REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim

 Grupa Deweloperska GEO
Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim
Wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim

REKLAMA

REKLAMA

Już od kilku lat obserwujemy istotny wzrost sprzedaży na rynku deweloperskim. Nie widać oznak sezonowości w tej branży, można powiedzieć, że sezon na zakup mieszkań trwa przez cały rok. Czy w związku z tym kolejne miesiące będą równie dobre dla deweloperów?

Sprzedaż nieruchomości rośnie w siłę

REKLAMA

Według raportów przygotowanych przez NBP, sytuacja na rynku nieruchomości w ciągu wszystkich czterech kwartałów 2015 roku pozostawała zrównoważona. Tego samego dowodzą raporty firmy doradczej REAS, która przebadała łącznie sześć rynków o największej skali obrotów (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź). Liczba transakcji w I kwartale osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła blisko 11,5 tys. mieszkań. Drugi kwartał 2015 roku był lepszy od poprzedniego, a trzeci  to ponad trzynaście tysięcy sprzedanych mieszkań. Bardzo dobrym podsumowaniem wyjątkowo udanego roku dla deweloperów okazał się ostatni kwartał 2015 r. Na sześciu rynkach o największej skali obrotów sprzedano ponad 14,4 tys. mieszkań, a w całym roku sprzedaż wyniosła blisko 52 tysiące. 

REKLAMA

- Możemy zauważyć, że niezależnie od pory roku, sprzedaż systematycznie rośnie – komentuje Piotr Kijanka Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo - co więcej, rośnie niemal nieprzerwanie od 2013 roku - dodaje.

Zebrane dane to potwierdzają. W pierwszym kwartale 2014 roku liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu rynków była wyższa od tych z IV kwartału 2013 roku i wyniosła nieco ponad 11 tys. mieszkań. I choć w II kwartale 2014 roku liczba transakcji zmniejszyła się o ok. 6% w porównaniu z poprzednim kwartałem, to jednak czwarty kwartał z rzędu utrzymywała się wysoka liczba transakcji, nie notowana na polskim rynku mieszkaniowym od okresu szczytu boomu, czyli początku 2007 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rządowe dofinansowania napędzają sprzedaż bardziej niż pora roku

Ważną rolę na rynku pełnią programy rządowe. Od przeszło dwudziestu lat, polityka mieszkaniowa skupiała się na wsparciu sektora własnościowego, pierwotnie poprzez ulgi mieszkaniowe, następnie przez program Rodzina na Swoim. Obecny od 2014 roku program Mieszkanie dla Młodych zapewnia dofinansowanie wkładu własnego. Nie maleje liczba wniosków o dopłaty składanych w ramach programu MdM. W Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu liczba wniosków złożonych w I kwartale 2015 roku wyraźnie wzrosła w porównaniu z poprzednim i była najwyższa w tych miastach od początku działania programu. W Krakowie wzrost był niewielki, ale także oznaczało to rekordowo dużą liczbę w skali kwartału. Liczby złożonych wniosków wzrosły także nieznacznie w Gdańsku i Łodzi, ale nie dorównały wynikom z początku 2014 roku. Trzeba podkreślić, że skala wsparcia rynku przez MdM nadal rośnie. W II kwartale liczba wniosków o dopłaty składanych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w większości analizowanych miast, zgodnie z danymi BGK, wzrosła w porównaniu z kwartałem poprzednim. Największy wzrost (o 24%) miał miejsce w Krakowie.

Wnioski o dofinansowanie w programie MdM na lata 2017 i 2018


- Z tego jasno wynika, że branża deweloperska nie jest sezonowa - ocenia Kijanka - Możliwość skorzystania z tego typu ulg i dofinansowań oznacza wzrost zainteresowania. Niezależnie od pory roku, popyt na mieszkania jest duży. Wbrew pozorom, wakacje to nie jest martwy okres, bowiem ludzie wykorzystują urlop, aby móc na spokojnie wybrać idealne mieszkanie. Z kolei pod koniec roku, można zaobserwować duże ożywienie, spowodowane obawą o podwyżki, ale to i tak nie przesądza o tym, że to branża sezonowa. Takie same tendencje zauważamy we wszystkich trzech miastach, w których prowadzimy działalność czyli w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach – dodaje.

Prognozy na przyszłość

Zdaniem firmy REAS, gdyby wyniki I kwartału 2016 roku miały być podstawą prognozy na dalszą część roku, uzasadniona byłaby zapowiedź kolejnych rekordów sprzedaży. Istnieje powód, dla którego w przewidywaniach tych wskazana jest pewna ostrożność. Jest to szczególny charakter I kwartału, w którym sprzedaż napędzana była przez kupujących w programie MdM. Wyczerpanie środków dopłaty z puli na rok 2016 i ograniczony dostęp (50%) do puli środków na kolejne lata może skutkować wyraźnym spadkiem popytu w segmencie lokali w końcówce tego roku. Jak prognozuje REAS, w najbliższych kwartałach wyczerpywanie się środków z programu Mieszkanie dla Młodych i stopy procentowe będą najsilniej wpływać na sytuację na rynku.

- Delikatne ożywienie w stosunku do całego roku można zaobserwować jedynie w końcówce roku, czego główną przyczyną jest wyższy wkład własny do kredytów hipotecznych do 20%, obowiązujący od stycznia 2017 roku - zauważa Piotr Kijanka.

Wysokość sprzedaży w branży jest warunkowana szeregiem czynników, z których pora roku wydaje się od kilku lat najmniej istotna. Na rynku nieruchomości hossa nieustająco trwa, a z prognoz wynika, że pomimo wyczerpania się programów rządowych, można liczyć na równie wysokie rezultaty w kolejnych miesiącach.

Zobacz także: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA