REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pięć porad dla osób planujących zakup mieszkania

Pięć porad dla osób planujących zakup mieszkania.
Pięć porad dla osób planujących zakup mieszkania.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, której skutki będziemy ponosić przez lata. Dlatego zanim zdecydujemy się na dokonanie transakcji musimy się do niej odpowiednio przygotować. Na przykład zgromadzić odpowiednią ilość oszczędności.

Zanim przystąpisz do zakupu mieszkania zgromadź oszczędności

Kupno mieszkania nierozerwalnie połączone jest z pieniędzmi – zawsze na początek trzeba zgromadzić określoną ich sumę. Chociaż większość Polaków nabywa mieszkania na kredyt, by go uzyskać, niezbędny jest wkład własny. Dodatkowo nie możemy zapominać o innych wydatkach: prowizji dla pośrednika, kosztach okołokredytowych, notariuszu. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim musimy liczyć się także z kosztami jego urządzenia. Żeby nie zaskoczyły nas żadne dodatkowe wydatki, warto wcześniej odłożyć pieniądze na te cele i precyzyjnie kalkulować, co ile będzie nas kosztowało. Możemy także szukać oszczędności np. wybierając tańszego notariusza.

REKLAMA

Zobacz też: Zabezpieczenie finansów przy zakupie mieszkania

Poproś o pomoc osoby, które kupiły mieszkanie

Nie ma co ukrywać – wzięcie wysokiego kredytu i zakup mieszkania wiąże się z wieloma poważnymi decyzjami. Często w gąszczu umów i spraw do załatwienia czujemy się zagubieni i nie ma się czemu dziwić. Wtedy warto skorzystać z pomocy znajomych, którzy zakup własnego M mają już za sobą. Ich doświadczenie na pewno okaże się pomocne i zaoszczędzi nam wiele stresu. Dobrze jest także skorzystać z usług doradców finansowych, które są bezpłatne. Dzięki temu załatwienie formalności, proces zakupowy krok po kroku i składanie dokumentów w bankach nie będzie już dla nas wiedzą tajemną. Pomogą także skompletować potrzebne dokumenty, a nawet wynegocjują w naszym imieniu warunki uzyskania kredytu.

Zobacz też: Nowe obowiązki pośredników nieruchomości – większe prawa klientów

Sprawdź przepisy prawne

Sytuacja w branży nieruchomości zmienia się dynamicznie, a obowiązujące jeszcze przed rokiem zasady mogą okazać się nieaktualne. Dlatego dla własnego dobra warto być na bieżąco.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieznajomość prawa szkodzi, a nieaktualne informacje mogą być dla kupujących przykrą niespodzianką – mówi Przemysław Stefanowski z Erigo Development. - Dla przykładu: już w przyszłym roku konieczny wkład własny wyniesie 20%, czyli o 5% więcej, niż ma to miejsce obecnie. Dla osób, które nie zdążyły zgromadzić wymaganych środków, a planują kupić mieszkanie w przyszłym roku, kwota wkładu własnego może zniweczyć marzenia o własnym M – dodaje Stefanowski.

Zobacz też: Nowe mieszkanie tańsze niż używane?

Szukaj promocji

Wielu deweloperów ma specjalne promocje dla osób, które zdecydują się na zakup mieszkania w określonym terminie. Może się okazać, że cena w promocji First Minute będzie o wiele niższa, niż zakładaliśmy na początku. Czasami w cenie lokalu uda nam się dostać miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską gratis – warto szukać takich okazji i korzystać z nich, jeśli i tak już zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania.

Koniecznie sprawdź dewelopera lub prywatne osoby sprzedające mieszkanie

REKLAMA

Plusy i minusy nabywania mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego to temat na osobny artykuł, ale przy każdej sytuacji warto przypomnieć, że niezwykle istotne jest to, od kogo kupujemy mieszkanie. Oczywiście dewelopera jest o wiele łatwiej sprawdzić – możemy zweryfikować, czy prowadzi otwarty, czy zamknięty rachunek powierniczy. Na podstawie otrzymanego prospektu informacyjnego zapoznamy się z danymi dotyczącymi spółki oraz wszystkich inwestycji, które prowadzi. Dzięki temu dowiemy się, czy istnieją obciążania hipoteczne oraz jaki jest stan prawny działki, na której będzie znajdowało się nasze mieszkanie. Taki prospekt to źródło cennej wiedzy dla planującego zakup mieszkania, dlatego warto się z nim dokładnie zapoznać. Kupując lokum z rynku wtórnego należy zadbać o odpowiednie umowy i dokładnie zaznajomić się z jego sytuacją prawną. Pomoże to uniknąć niemiłych niespodzianek, takich jak nabycie lokalu wraz z lokatorami (bo i takie sytuacje mają miejsce).

Jeśli planujesz zakup mieszkania, podejdź do tego z głową. Na taki wydatek rzadko decydujemy się pod wpływem impulsu, więc jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się odpowiednio i rzetelnie przygotować – dzięki temu możesz mieć pewność, że nowe mieszkanie stanie się spełnieniem marzeń, a nie koszmarów.

Źródło: Erigo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA