Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najbezpieczniejszą formą wynajmu mieszkania jest najem okazjonalny udokumentowany umową i załącznikami do niej. Sam najem okazjonalny stał się możliwy od czasu wprowadzenia ustawy nowelizującej ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Największą zaletą najmu okazjonalnego jest przyspieszenie postępowania eksmisyjnego – jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zobacz także: Najem mieszkania od jednego z małżonków
Najem okazjonalny
Najem okazjonalny zgodnie z przytoczoną nowelizacją do ustawy obejmuje wyłącznie lokale mieszkalne – nie można zastosować go na przykład do wynajmu lokalu pod działalność gospodarczą. Umowę o ten typ najmu może zawrzeć tylko osoba fizyczna, która nie jest właścicielem działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu różnych lokali. Warto pamiętać, że umowa najmu okazjonalnego musi być zawarta na czas określony – nie dłuższy niż dziesięć lat. Należy ją sporządzić w formie pisemnej pod groźbą nieważności. Ze względu na bezpieczeństwo tego typu umowy, powinno się dołączyć do niej odpowiednie załączniki.
Zobacz także: Rodzaje umów najmu mieszkania
Załączniki do umowy najmu okazjonalnego
REKLAMA
Aby najem okazjonalny rzeczywiście mógł w wypadku postępowania eksmisji przyspieszyć procedury należy do umowy najmu dołączyć oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji – dokument ten powinien być sporządzony w kancelarii notarialnej w obecności notariusza – oraz dokument wskazujący lokal zastępczy, do którego zostanie przeniesiony lokator w przypadku eksmisji, a także pisemne poświadczenie właściciela mieszkania oznaczające zgodę na zamieszkanie w lokalu najemcy i jego współlokatorów. Co do dokumentu wskazującego lokal zastępczy prawo nie przewiduje żadnej określonej formy tego typu oświadczenia.
Fakt wynajęcia lokalu w trybie najmu okazjonalnego należy zgłosić w ciągu czternastu dni od dnia rozpoczęcia wynajmu do naczelnika urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania właściciela nieruchomości. Tylko takie zgłoszenie pozwoli na ewentualne szybkie przeprowadzenie eksmisji.
Zobacz także: Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?
Jeśli właściciel lokalu spełni wszystkie ustawowe wymogi – sporządzi umowę najmu okazjonalnego, dołączy do niej wszelkie załączniki i zgłosi najem ma prawo do wykonania przyspieszonego trybu postępowania eksmisyjnego w sytuacji, gdy umowa z lokatorem wygaśnie a on mimo to nie zgodzi się na opuszczenie lokalu.
REKLAMA
REKLAMA