REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Warszawie rośnie rynek wynajmu mieszkań

W Warszawie rośnie rynek wynajmu mieszkań.
W Warszawie rośnie rynek wynajmu mieszkań.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana mentalności młodszych osób oraz brak konieczności zaciągania kredytu stoją za coraz większym zainteresowaniem mieszkaniami na wynajem. Trend dostrzegają najwięksi gracze na rynku deweloperskim. Na razie głównie w Warszawie.

Stabilna gospodarka i dobre wyniki sektora mieszkaniowego w Polsce zaczynają przyciągać do kraju zagranicznych inwestorów. Zainteresowanie budzi rodzimy rynek najmu, jak dotąd w dużym stopniu sprywatyzowany. W tym roku doszło do pierwszych dużych transakcji kupna całych inwestycji mieszkaniowych przeznaczonych na wynajem. To za sprawą otwartych funduszy inwestujących w nieruchomości. Tym samym Warszawa stanęła w szranki z największymi europejskimi stolicami. To dobra prognoza dla deweloperów. Budowanie dla inwestorów stało się dla nich atrakcyjną alternatywą.

REKLAMA

Jak wynika z danych firmy REAS, rok 2016 może być dla deweloperów kolejnym rekordowym okresem[1]. Nic więc dziwnego, że wybierając pomiędzy dużymi miastami w Europie, inwestorzy długoterminowi postanowili po raz pierwszy postawić swoje karty na Warszawę.

Zobacz też: Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Rok 2016 - rewolucyjny na rynku mieszkań na wynajem

Rok 2016 okazał się na polskim rynku mieszkań na wynajem rewolucyjnym okresem – dostrzeżony został niewykorzystany dotąd potencjał tego sektora. Zrealizowane zostały pionierskie transakcje sprzedaży dużych części lokali w kompleksach mieszkaniowych z myślą o wynajmie. Te pierwsze inwestycje mogą otworzyć drogę do upowszechniania tego typu transakcji w kraju. Teraz nadszedł czas, aby ten potencjał wykorzystać i pozwolić na wejście do gry kolejnym dużym firmom. Sprzedaż części czy nawet całości budynku to z perspektywy dewelopera po prostu bardzo korzystne rozwiązanie. Inwestycje, których w mniejszym stopniu będzie dotyczył indywidualny proces sprzedażowy zwyczajnie zakończą się szybciej, a budującym dadzą pewność płynności finansowej całego przedsięwzięcia. Wszystko miałoby odbywać się wedle zasady forward funding[2], która zakłada, że nabywający nieruchomość fundusz finansuje całą inwestycję.

Zobacz też: Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje na wynajem w przemyślanych lokalizacjach

W Skanska również przyglądamy się takim możliwościom. I choć niektórych może dziwić to, że zdecydowaliśmy się wchodzić na rynek powoli, to nie mamy ambicji, by konkurować z czołowymi deweloperami na rynku pod względem liczby sprzedanych mieszkań, ale ich jakości. Dla przykładu – w ramach przyjętej strategii określiliśmy sobie, że przynajmniej na początku będziemy obecni tylko w Warszawie. Wybraliśmy nawet konkretne dzielnice, w których chcemy realizować nasze inwestycje. Starannie dobieramy lokalizacje, po to żeby były one pierwszym wyborem klienta i żeby umożliwiały nam spełnianie przyjętych standardów. Równocześnie takie inwestycje mogą okazać się atrakcyjne z perspektywy inwestora. W ostatnich latach nabyliśmy kilka atrakcyjnych gruntów w stolicy pod zabudowę mieszkaniową. Nasze nowe inwestycje będą zlokalizowane w takich punktach na mapie stolicy, które najbardziej interesują nabywców i najemców. Już wkrótce zaznaczymy mocniej swoją obecność na warszawskim rynku. Najważniejsza jest dla nas jednak jakość naszych projektów, a aby ją osiągnąć, potrzeba czasu. To filozofia, którą doceniają mieszkańcy naszych osiedli i którą w naszej opinii mogą docenić również potencjalni inwestorzy.

85% Polaków posiada własne mieszkanie

REKLAMA

Inwestycje przeznaczone w części lub całości na wynajem to bardzo atrakcyjna możliwość nie tylko dla deweloperów. Wynajmujący dzięki temu zyskują komfort wprowadzenia się do nowoczesnego mieszkania, w którym wykorzystane są najnowsze technologie i mieszczącego się w dobrej okolicy. W mieszkaniach prywatnych zazwyczaj istnieje problem dotyczący dostosowania mieszkania pod własne preferencje względem choćby remontów odświeżających ogólny wygląd lokum. Kolejna kwestia to oszczędności, jakie płyną z użytkowania nowej nieruchomości. Zastosowanie przez dewelopera energooszczędnych rozwiązań to dla mieszkańca sposób na zmniejszenie wydatków związanych z wynajmem.

Aż 85%[3] Polaków posiada swoje „własne M”. W wielu przypadkach jest to niestety związane z wieloletnim kredytem. Koncepcja wynajmowania nieruchomości jest o tyle prostsza, że nie wiąże mieszkańca z jednym adresem na lata. Tego typu rozwiązania preferowane są szczególnie przez młodych ludzi. To właśnie oni dyktują zmianę mentalności, w ramach której własne mieszkanie przestaje być wyznacznikiem pozycji społecznej, a wynajem to wolność wiążąca się z mniejszą skalą zobowiązań.

[1] http://www.reas.pl/komentarze/mniej-doplat-w-mdm-ie-a-sprzedaz-wciaz-swietna

[2] http://www.reas.pl/komentarze/najwyzszy-czas-na-duze-inwestycje-na-polskim-rynku-mieszkan-na-wynajem

[3] https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Reports/Property_Index_2016_V2_one-page__002_.pdf

Źródło: Skanska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA