REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pokrycie przez dewelopera kosztów zawarcia umowy deweloperskiej jako przykład sprzedaż premiowej

Piotr Rabczewski
Ekspert podatkowy
Pokrycie przez dewelopera kosztów zawarcia umowy deweloperskiej jako przykład sprzedaż premiowej. /fot. Fotolia
Pokrycie przez dewelopera kosztów zawarcia umowy deweloperskiej jako przykład sprzedaż premiowej. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż premiowa jest często stosowanym narzędziem marketingowym w praktyce gospodarczej. Przedsiębiorcy chętnie po nią sięgają, dążąc do uatrakcyjnienia swojej oferty sprzedażowej.

Podobnie jest w przypadku deweloperów organizujących akcje promocyjne celem podniesienia zainteresowania ofertą sprzedaży. W ramach prowadzonych akcji promocyjnych potencjalnym klientem deweloperzy oferują zniżki, rabaty, zagraniczne wycieczki, sprzęt RTV czy też pokrycie koszów obsługi notarialnej przy zawieraniu umowy deweloperskiej. Szczególnie ten ostatni rodzaj gratyfikacji ostatnimi czasy wyraźnie przeważa jako dodatkowy bonus w ofercie deweloperskiej. Podjęcie decyzji o skorzystaniu z takiej oferty wraz z bonusem powinno być poprzedzone dokładnym rozpoznaniem jej konsekwencji podatkowych. Warto je zbadać, aby uniknąć niespodziewanych „kosztów” transakcyjnych w postaci obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Dokonując zatem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego w ramach promocji polegającej na pokryciu przez dewelopera kosztów zawarcia umowy należy dokładnie sprawdzić, czy wartość tej gratyfikacji nie przekracza kwoty 760 zł. Kwota ta stanowi limit zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku tzw. sprzedaży premiowej. Jej przekroczenie nakłada na płatnika (w naszym przypadku dewelopera) obowiązek naliczenia, pobrania i przekazania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 10 % od wartości nagrody będącej przedmiotem promocji (oczywiście pod warunkiem, gdy wartość ta przekracza 760 zł).

REKLAMA

Zobacz serwis: Inwestycje

Praktyka organów podatkowych w przedmiocie sprzedaży premiowej

Polskie organy podatkowe stosowane przez przedsiębiorców w procesie sprzedaży akcje promocyjne, polegające na udzielaniu rabatów, darowaniu klientom nagród o określonej wartości bądź też na partycypacji w określonych kosztach ponoszonych przez kupującego z reguły traktują jako spełniające przesłanki sprzedaży premiowej o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt. 68 wspomnianej ustawy). Dotyczy to również pokrycia przez dewelopera pokrycia wszystkich kosztów związanych z zawarciem umowy deweloperskiej z potencjalnym klientem (będącym osobą fizyczną, która nabywa mieszkania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą). Potwierdza to wydana 23 stycznia 2015 przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacja indywidualna. Spółka zajmująca się działalnością deweloperską zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej o ocenę co do prawidłowości stanowiska Spółki w zakresie  stosowania w procesie sprzedaży mieszkań programu promocyjnego polegającego na pokrywaniu kosztów (chodzi tu o te koszty, które zgodnie z ustawą deweloperską obciążają nabywcę lokalu mieszkalnego) związanych z zawarciem umowy deweloperskiej. Dyrektor ocenił stanowisko Spółki jako prawidłowe, podkreślając jednocześnie, iż limit zwolnienia wynoszący 760 zł, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 68 ustawy PIT należy liczyć odrębnie wobec każdej otrzymanej przez uczestnika nagrody (tj. odrębnie w odniesieniu do każdej z zawartych umów deweloperskich. Organ podatkowy dokonujący interpretacji wskazał również iż powoływany przepis nie odnosi się „tylko do sprzedaży (premiowej) sensu stricte, o jakiej mowa w art. 535 Kodeksu cywilnego, lecz każdego rodzaju stosunku gospodarczego, w którym profesjonalny przedsiębiorca oferuje konsumentom pewne nagrody dodatkowe jako czynnik motywujący do uczestnictwa w tym stosunku gospodarczy”.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość zwolnienia z PIT w przypadku skorzystania z promocji oferowanej przez dewelopera

Kupno mieszkania od dewelopera wraz bonusem polegającym na pokryciu przez dewelopera kosztów związanych z zawarciem umowy deweloperskiej skutkuje zwolnieniem przedmiotowym od podatku od nagrody związanej ze sprzedaży premiowej, gdy spełnione zostaną łącznie co najmniej trzy przesłanki:

  1. Wartość nagrody (w postaci pokrycia kosztów związanych z zawarciem umowy deweloperskiej w części obciążającej nabywcę) przyznanej przez dewelopera nie przekracza 760 zł;
  2. Otrzymana od dewelopera nagroda była związana z sprzedażą premiową;
  3. Nagroda ta nie dotyczyła sprzedaży premiowej na rzecz klientów w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą

Pokrycie zatem przez dewelopera kosztów zawarcia umowy deweloperskiej  w części obciążającej nabywcę spełnia przesłanki „sprzedaży premiowej” i w przypadku gdy wartość tych kosztów nie przekracza 760 zł, tak deweloper jak i jego klient nie będą obciążeni żadnym obowiązkiem podatkowym w zakresie sprzedaży premiowej. Warto także zauważyć, iż w przypadku gdy stroną umowy deweloperskiej jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która nabywa lokal mieszkalny w związku z tą działalnością, wówczas wartość pokrytych kosztów przez dewelopera związanych z zawarciem umowy deweloperskiej  należy traktować stosownie do art. 14 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA