REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpieczenie wynająć mieszkanie. Poradnik dla studentów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Koniec wakacji to moment, kiedy wielu studentów zaczyna szukać mieszkania. Jak szukać mieszkania w sposób bezpieczny? Zobacz poradnik dla studentów szukających mieszkania.

REKLAMA

Przesłanie polskiego przysłowia „Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy” można przenieść także na rynek wynajmu nieruchomości. Jeśli szukamy mieszkania na ostatnią chwilę i formalności załatwiamy w pośpiechu, łatwo jest o utratę czujności i błąd, który może okazać się brzemienny w skutkach. Warto trzymać się kilku zasad bezpieczeństwa, co pozwoli zminimalizować ryzyko.

  1. Uwaga na oszustów

Osoba bez obycia na rynku jest łakomym kąskiem dla wszelkiej maści oszustów chcących nieuczciwie zarobić. Jest kilka modeli oszustw, np. próba wynajęcia tej samej nieruchomości kilku osobom, przez nieuprawnione osoby lub lokalu, który nie istnieje. Aby uniknąć tej sytuacji należy być szczególnie ostrożnym przy wyjątkowo okazyjnych ofertach. Niska cena jest często używanym przez oszustów wabikiem. – Trzeba zweryfikować, czy osoba, która chce nam wynająć mieszkanie, jest rzeczywiście do tego uprawniona. Poprośmy więc o zaprezentowanie aktu notarialnego i zajrzyjmy do księgi wieczystej – zwraca uwagę Michał Bukowski, kierownik działu najmu Home Brokera. Dla uczciwej osoby okazanie ich nie będzie kłopotem.

  1. Uczciwemu pośrednikowi zapłacisz za sukces

Na rynku nadal działają agencje nieruchomości, które pobierają opłatę za udostępnienie adresów lub oglądanie mieszkania. Takich pośredników należy omijać szerokim łukiem. Pierwszą opłatą jaką ponosi najemca powinna być dopiero prowizja za udane znalezienie odpowiedniej nieruchomości zakończone podpisaniem umowy najmu. Prowizja płacona agencji to pieniądze nie tylko za udostępnienie bazy adresów i kontaktów z właścicielami, ale i za to, by baza ta była merytorycznie poprawna – pośrednik weryfikuje stan prawny nieruchomości i upoważnienie wynajmującego do dysponowania nią, zdejmując te obowiązki z poszukującego mieszkania. Klient korzystający z usług agencji może liczyć też na pomoc prawną i wsparcie przy załatwieniu formalności.

  1. Dobrze skonstruowana umowa

Umowa najmu jest dokumentem, który ma zabezpieczać interesy obu stron: wynajmującego i najemcy. Powinna zawierać prawa i obowiązki jednego i drugiego, a także wskazywać na granicę pomiędzy kosztami ponoszonymi przez nich w związku z utrzymaniem nieruchomości. Chodzi o ustalenie, kto płacić będzie czynsz do spółdzielni, kto za wodę, prąd, internet itd. Przed podpisaniem należy umowę na spokojnie dokładnie przeczytać i, w razie wątpliwości, skonsultować się z kimś kompetentnym w tym temacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  1. Protokół zdawczo-odbiorczy

Aby uniknąć problemów w kwestii stanu mieszkania przed i po zakończeniu umowy najmu, należy spisać protokół zdawczo-odbiorczy. To dokument opisujący stan faktyczny lokalu oraz jego wyposażenia. Dobrze jest do protokołu dołączyć dokumentację zdjęciową, która powinna rozwiać ewentualne wątpliwości. W spisie powinny znaleźć się informacje o stanie i jakości ścian, podłóg, okien, mebli, wyposażenia itd. Im bardziej szczegółowy będzie to dokument, tym lepiej. Spisać należy także stan liczników, by jako najemca nie ponosić kosztów, które wygenerowali poprzedni lokatorzy.

  1. Kaucja zabezpieczająca

Michał Bukowski zauważa, że finansowym zabezpieczeniem interesów właściciela nieruchomości jest kaucja, którą najemca płaci przy podpisaniu umowy. Zwykle ma ona wysokość miesięcznego czynszu. Jeśli nie ma problemów z płatnościami i nie pojawiły się zniszczenia w mieszkaniu, w chwili rozwiązania umowy i wyprowadzki, kaucja wraca do najemcy. Pobieranie kaucji jest normalną praktyką rynkową i nie należy jej unikać. Niektórzy właściciele dodatkowo zbierają dokładne informacje o najemcach, pytając np. o miejsce pracy, zarobki czy numer kontaktowy do kogoś z rodziny. Wynajem mieszkania to bowiem biznes jak każdy. Przedsiębiorstwa działające np. w branży telekomunikacyjnej też prześwietlają swoich klientów.

Zobacz także: Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Zobacz także: Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Zobacz także:  Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA