem - kiedy warto negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem - jak je prowadzić? Jakich argumentów używać podczas negocjacji z deweloperem? Jak kupić mieszkanie taniej niż oferuje deweloper? Zobacz poradnik

Nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości. Kto i kiedy korzysta?

Sprzedający mieszkanie, zanim przeniesie on własność nieruchomości na kupującego, jeśli poczeka 5 lat - nie będzie musiał rozliczać się z fiskusem. Kupujący, który zgodzi się na takie rozwiązanie - musi mieć na uwadze, że w czasie oczekiwania na podpisanie finalnej umowy wiele może się zmienić.

Podatek dla domków letniskowych - jaki jest?

Domek letniskowy można uznać za: budynek mieszkalny lub niemieszkalny. W zależności od tego, z jakim rodzajem budynku mamy do czynienia zmienia się maksymalna stawka podatku od nieruchomości.

Domki letniskowe mieszkalne i niemieszkalne - różnice w podatku

W zależności od tego czy domek letniskowy jest zamieszkały na stałe, czy okazjonalnie mamy inną maksymalną stawkę podatku od nieruchomości. Jaka jest wartość podatku od domku letniskowego? Zobacz poradnik.

Zakup nieruchomości z hipoteką

W dzisiejszych czasach raczej mało kogo stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Chcąc nabyć nieruchomość, wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego na średnio od 20 do 40 lat. Zmienne warunki kredytowe powodują, że inwestorzy czasami decydują się na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. Jak tego dokonać - zobacz poradnik.

Księga wieczysta - wszystko co musisz wiedzieć

Czym jest księga wieczysta? Księga wieczysta jest dokumentem, który opisuje stan prawny nieruchomości. Zawarte w nim informacje mogą np. pomóc w ustaleniu informacji, kto jest właścicielek działku lub mieszkania, jakie jest jej położenie oraz obciążenie hipoteką.

Obniżenie wartości nabywanych nieruchomości - co trzeba wiedzieć

Podczas zakupu nieruchomości poza opłatą za nieruchomość musimy liczyć się z innymi dodatkowym opłatami, których wysokość zależy od wartości nabywanej nieruchomości. Obniżenie wartości nabywanej nieruchomości, może jednak przysporzyć nam sporo kłopotów.

Co zrobić ze znalezionym psem lub kotem?

Co zrobić ze znalezionym psem lub kotem? zwłaszcza zimą, kiedy temperatura nie sprzyja długiemu przebywaniu na zewnątrz? W pierwszej kolejności sprawdź czy zwierzak nie posiada adresówki. Jeśli zwierzak nie jest poszkodowany, zgodnie z ustawą to gmina powinna zapewnić mu niezbędną opiekę.

Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Zakup mieszkania to decyzja na całe życie, dlatego też dokonując tak ważnego wyboru, powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. Przyjrzyj się okolicy, myśl rozwojowo, pomyśl o dzieciach. Zobacz poradnik.

Dokumentacja budowlana - zmiany w Prawie budowlanym: zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

Do tej pory inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego musieli podejmować się długiej procedury uzyskiwania niezbędnych zaświadczeń, dzięki którym mogli rozpocząć budowę. Po nowelizacji prawa budowlanego inwestor będzie musiał dostarczyć jedynie zgłoszenia budowy wraz z projektem architektonicznym.

Czego nie należy robić podczas sprzedaży mieszkania!

Sprzedający mieszkania często popełniają powtarzające się błędy, które oddalają ich od sprzedaży nieruchomości. Bałagan, nieuprzejmość, brak czasu - to tylko niektóre z nich. Zobacz jakie blędy najczęściej popełniają osoby sprzedające mieszkania.

Jaka jest treść prawa własności oraz jak wygląda jego wykonywanie?

Zasady wykonywania prawa własności wynikają z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny (t.j. Dz.U. 2014, poz. 121 ze zm., zwanej w dalszej części artykułu kc) i zawarte zostały w artykułach od 140 do 154 włącznie. Niewątpliwie, prawo własności jest prawem bardzo silnym, jednakże nie nieograniczonym.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Odrębna własność lokalu powstać może na podstawie: jednostronnej czynności prawnej właściciela, umowy albo orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność.

Udostępnianie dokumentów lokali mieszkaniowych przez dewelopera

Udostępnianie dokumentów lokali mieszkaniowych przez dewelopera po wejściu w życie ustawy deweloperskiej z 29 kwietnia 2012 roku daje możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi prawno-finansowej sytuacji dewelopera.

Prawne przesłanki ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego

Prawne przesłanki ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego, a także lokalu o innym przeznaczeniu oraz korekty wadliwie ustalonych udziałów poszczególnych właścicieli lokali w nieruchomości wspólnej na gruncie ustawy o własności lokali. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994r. (zwana dalej „ustawą”) uregulowała w swym zakresie sposób ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o przeznaczeniu innym niż mieszkalne, obowiązki i uprawnienia właścicieli tych lokali oraz sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną.

Formalności: umowa najmu - 10 rzeczy, o których należy pamiętać

Wynajmujesz dom lub mieszkanie? Dla własnego bezpieczeństwa sprawdź czy osoba d której mieszkanie planujesz wynająć jest właścicielem i może rozporządzać nieruchomością, ponadto wybierz najlepszą dla siebie form umowy i ustal wysokość kaucji oraz zasady jej pobierania. Zobacz poradnik, 10. punktów kluczowych - o czym należy pamiętać planując wynajem mieszkania.

Pomieszczenie pomocnicze a pomieszczenie przynależne – różnice

"Pomieszczenie pomocnicze", a "pomieszczenie przynależne" to dwa zupełnie różne pojęcia, które są często mylone. "Pomieszczenie pomocnicze" to takie, które służy ludziom do celów mieszkalnych. "Pomieszczenie przynależne" natomiast to takie, które wg przepisów prawa nie jest miejscem przeznaczonym do stałego zamieszkiwania ludzi.

Zakup nieruchomości – Sprawdź okolicę przed zakupem mieszkania!

Zakup nieruchomości to proces dość długotrwały. Zanim kupimy mieszkanie lub dom dobrze jest wszystko sprawdzić. Jednym z ważnych aspektów zakupu nieruchomości jest wybór lokalizacji. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając lokalizację przy zakupie nieruchomości.

5 oznak, że oglądane mieszkanie to właśnie te dla nas

Zastanawiasz się, które mieszkanie kupić? Skąd wiedzieć, które wybrać? Które będzie najlepsze? Jest pięć oznak, po których poznasz, że oglądane mieszkanie to właśnie to, które powinieneś kupić.

Jak bezpieczenie wynająć mieszkanie. Poradnik dla studentów

Koniec wakacji to moment, kiedy wielu studentów zaczyna szukać mieszkania. Jak szukać mieszkania w sposób bezpieczny? Zobacz poradnik dla studentów szukających mieszkania.

Pomoc deweloperów przy finansowaniu mieszkań - na czym polega?

Aby kupić mieszkanie potrzebujemy posiadać przynajmniej 5% wartości mieszkania, aby pokryć wkład własny kredytu. Osoby, które kupują nieruchomość w programie "Mieszkanie dla Młodych" rządowa opłata zapewnia niezbędny wkład własny. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na pomoc państwa. W takich sytuacjach można uzyskać wsparcie od firmy deweloperskiej. Zobacz w jaki sposób.

Windy we wspólnocie mieszkaniowej – kto powinien płacić za ich utrzymainie?

Mieszkańcy parteru tez muszą płacić za windę we wspólnocie, choć z niej nie korzystają. Dlaczego? Wg przepisów prawa, wszyscy właściciele lokali znajdujących się we wspólnej nieruchomości, razem utrzymują części wspólne.

Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości? Są na to trzy sposoby: 1) sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat od zakupu, 2) sprawdzenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat, lub 3) skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego przepisami.

Jak przygotować się do zakupu mieszkania – Poradnik

Zakup mieszkania to nie łatwe zadanie, ale jeśli dobrze się do niego przygotujemy, możemy wyeliminować niepotrzebny stres. Zobacz, co zrobić aby zakup mieszkania był sprawny i bezstresowy.

Od lipca 2014 – dostęp do ksiąg wieczystych będzie łatwiejszy

Od lipca 2014 roku dostęp do ksiąg wieczystych będzie łatwiejszy. Aby otrzymać odpis z księgi wieczystej, wyciąg lub zaświadczenie – nie trzeba będzie wychodzić z domu. Ponadto niektóre instytucje (np. komornik) będą mogły przeglądać księgi wieczyste, wyszukując konkretne osoby np. po nazwisku.

Obowiązek meldunkowy – zmiany od 2016 roku

Obowiązek meldunkowy od 2016 roku. Dnia 24 września 2010 roku sejm uchwalił ustawę dotyczącą ewidencji ludności – ustawa ta wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. W związku z tym od 1 stycznia 2016 roku przestanie obowiązywać obowiązek meldunkowy. Co poza zniesieniem obowiązku meldunkowego zmieni się w prawie?

Prawo budowlane połowa roku 2014 roku

W związku z nowelizacją ustawy Prawo budowlane zmienią się przepisy dotyczące między innymi budowy domów jednorodzinnych. Wprowadzone ułatwienia mają skrócić okres oczekiwania na możliwość rozpoczęcia prac budowlanych – zamiast pozwolenia na budowę wystarczy będzie złożyć zgłoszenie budowy w odpowiednim organie administracyjnym. Niestety nie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie. Pierwotnie miało się to dokonać w trzecim lub czwartym kwartale 2013 roku, później początek obowiązywania nowelizacji przesunięto na pierwszy kwartał 2014 roku.

Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Własne mieszkanie warto powierzyć pewnym najemcom. Szczegółowe sprawdzenie przyszłych lokatorów należy do praw właścicieli mieszkań, ale nie zawsze jest wykorzystywane. W Polsce brakuje jeszcze baz danych ułatwiających bezpieczny wynajem. Jak sprawdzić, czy oddajesz mieszkanie w dobre ręce?

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Im większa grupa klientów, tym większe szanse na korzystny, szybki wynajem. Obcokrajowcy szukają pracy i tym samym mieszkań w Polsce, a ofert specjalnie dla nich ciągle brakuje. Czy wynajem obcokrajowcom to prosta sprawa? Dowiedz się więcej na ten temat.

Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Obcokrajowcy, którzy zaczynają pracę w Polsce, chcą od razu przyjechać do konkretnego mieszkania. Wynajem na odległość jest nowym wyzwaniem dla wynajmujących i pośredników. Czy można bezpiecznie wynająć własne mieszkanie bez osobistego spotkania?

Jak wymeldować konkubenta z mieszkania?

Jeżeli konkubent nadal mieszka w lokalu, z którego chcemy go wymeldować, wymeldowanie nie jest możliwe, ponieważ meldunek stanowi potwierdzenie miejsca zamieszkania. W sytuacji gdy konkubent nie zechce wyprowadzić się sam – dobrowolnie – pozostaje tylko złożenie pozwu do sądu o eksmisję. Kiedy sąd przychyli się do prośby o wydanie wyroku eksmisyjnego?

Wojskowe mieszkania – będą dużo tańsze

Nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych, która ma wejść w życie w czerwcu zmienia między innymi wysokość bonifikaty na wykup mieszkania wojskowego oraz wprowadza dużo korzystniejsze zasady zamiany tego typu lokali. Z czego wynika konieczność wprowadzenia zmian w bonifikatach przyznawanych na mieszkania wojskowe? Kto może liczyć na 95% bonifikatę?

Domy jednorodzinne: zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Na początku 2014 roku weszło w życie wiele nowych przepisów dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Zmienił się między innymi wskaźnik EP oraz współczynnik przenikania ciepła, wprowadzono nowe wymagania dotyczące okien i wentylacji, skrócono procedurę budowlaną, a także przyspieszono możliwość rozpoczęcia budowy. Sprawdź, co zmieniło się w prawie budowlanym.

Opłata adiacencka – kiedy trzeba ją zapłacić?

Opłata adiacencka jest regulowana przez ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tą ustawą wysokość opłaty adiacenckiej ustala gmina. Wartość opłaty adiacenckiej zależy przede wszystkim od tego, jakie urządzenia infrastruktury technicznej – droga, przewody wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze i tym podobne – zostały wybudowane na terenie gminy. Opłata adiacencka dotyczy tylko tych właścicieli i użytkowników wieczystych gruntów, których wartość posiadanych nieruchomości wzrosła po wykonaniu tego typu prac.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Klient, który podpisał umowę deweloperską ma trzydzieści dni na odstąpienie od tej umowy. Oczywiście jest to możliwe tylko w określonych sytuacjach, na przykład gdy umowa ta nie zawiera informacji wymaganych przez ustawę deweloperską. Warto pamiętać, że deweloper również ma prawo do odstąpienia od umowy jeśli klient nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Kiedy można odstąpić od umowy deweloperskiej i w jakiej formie należy to zrobić?

Czy trzeba podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości przed obejrzeniem mieszkania?

Czy planując zakup mieszkania, musimy od razu podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości, zanim jeszcze zobaczymy mieszkanie. Otóż nie. Zobacz dlaczego.

Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Nowością w Polsce jest usługa zarządzania najmem. To dobra alternatywa dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie, ale nie mają czasu aby się nim zajmować. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie najmem nie tylko przygotowują dobrą ofertę wynajmu, lecz także mogą na przykład pobierać czynsz od najemcy. Często także firmy zarządzające najmem zapewniają sprawdzonych i wypłacalnych najemców. Jaki zakres obowiązków mają zarządcy najmem? Z jakim kosztem wiąże się wynajęcie tego typu firm?

Obszar ograniczonego użytkowania – kiedy należy się rekompensata?

Ze względu na to, że prawo własności jest wartością chronioną konstytucyjnie, właściciel nieruchomości, która znajdzie się na obszarze ograniczonego użytkowania ma prawo domagać się wykupu nieruchomości, odszkodowania albo wnieść roszczenie o poprawę komfortu akustycznego w pobliżu budynku. Czym charakteryzuje się obszar ograniczonego użytkowania? Jakie ograniczenia wiążą się z działką o takiej charakterystyce? Kiedy właściciel nieruchomości stojącej na tego typu obszarze może wystąpić o rekompensatę?

REKLAMA