REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Warszawie rośnie rynek wynajmu mieszkań

W Warszawie rośnie rynek wynajmu mieszkań.
W Warszawie rośnie rynek wynajmu mieszkań.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana mentalności młodszych osób oraz brak konieczności zaciągania kredytu stoją za coraz większym zainteresowaniem mieszkaniami na wynajem. Trend dostrzegają najwięksi gracze na rynku deweloperskim. Na razie głównie w Warszawie.

Stabilna gospodarka i dobre wyniki sektora mieszkaniowego w Polsce zaczynają przyciągać do kraju zagranicznych inwestorów. Zainteresowanie budzi rodzimy rynek najmu, jak dotąd w dużym stopniu sprywatyzowany. W tym roku doszło do pierwszych dużych transakcji kupna całych inwestycji mieszkaniowych przeznaczonych na wynajem. To za sprawą otwartych funduszy inwestujących w nieruchomości. Tym samym Warszawa stanęła w szranki z największymi europejskimi stolicami. To dobra prognoza dla deweloperów. Budowanie dla inwestorów stało się dla nich atrakcyjną alternatywą.

REKLAMA

Jak wynika z danych firmy REAS, rok 2016 może być dla deweloperów kolejnym rekordowym okresem[1]. Nic więc dziwnego, że wybierając pomiędzy dużymi miastami w Europie, inwestorzy długoterminowi postanowili po raz pierwszy postawić swoje karty na Warszawę.

Zobacz też: Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Rok 2016 - rewolucyjny na rynku mieszkań na wynajem

Rok 2016 okazał się na polskim rynku mieszkań na wynajem rewolucyjnym okresem – dostrzeżony został niewykorzystany dotąd potencjał tego sektora. Zrealizowane zostały pionierskie transakcje sprzedaży dużych części lokali w kompleksach mieszkaniowych z myślą o wynajmie. Te pierwsze inwestycje mogą otworzyć drogę do upowszechniania tego typu transakcji w kraju. Teraz nadszedł czas, aby ten potencjał wykorzystać i pozwolić na wejście do gry kolejnym dużym firmom. Sprzedaż części czy nawet całości budynku to z perspektywy dewelopera po prostu bardzo korzystne rozwiązanie. Inwestycje, których w mniejszym stopniu będzie dotyczył indywidualny proces sprzedażowy zwyczajnie zakończą się szybciej, a budującym dadzą pewność płynności finansowej całego przedsięwzięcia. Wszystko miałoby odbywać się wedle zasady forward funding[2], która zakłada, że nabywający nieruchomość fundusz finansuje całą inwestycję.

Zobacz też: Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycje na wynajem w przemyślanych lokalizacjach

W Skanska również przyglądamy się takim możliwościom. I choć niektórych może dziwić to, że zdecydowaliśmy się wchodzić na rynek powoli, to nie mamy ambicji, by konkurować z czołowymi deweloperami na rynku pod względem liczby sprzedanych mieszkań, ale ich jakości. Dla przykładu – w ramach przyjętej strategii określiliśmy sobie, że przynajmniej na początku będziemy obecni tylko w Warszawie. Wybraliśmy nawet konkretne dzielnice, w których chcemy realizować nasze inwestycje. Starannie dobieramy lokalizacje, po to żeby były one pierwszym wyborem klienta i żeby umożliwiały nam spełnianie przyjętych standardów. Równocześnie takie inwestycje mogą okazać się atrakcyjne z perspektywy inwestora. W ostatnich latach nabyliśmy kilka atrakcyjnych gruntów w stolicy pod zabudowę mieszkaniową. Nasze nowe inwestycje będą zlokalizowane w takich punktach na mapie stolicy, które najbardziej interesują nabywców i najemców. Już wkrótce zaznaczymy mocniej swoją obecność na warszawskim rynku. Najważniejsza jest dla nas jednak jakość naszych projektów, a aby ją osiągnąć, potrzeba czasu. To filozofia, którą doceniają mieszkańcy naszych osiedli i którą w naszej opinii mogą docenić również potencjalni inwestorzy.

85% Polaków posiada własne mieszkanie

REKLAMA

Inwestycje przeznaczone w części lub całości na wynajem to bardzo atrakcyjna możliwość nie tylko dla deweloperów. Wynajmujący dzięki temu zyskują komfort wprowadzenia się do nowoczesnego mieszkania, w którym wykorzystane są najnowsze technologie i mieszczącego się w dobrej okolicy. W mieszkaniach prywatnych zazwyczaj istnieje problem dotyczący dostosowania mieszkania pod własne preferencje względem choćby remontów odświeżających ogólny wygląd lokum. Kolejna kwestia to oszczędności, jakie płyną z użytkowania nowej nieruchomości. Zastosowanie przez dewelopera energooszczędnych rozwiązań to dla mieszkańca sposób na zmniejszenie wydatków związanych z wynajmem.

Aż 85%[3] Polaków posiada swoje „własne M”. W wielu przypadkach jest to niestety związane z wieloletnim kredytem. Koncepcja wynajmowania nieruchomości jest o tyle prostsza, że nie wiąże mieszkańca z jednym adresem na lata. Tego typu rozwiązania preferowane są szczególnie przez młodych ludzi. To właśnie oni dyktują zmianę mentalności, w ramach której własne mieszkanie przestaje być wyznacznikiem pozycji społecznej, a wynajem to wolność wiążąca się z mniejszą skalą zobowiązań.

[1] http://www.reas.pl/komentarze/mniej-doplat-w-mdm-ie-a-sprzedaz-wciaz-swietna

[2] http://www.reas.pl/komentarze/najwyzszy-czas-na-duze-inwestycje-na-polskim-rynku-mieszkan-na-wynajem

[3] https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Reports/Property_Index_2016_V2_one-page__002_.pdf

Źródło: Skanska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA